fbpx

עימוד ספר

עימוד ספרים

כשאדם לוקח ספר לידיו הוא לא מתעמק בדרך כלל בדרך שעשה אותו ספר עד שהגיע אליו, או אל המדף בחנות.

הטקסט מופיע שם, מסודר כהלכה, והוא לא זקוק ליותר: ברגע שהספר מוצג לפניו בצורה טובה, קרִיא וברור, ה’מוצר’ הזה שווה מבחינתו רכישה וקריאה.

אך כדי שהספר אכן יהפוך למוצר קריא וברור, יש צורך בתהליך מהחשובים ביותר בהוצאה לאור: שירות עימוד ספר.

מה זה שירות עימוד ולמה צריך את זה?

שלב עימוד הספר, או סְדר הספר, הוא השלב שבו מעצבים ומסדרים את חלקו הפנימי של הספר – כלומר את כל הטקסט שקיים בו, למעט זה המופיע על הכריכה, בצידה הקדמי והאחורי.

כאשר מדובר על שירות עימוד ספרים, הדבר נוגע לכל העמודים הפנימיים כולם, כולל עמודי הקרדיט, עמודי התודות, תוכן העניינים ועוד.

עיקר העבודה במתן שירות עימוד ספרים, כמובן, בסידור הטקסט עצמו, כתב היד שכתב הסופר.

המטרה של עימוד ספר היא להגיש לקורא ספר קריא וברור ככל האפשר, כאמור.

רבים נוטים לחשוב שכל שצריך הוא להדפיס את קובץ הוורד, אם ישנו כזה, לכרוך אותו ובכך לסיים. בפועל אין זה כך: הטקסט עובר לפורמט אחר, ובו הוא מעוצב בהתאם להגדרות שונות אשר נקבעות מראש. 

במהלך העימוד נקבעת הדרך שבה הטקסט מוגש לקורא, ומאחר שזו נקודת המפגש הוויזואלית בין הסופר לבין הקורא – השלב שיכריע כיצד בדיוק ייראה כל עמוד ועמוד בספר – תהליך זה חשוב במיוחד. 

איך מעמדים ספר?

עימוד הספר נעשה על ידי “סַדָּר”, גרפיקאי המתמחה באומנות הטקסט (הטיפוגרפיה).

רצוי שיהיה זה אדם בעל ניסיון בתחום, כזה שכבר עימד ספרים בעבר, משום שאז העבודה תהיה מדויקת יותר ומהירה יותר.

יותר מזה: סדר אשר מחזיק בניסיון יוכל לבצע עימוד גם של ספרים מורכבים, שבהם משולבים אלמנטים גרפיים מיוחדים.

סידור ספרים נעשה על פי תקנים קבועים וידועים מראש של בתי הדפוס, הכוללים מידות נכונות של הדפים עצמם, מרווח השוליים הרצוי (הן בצידי הטקסט והן מעליו ומתחתיו), מקום מספרי העמודים ועוד.

לרוב תהליך זה נעשה בתוכנת Adobe InDesign, ולאחר קביעת כל ההגדרות הנחוצות ממקמים את הטקסט בקובץ העימוד.

הספר  –שהתחיל כקובץ Word ברוב המקרים – יוצג לאחר מכן בקובץ PDF ובגרסה זו יישלח להדפסה.

שלבי תהליך העימוד

כאשר מדובר על שירות עימוד ספרים, בתחילת העבודה יקבע המעצב הגרפי את הפרטים הבסיסיים של העימוד: סוג הגופן שבו ישתמש, מידת הריווח של הטקסט ועוד.

מאותו רגע הוא מתחיל להתקדם בעימוד, תוך שהוא קובע, כאמור, את מראה כל חלקי הספר: השערים, עמוד הקרדיטים, עמוד התודות, מספרי העמודים, הכותרות הרצות, תוכן העניינים, כותרות הפרקים, התמונות (אם ישנן כאלו) ועוד.

זהו בעצם השלב שבו הספר הולך ומתהווה ומקבל את הצורה המוכרת והידועה.

הוצאות ספרים מקצועיות, ברוב המקרים, ישלחו לכותב הספר דוגמה של 20 עמודים ראשונים לאחר עימוד, כדי שיוכל להתרשם ולוודא שהעיצוב מתאים למה שציפה.

יש לציין שבשלב זה ההחלטה נמצאת בדרך כלל בידיים של הסופר: אם ירצה סוג גופן אחר, אם יבקש להקטין או להגדיל את גודל הטקסט, אם ידרוש להגדיל או להקטין את הריווח – כל אלו דברים שהסופר יכול לבקש, אם כי ההמלצה היא להיצמד לתקן, כלומר למראה המקובל של ספרים בשוק כיום.

לאורך התהליך יקבל המעמד כמה החלטות חשובות לגבי מראה הספר:

  • האם לבצע הזחה בתחילת כל פסקה (זהו הנוהג המקובל ברוב הספרים)? 
  • האם הכותרות יהיו בגופן אחר מזה שמופיע בשאר הספר, או שלא ישתנה? 
  • התחלת כל פרק או שער תהיה רק בעמוד אי־זוגי או שניתן למקם אותם גם בעמוד זוגי?

אלו כמובן רק חלק מהשאלות שמועלות לאורך תהליך עימוד טקסט, וגם בהן לסופר יש הזכות להחליט ולקבוע מה יתאים לו – בהתאם למגבלות, כמובן.

אם הסדר יחוש שהבקשה אינה מתאימה לספר ותפגע בנראוּת שלו, הוא כמובן ישתף בכך את הסופר.

תהליך שירות עימוד ספרים הוא לא פשוט ומצריך ידע וניסיון רבים, ולשם כך חשוב, כאמור, להעביר את המטלה למעמד ספרים מקצועי שיש לו רקע וניסיון מתחומי האומנות, היצירה, הטיפוגרפיה והגרפיקה. 

ככלל, תהליך שירות עימוד ספר אורך כשלושה חודשים לכל היותר.

כאשר מדובר בספר קל לעימוד, ספר פשוט וקצר יחסית, ללא אמצעים גרפיים מיוחדים, העימוד יכול להימשך גם חודש אחד בלבד; מצד שני, ספרים מורכבים גרפית יכולים לדרוש תהליך עימוד ספרים של יותר משלושה חודשים.

שלב העימוד הראשוני, שבסיומו תישלח לסופר דוגמה של 20 העמודים הראשונים, אורך כשבועיים בדרך כלל.

לאחר שמסתיים תהליך העימוד נעשה שלב חשוב נוסף – הגהה לאחר עימוד, על ידי אדם שלא ערך את הספר קודם לכן (אך כן מחזיק בתואר עורך לשון מוסמך), כדי שיקרא את הספר שוב ויבדוק אם יש בו שגיאות או טעויות, כשלב אחרון לפני הירידה לדפוס.

על ה’כללים’ הרווחים בתהליך עימוד ספרים

כפי שכבר ציינו, בעולם העימוד כמה כללים רווחים. לא כולם כללים קשיחים, ורבים מהם ניתן לשנות, אך מומלץ לשמור עליהם לרוב כדי להבטיח ספר שייראה טוב וברור – וגם דומה בפורמט שלו למראה האהוב והמוכר של עולם הספרים. 

הינה כמה כללים רווחים בהקשר זה:

  • סוג הגופן: רוב הספרים, וגם רוב העיתונים, מודפסים בישראל באותו סוג פונט – “פרנק ריהל בלט בוק”. אומנם ברשת האינטרנט אנחנו רגילים בדרך כלל לגופן Ariel, אך במוצרים המודפסים נהוג להשתמש באותו גופן בעל השם הארוך – פשוט משום שהוא נחשב לקריא ביותר בעברית, כלומר לזה שלעין הכי נוח לקרוא על הדף. מומלץ לבחור בסוג הגופן הזה גם לספר שלכם.
  • רוחב השוליים: גם בעניין זה יש סטנדרט מקובל, ולרוב הגמישות בו לא רבה. מדוע? משום שגודל השוליים חשוב כדי להבטיח חיתוך טוב של הספר מבלי ‘לחתוך’ חלקים מהטקסט או לגרום לכך שסופי השורות ‘ייבלעו’ בקפל הספר שבמרכזו. השוליים הסטנדרטיים גם נחשבים כאלו שמאפשרים אחיזה נוחה בספר, מבלי להסתיר את הטקסט.
  • רווחים בין השורות ופסקאות: קשה מאוד לקרוא טקסט כ”בלוק” ארוך, בלי רווחים בין השורות ובלי  פסקאות. לכן חשוב להקפיד גם על כך. בספרים רבים קיימות ההזחות, מעין ‘כניסה’ של השורה הראשונה בכל פסקה חדשה פנימה, לכיוון שמאל, דבר אשר יוצר גם הוא סדר בטקסט והופך אותו נוח יותר לקריאה. ישנם ספרים שבהם במקום הזחה מופיעה שורה ריקה. זהו עניין שנתון לשיקול הסופר והמעמד.
  • מספור העמודים: מספרי העמודים יכולים להופיע בראש העמוד או בתחתיתו, בצד הדף או במרכזו. כמו כן, מקובל מאוד לכתוב את שם הספר בכל כפולת עמודים (אי־זוגית, למשל), ובכפולה השנייה (הזוגית) – את שם המחבר או את שם הפרק. גם עניין זה נתון לשיקול הסופר.
  • שערים ופרקים: יש שמעדיפים שכל שער או כל פרק יופיעו בעמוד בפני עצמו; ישנם כאלו שאת השערים יותירו בעמוד נפרד, ואת הפרק – בראש עמוד חדש; ויש כאלו שיכללו גם את השער וגם את הפרק באותו עמוד שבו נמצא הטקסט. כך או כך, נהוג בדרך כלל להתחיל את הספר עצמו, וכן שער חדש או פרק חדש, בצד שמאל (כלומר במספר עמוד זוגי).
  • תוכן העניינים: רבים לא יודעים זאת, אך את תוכן העניינים לא חייב ליצור הסופר עצמו. הוא ‘נבנה’ ונוצר בסוף תהליך העימוד, בצורה אוטומטית, בעזרת תוכנת העימוד. יש בכך היגיון רב: כל עוד העימוד לא הסתיים מספרי העמודים יכולים להשתנות – ולכן עדיף שתוכן העניינים ייווצר בסוף התהליך.

שירות עימוד ספרים בהוצאת ספרי ניב

בהוצאת ספרי ניב צוות של מעמדים מצוינים, מנוסים במיוחד. המעמדים שעובדים עם ההוצאה ביצעו עימוד ספרים לעשרות סוגים של טקסטים ומסמכים, כך שהם מסוגלים לעמוד מול כל אתגר ולבצע את העימוד על הצד הטוב ביותר.

אנשי ההוצאה מקפידים ‘לשדך’ לספר ולסופר את המעמד המתאים ביותר, ותהליך העימוד כולו מלווה על ידי מנהל ההפקה, שנמצא לצד הסופר מהשלב הראשון ועד לשלב האחרון בתהליך ההוצאה לאור של הספר.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print

שירותים נוספים

פודקאסט

פודקאסט היא תכנית רדיו אינטרנטית, שניתן לשמוע בכל זמן ומכל מקום. זה חלק ממגמה רחבה של העברת תכנים לאינטרנט, כך שיהיו זמינים תמיד (on demand).

קרא עוד »

אמזון

להוציא ספר לאור באמזון אחד המהלכים הקורצים ביותר למי שכתב ספר אשר מיועד לשיווק בחו”ל, הוא הוצאת ספר לאור באמזון, או במילים אחרות – פרסום

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן