fbpx

הוצאה לאור

הוצאת ספרים מקצועית

הוצאה לאור

הוצאה לאור היא אחד התהליכים המרתקים שעולם הסיפורת יכול להציע לנו – ואחת העבודות המעניינות בכלל. זוהי האומנות עמוסת תהליכים קטנים וחשובים, שמתגבשים יחד לכדי תוצאה סופית: הפיכת כל כתב יד באשר הוא, ואין זה משנה באיזה מצב או באיזה פורמט הוא נמצא, לכדי ספר של ממש. כשהתהליך הזה מסתיים, אפשר לומר שמדובר בלידה של משהו חדש.

כיום ישנן לא מעט הוצאות לאור בישראל, אשר מוציאות עשרות ומאות ספרים מדי שנה בצורה מקצועית. ישנם גם סופרים רבים שעושים זאת בכוחות עצמם, מה שנקרא גם ‘הוצאה עצמית’. בסופו של תהליך הסופר, בין אם פנה להוצאה לאור ובין אם עשה זאת באופן עצמאי, מחזיק בידיו בגאווה בספרו החדש.

מהו תהליך ההוצאה לאור?

הוצאה לאור היא, כאמור, תהליך אשר מורכב מהרבה מאוד תהליכים קטנים, המתגבשים יחד לכדי ספר שלם. אלו, על רגל אחת, התהליכים המרכיבים את ההוצאה, מראשית הדרך ועד להתהוותו של הספר:

 • עיבוד כתב היד והקלדה: כיום רוב כתבי היד נכתבים במעבד תמלילים (כדוגמת Word), אך ישנם לא מעט שנכתבים על נייר, מודפסים מבלי שהמקור נמצא ועוד. כתבי היד הללו מעובדים ועוברים הקלדה, כדי שיהפכו לדיגיטליים ושניתן יהיה לעבוד איתם ולהוציאם לאור בקלות.
 • כתיבת צללים: ישנם אנשים שהרעיון קיים בראשם, אך המעבר מהראש אל הדף הוא הקשה מבחינתם. עבורם קיימים סופרי הצללים, שישמעו את כל שיש להם להציע ויהפכו זאת לספר של ממש, בכישרונם הסיפורי.
 • תרגום: אם ירצה הסופר שספרו יופץ בחו”ל, או לקהילות זרות בישראל, או לחלופין אם שפת המקור של הספר אינה עברית, יועבר הספר לתרגום לשפה כזו או אחרת לפני תחילת שלב העריכה.
 • עריכה: לאחר שכתב היד קיים ומוכן לעבודה, הוא עובר את השלב הראשון המעשי של ההוצאה – עריכה. עריכה זו כוללת עריכת לשון ועריכת ספרות, וכן הגהה. בספרים מסוימים אף יבוצע ניקוד מלא.
 • איור: בספרי ילדים בעיקר, לאחר העריכה, כשהספר כבר מוכן מבחינה טקסטואלית, יבוצע איור הספר. 
 • עיצוב כריכה: שלב זה כולל גם את הכריכה הקדמית וגם את האחורית, כולל טקסט גב הספר – שהוא טקסט חשוב בפני עצמו. לקריאה נוספת.
 • עימוד: אחרי שכל ה’רכיבים’ מוכנים, מתחיל שלב העימוד – השלב שבו מסדר המעמד (נקרא גם סַדָּר) את הטקסט, כולל כל האלמנטים הגרפיים, על גבי עמודי ספר תקינים – בהתאם לסוג הספר. למעשה, השלב הזה הוא השלב האחרון לפני תחילת שלב ההדפסה.
 • הדפסת העתק שמש: שלב זה הוא שלב הדפסה ראשוני, של מעין דוגמה המועברת לסופר כדי שיועל לעבור על התוצאה ולאתר טעויות ויזואליות, אם יש כאלו. ההעתק הזה אינו זהה לתוצאה הסופית, ומהווה דוגמה בלבד.
 • דפוס: לאחר אישור העתק השמש יורד הספר לדפוס, ומודפס במספר עותקים על פי ההסכם בין הסופר לבין ההוצאה לאור.
 • ספר אלקטרוני: לאחר שהספר מוכן ומודפס, ניתן גם להעלותו כספר אלקטרוני לרשת, ולמכור אותו בחנויות הרלוונטיות
 • ספרי שמע: להשלמת כלל האפשרויות, ניתן להוציא לאור גם ספר שמע – ספר שמיועד להאזנה בלבד, בין אם ללקויי ראייה שאינם יכולים לקרוא בו ובין אם עבור מי שמעוניין לשמוע אותו במקום לקרוא (למשל: בזמן נסיעה או אימון בוקר)
 • הפצה מקוונת: הספרים האלקטרוניים וספרי השמע ניתנים להפצה מקוונת – כלומר להפצה ברחבי הרשת, כך שיהיו זמינים להורדה בדרכים המקובלות, לרוב דרך חנויות אינטרנטיות ייעודיות
 • הפצה מסורתית: מי שמעוניין בכך, יוכל להפיץ את הספר בדרך המסורתית, לחנויות הגדולות – רשתות הספרים הידועות וחנויות הספרים הפרטיות הנהנות מביקוש גבוה
 • יחסי ציבור: לצד כל אלו ניתן גם להיעזר בשירותי יחסי ציבור, בשלב מהמאתגרים ביותר בתהליך הוצאת הספר – השיווק שלו. יחסי הציבור יבטיחו כי הספר יגיע לידיעתם של כמה שיותר כלי תקשורת, ומשם לכמה שיותר קוראים פוטנציאליים
 • שיווק במדיה החברתית: הרשתות החברתיות הן הכלי הטוב והנוח ביותר להפצת שמו של הספר, להגעה לקוראים באופן אישי וליצירת קהילת קוראים של ממש סביב הספר. שיווק נכון במדיה החברתית יאפשר לעשות זאת בצורה מהירה, יציבה וטובה.

הוצאה עצמית

על ההבדלים בין הוצאה עצמית להוצאה בהוצאה לאור

רבים תוהים מהו ההבדל בין הוצאה לאור של ספר בעזרת הוצאה מקצועית, לבין הוצאה עצמית. ראשית, נגיד זאת באופן ברור: אין ספק שבמקרים שבהם הסופר עצמו מנוסה בהפקת ספרים, הוצאה עצמית תחסוך מעט מההוצאות הכרוכות בהוצאה לאור של ספר. אך עבור סופרים לא מנוסים, הטעויות ו־’ההתגלחות’ על הספר של עצמם, לעיתים רבות תגרום לעלויות כפולות, בשל בחירה לא נכונה של ספקים שונים לתהליך, ובסופו של דבר לתוצר בעל איכות בינונית וייתכנות שיווקית נמוכה מאוד.

הוצאת ספרכם לאור דרך הוצאה מקצועית, בין אם במימון המחבר ובין אם במימון ההוצאה, תבטיח הרבה מאוד יתרונות שלא נמצאים בשיטת ההוצאה העצמית: החל באנשי המקצוע השונים, המנוסים מאוד שעברו מבדקים על ידי ההוצאה, בין אם אלו עורכים, מאיירים, מתרגמים, מעצבים, בתי דפוס, אנשי יח”צ ועוד, דרך העמדת ארסנל גדול של אנשי מקצוע עבור הסופר, ועד ליווי לאורך כל התהליך בידי אותו גורם.

יתרון חשוב נוסף, שאין לזלזל בו, הוא הניסיון: הוצאות ספרים מקצועיות מבצעות את התהליך הזה מסביב לשעון, ומאחוריהן מאות ואלפי תהליכים מוצלחים. העובדה הזאת מבטיחה שאותן הוצאות יהיו מקצועיות יותר ויוכלו להתמודד בצורה טובה יותר גם עם פרויקטים מורכבים מאוד. מעבר לזה, הוצאה על ידי אנשי מקצוע, תחת מטרייה של הוצאה לאור, תהיה בדרך כלל מהירה יותר, והכי חשוב – להוצאות לאור יכולות שיווקיות וקשרים רבים בעולם יחסי הציבור לספרים, רבים יותר מכל סופר באשר הוא, ועל כן ההיתכנות השיווקית של הספר תעלה פי כמה.

ובקיצור, כמו שלא הייתם רוצים שרופא מנתח יבצע את הניתוח הראשון שלו על גופכם לפני שהתנסה בכך רבות לפני כן, כך גם לא תרצו שאדם לא מנוסה יפיק, ישווק ויוציא לאור את ספרכם. הפקה והוצאה לאור של ספרים היא מקצוע לכל דבר ועניין. אנו מאמינים שהוצאת ספר היא אחד התהליכים החשובים ביותר בחייו של אדם. תנו לאנשי מקצוע לעשות זאת: גם אם זה עולה יותר, בסוף זה משתלם יותר. 

ההבדל בין הוצאת ספר במימון המחבר למימון על ידי ההוצאה

בשוק הספרים הישראלי כיום, ברוב המקרים הסופר הוא זה שמשקיע את עלות הפקת ספרו והוצאתו לאור. אך תאמינו או לא, יש לכך יתרונות משמעותיים על פני סופרים ‘שזכו’ שהוצאה לאור מסורתית תממן את הפקת ספריהם. כאשר ההוצאה היא זו שמממנת את הוצאת הספר, הסופר יצטרך להתמודד עם ההשלכות הללו:

 1. בראשית התהליך, יהיה על הסופר להמתין בסבלנות כחצי שנה עד לקבלת תשובה באשר לכתב היד שהגיש להוצאה המסורתית, ובדרך כלל, תשובתם תהיה שלילית. דבר זה אינו נובע מישקולים הנוגעים לטיב יצירה, ההיפך הוא הנכון, התשובה נובעת מהמודל הכלכלי של אותן הוצאות לאור מסורתיות. היות והן צריכות להרוויח ממכירת הספרים, ואין כל כך קשר בין טיב הספר ליכולתו למכור, ההוצאות המסורתיות מחפשות ביטחון בהשקעות שלהן. ולכן ילכו על סיפורי הצלחה ידועים מראש כמו ידוענים, מחברי רבי מכר קודמים, ספרות מתורגמת מחו”ל ועוד. דבר זה לא מותיר ברירה לסופרים מוכשרים בתחילת דרכם לפנות להוצאות לאור במימון המחבר. בשלב זה הם אולי עדיין לא יודעים זאת, אך כל זה בעצם פועל לטובתם.
 2. ברגע שסופר ‘זכה’ בפייס, וספרו התקבל להוצאה לאור מסורתית, ראשית יהיה עליו לוותר על זכויות היוצרים שלו. קרי, הבעלות על הספר אינה בחזקת הסופר אלא בחזקת ההוצאה המסורתית ש’קנתה’ אותם בתמורה לכך שתוציא את הספר לאור. המשמעות הנגזת מכך היא שהוצאת הספרים המסורתית תוכל לערוך את הספר כרצונה, לעצב איזו כריכה שתרצה – בלי ליידע את הסופר ומבלי להתחשב בדעתו. ואילו מצד שני, בהוצאה במימון המחבר, לרוב המחבר מעורב בכל שלב בתהליך, וזכויות היוצרים נשארות שלו – גם אם הספר זוכה להצלחה עולמית.
 3. כאשר הספר מוצא לאור במימון הוצאה לאור מסורתית, ‘תורו’ של הספר לצאת לאור אינו קרוב ולעיתים משובץ שנה וחצי קדימה – שכן להוצאות המסורתיות תקציב מתוכנן וקבוע מראש, ואמצעים מוגבלים לעבוד איתם. לעיתים אף קורה שההוצאות מבטלות את ההסכם – משמע הסופר המתין לשווא.
 4. בהוצאה המסורתית הסופר מקבל כ־8% מהמכירות, שיעור נמוך מאוד שלא באמת משקף את עבודתו. בהוצאות במימון המחבר התמלוגים האפשריים הם בין 30% ל־ 80% תלוי באפיק המכירה.

בסופו של דבר, הסכום שהסופר צריך לשלם להוצאה לאור כאשר הוא מממן את התהליך מתגמד לעומת החסרונות הרבים של תהליך הוצאה לאור בהוצאה מסורתית. בהוצאה במימון המחבר הכול קל ופשוט יותר. הסופר מעורב בתהליך, ההחלטות הן שלו, הזכויות שלו, הרווחים שלו, הספרים שייכים לו – והכול קורה בתוך חצי שנה בממוצע.

הוצאה לאור קצת אחרת

בין ההוצאות לאור עצמן ישנם, כמובן, גם כן הבדלים – כמו בכל תחום שבו ישנם כמה שחקנים המתחרים זה בזה. אך אנו שחקן מסוג אחר, אנו בספרי ניב מאמינים שחובבנים מתחרים ואילו מקצוענים – יוצרים. היות ואנו עסוקים ביצירה תמידית של שיפור חווית הסופרים שלנו, שיפור תנאי השוק לסופרים שלנו, דיוק תהליכי ההפקה ופיתוח משאבי שיווק ויח”צ שאין לשום הוצאה לאור אחרת, הגענו לשלב, שאולי יש הוצאות לאור נוספות שמתיימרות לעשות מה שאנחנו עושים, אבל לנו אין באמת תחרות. אנו מובילים את השינוי, קובעים את הטון, וכל הייתר מתיישרים אחרינו באיחור של כמה שנים. 

הוצאת ספרי ניב מציעה לסופריה, מעל לכול, שירות ייחודי, אישי וביתי, הרגשה של משפחה ויחס קרוב במיוחד. מעטות הוצאות הספרים שבהן אנשי ההוצאה עצמם מתרגשים מהוצאת הספר כמעט כמו הסופר עצמו. בהוצאת ספרי ניב זוהי המציאות בכל ספר וספר שיוצא לאור.

הוצאת ספרי ניב מקפידה, מעל לכול, להציע לסופרים שלה את התנאים הטובים ביותר. לכן היא מחתימה את סופריה על הסכם הוצאה אשר מותיר את כל הזכויות על הספר בידי הסופרים, וכדי לצמצם עד למינימום את העמלות שייגבו ממנו בדרך, מחברת בין הסופרים לבין חברת הפצת הספרים באופן ישיר, ולא לוקחת עמלה מכירה כלשהי על עניין ההפצה לרשתות הספרים.

לצד כל אלו, מעניקה ההוצאה לסופריה את כל השירותים הקיימים היום בעולם ההוצאה לאור. בהתאם לכך, ספרי ניב היא אחת היחידות בארץ אשר מציעות גם ספר מודפס, גם ספר אלקטרוני (דיגיטלי) וגם ספר שמע, לצד אפליקציה משלה לקריאת ספרי דיגיטליים ושמיעת ספרי שמע, וזאת כדי לאפשר לסופר להגיע לכמה שיותר אנשים ו’לדבר’ לציבור קוראים רחב ככל האפשר. כמו כן, מציעה ההוצאה שירותי שיווק ויחסי ציבור יוצאי דופן, שיתופי פעולה רחבים עם הוצאות ספרים בחו”ל באמצעות הסוכנות הספרותית הבינלאומית שלנו למכירות זכויות יוצרים של סופרי ההוצאה, תרגום ליותר מ־50 שפות, פרסום ספרים באמזון, שירותי הפצה בינלאומית, השתתפות בירידי ספרים בארץ ובעולם – וביניהם שבוע הספר העברי, יריד הספרים בפרנקפורט, בלונדון, בולוניה  ועוד – כדי שכל סופר שלנו ימצה את מלוא הפוטנציאל מהספר שלו.

מתכננים להוציא ספר לאור? בין אם סיימתם את תהליך הכתיבה ובין אם תרצו שאנו נכתוב בעבורכם, אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר ומבטיחים לכם שלצאת לאור איתנו תהיה אחת ההחלטות הכי חכמות ונכונות שתעשו בדרך אל האור, צעד צעד, יד ביד, איתנו.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print

שירותים נוספים

הגהה

הגהה אחד השירותים החשובים בעולם העריכה, סביב הוצאה לאור של ספר, הוא ההגהה – השירות שבמסגרתו עובר המגיה על הטקסט המיועד להוצאה, לרוב לאחר שכבר

קרא עוד »

סמינר השיווק של ספרי ניב

השיטה המנצחת לשיווק ספרך! ברוב המקרים, ספרים אינם מוכרים את עצמם, צריך לאפשר להם לבלוט בין אלפי הספרים שיוצאים מדי שנה כדי להגיע לעיניי הקוראים.

קרא עוד »

עריכה ספרותית

https://www.youtube.com/watch?v=pKYxbqT9vvw&feature=youtu.be עריכה ספרותית עריכת ספרות, או עריכה ספרותית כפי שלעיתים נהוג לכנות אותה, היא עבודה בעלת ייחודיות רבה, שכן היא לא עוסקת בתקן או בשאלת

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן