fbpx

עיצוב כריכה

עיצוב כריכה

כל אדם, בין אם הוציא ספר ובין אם לא, בין אם הוא חובב ספרים ובין אם לא, יכול להבין את החשיבות של מראה הכריכה: זהו חלון הראווה של הספר, והסיבה שבגללה רבים קונים ספר כזה ולא אחר.

השער הקדמי, או הכריכה הראשית, בשילוב הטקסט שבגב הספר, הם שמשפיעים יותר מכול על החלטתו של הקונה אם לבצע את הרכישה או לא.

עיצוב כריכות ספרים, אם כן, הוא מהשלבים החשובים ביותר בהוצאת ספר.

כיצד מתבצע תהליך עיצוב כריכות ספרים?

ככלל, עיצוב כריכת ספר אורך בין שבועיים לחודש. אומנם הוא תלוי בכמה גורמים, אך זהו הזמן הממוצע לשלב של עיצוב כריכה לספר בתהליך ההוצאה של ספר.

להבדיל ממה שקורה בהוצאות לאור מסורתיות שבהן למחבר הספר אין שום שליטה על נראות כריכת הספר.

אנו בספרי ניב מאמינים כי לאורך כל שלבי העיצוב אמור להיות הסופר מעורב לגמרי ולקחת חלק בהחלטות, שכן בסופו של דבר זו תהיה הכריכה של הספר שהוא כתב – וחשוב שהוא, יותר מכל אחד אחר, יהיה שבע רצון ושלם עם התוצאה.

בשלב הראשון של עיצוב כריכת ספר, יערוך הסופר שיחת היכרות קצרה עם מעצב הכריכה.

בהיכרות זו יוכל המעצב ללמוד על אופי הספר, וגם לשמוע ממחבר היצירה על רעיונות כלליים לעיצוב הכריכה, אם יש כאלו.

מדובר בשלב חשוב מאוד שכן הוא זה שיעניק את ההשראה ואת ‘הכיוון הנכון’ עבור המעצב.

לאחר שיחת ההיכרות הזו יחל המעצב בשלב עיצוב כריכות ספרים הסקיצה הראשונה – מעין דוגמה ראשונית למראה הכריכה, שאותה ישלח לסופר לעיון ולהערות.

סקיצה זה תכלול כיוון כללי לעיצוב הספר לרבות כותרות ושם הסופר, וכן דברים מובנים נוספים כגון לוגו ההוצאה לאור, הכנה לברקוד ומחיר הספר לצרכן, שיופיעו במיקום הנהוג ובמידה המקובלת. 

לאחר הסקיצה הראשונית, ישוחחו המעצב והסופר, ידייקו, וכך ימשיכו הצדדים כמה פעמים, בדרך כלל, עד שיתקבל המראה הרצוי מבחינת הסופר.

הסקיצה נשלחת כפריסה – כלומר כפי שהכריכה הייתה נראית אם הספר היה נפתח ומושכב כשעמודי הפנים כלפי מטה.

זאת כדי שהסופר יראה את חזית הספר, את הגב שלו ואת השדרה (צד הספר).

כאשר מדובר על עיצוב כריכת ספר, המעצב לרוב משתמש במאגר תמונות גדול שממנו הוא מוריד, תמורת תשלום, את התמונה המתאימה לדעתו ביותר – שתהיה הבסיס לכריכה כולה.

בשלב הסקיצה של כריכת ספר, לרוב הוא ישתמש רק במעין דוגמה, לא קנויה עדיין, כדי לאפשר לסופר להחליט אם ירצה בתמונה הזו או באחרת.

לכן באותו שלב איכות תמונת הכריכה עשויה להיות ירודה מעט, משום שלא נרכשה עדיין רשמית.

לאחר מכן, כאשר הסופר אישר את עיצוב הכריכה, תבוצע קניית התמונה ממאגר התמונות, ימוקם הברקוד העדכני של הספר, יעודכן מחיר הספר לצרכן, יבוצעו חישובי ה’גלישות’, חישוב עובי השדרה על פי עמודי הספר, ותופק פריסת הספר לדפוס (עניינים הקשורים יותר לתהליך הדפסת ספרים).

נרחיב על אותן הגלישות שהזכרנו קודם: זהו שלב וידוא קיום הבליד (Bleed), שזו מעין גלישה של התמונה חמישה מילימטרים מעבר למידות הספר.

דבר זה נועד כדי להבטיח שבשלב ההדפסה, גרפיקת הכריכה תהיה במעט גדולה יותר ממידות ה”נטו” של הספר, ובכך נוכל לוודא שלא יהיו שוליים לבנים (נימה לבנה) בקצה הכריכה העלולים לנבוע מסטייה קלה של הסכין (‘גליוטינה’) אשר חותכת את הספר למידותיו.

עיצוב כריכות ספרים

עוד כמה דברים חשובים בתהליך עיצוב כריכה לספר

עיצוב כריכה לספרים כולל, באופן טבעי, כמה וכמה פרטים חשובים שכדאי לשים אליהם לב לאורך התהליך:

  • טקסט גב הספר – אומנם כתיבתו היא לא חלק מעיצוב הכריכה, אך הכריכה האחורית מושפעת ממנו מאוד ותעוצב לפיו – מה גם שלגב הספר חלק גדול בהחלטת הקנייה של הקוראים הפוטנציאליים. כדאי להשקיע בחלק זה מחשבה רבה. בספרי ניב, אנו שולחים הנחיות ברורות המסבירות כיצד לכתוב את גב הספר, וכמו כן, מנהל ההפקה של הספר מעורב רבות בשלב זה.
  • תמונת המחבר – אנו ממליצים בחום להוסיף תמונת פנים איכותית לגב הספר. הספר הוא כרטיס הביקור שלכם, וחשוב לקשר את המותג שבניתם לפנים. אם כי, דבר זה הוא רשות ולא חובה. סופרים רבים מעדיפים להישאר “מאחורי הקלעים” ולעיתים אפילו להישאר אנונימיים לחלוטין.
  • תוספת דשים – דש הוא מעין תוספת או המשך לכריכה, שמקופל כלפי פנים. הוא יכול להתווסף לספרים בכריכה רכה בלבד, ומאפשר לייצר מראה מרשים ומכובד יותר – וגם להוסיף שטח לעוד קטעי כתיבה, כגון המלצות, אם ירצה בכך הסופר, או מיקום אלגנטי יותר לתמונת המחבר והברקוד, אשר יפנו עוד “נדל”ן” יקר ערך בגב הספר.
  • הבְלטה – הבלטת אותיות או אלמנטים מסוימים בכריכה, עשוי להעניק לספר מראה מיוחד, ‘תלת ממדי’, ולתת לו רובד נוסף מבחינת התחושה כאשר מעבירים על הכריכה את האצבע.
  • לכה סלקטיבית – מיועדת לספרים עם למינציה מסוג מט (לא מבריקה), ובעצם מוסיפה שכבת לכה מבריקה לאלמנטים ספציפיים בכריכה – תמונה, אותיות, מילים ועוד. ישנה לכה רגילה, שמציעה ברק בלבד, ולכה מובלטת. כך או כך, הכלי הזה מבליט בצורה יפה אלמנטים ספציפיים בעת עיצוב כריכות ספרים.
  • פוֹיְל / צבע חמישי – כאן מדובר בציפוי של צבע מטאלי על חלק מהכריכה. זהו כלי עיצובי שנהוג להשתמש בו בעיקר בספרים מתחום המשפט ובספרי קודש.
  • ז’קט – מעין כריכה נוספת ש”מתלבשת” על הכריכה הקשה. אמצעי שהיה נהוג יותר בעבר, אך גם כיום ניתן לראות אותו, בעיקר בספרות מקצועית ובספרים המיועדים לשיווק בחו”ל.
  • כריכה קשה עם בד – גם האלמנט הזה נפוץ פחות היום מבעבר. מדובר בעטיפת בד לספרים בכריכה קשה, ואפשר אפילו לבחור את סוג הבד שיעטוף את הספר. כמו הפויל, גם אלמנט זה מומלץ בעיקר לספרי קודש ולספרות משפטית.

עיצוב כריכות ספרים בספרי ניב

הוצאת ספרי ניב עובדת עם שורה של מעצבים מנוסים במיוחד, שמאחוריהם עשרות ומאות עיצובים – כולל עיצוב כריכת ספר לרבי מכר רבים.

ההוצאה תציע לכם, בעזרת צוות המעצבים המנוסה שלה, כריכות מכל הסוגים וברמה הגבוהה ביותר, כולל אותם אלמנטים מיוחדים שצוינו כאן.

מנהל ההפקה המלווה את הסופר ידאג לבחור איתו את המעצב המתאים ביותר, וילווה אותו לאורך כל התהליך עד ליצירת כריכה מרשימה ומושכת.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print

שירותים נוספים

תרגום ספרים

תרגום ספרים תרגום ספרים היה מאז ומתמיד שירות מרכזי בעולם הספרות. היכולת להעביר את משמעות כתב היד המקורי ואת המסר שלו בצורה מושלמת, למרות השינוי

קרא עוד »

איך בוחרים הוצאה לאור

בכמה מילים: מהי הוצאה לאור? ואיך בוחרים הוצאה לאור? הוצאה לאור על ידי מו”ל, היא אוסף הפעולות שנעשות במטרה להפוך כתב יד גולמי לספר. אותו כתב

קרא עוד »

הקלדת ספר

הקלדה טקסט אומנותי – רומן, סיפורת, ספר ילדים, שירה ועוד – הוא לא משהו שנוצר ‘בהזמנה’. לעיתים אנחנו כותבים אותו על גבי מחשב ושומרים אותו

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן