fbpx

ספרים אלקטרוניים, ספרים דיגיטליים

 

ספרים דיגיטליים

המהפכה שמתרחשת סביבנו כבר כמה עשורים, וממשיכה בכל הכוח מדי יום ביומו, לא פוסחת גם על אחד התחומים המסורתיים ביותר – העולם של הוצאת ספרים וספרים בכלל.

יותר ויותר ספרים מוצאים היום לאור לא רק בגרסה המודפסת וה’רגילה’, אלא גם בגרסה דיגיטלית, ולעיתים רק בדרך זו.

הוצאת ספר דיגיטלי, ספרים אלקטרוניים או EBOOKS הופכים נפוצים יותר ויותר, ואנחנו ממליצים לכל סופר לשים לעניין הזה לב.

אם אתם חוששים, כמו רבים אחרים, מכך שהוצאת ספרים דיגיטליים ידחקו החוצה את הספרים המודפסים, נוכל להרגיע אתכם: כן, ספרים אלקטרוניים הופכים נפוצים יותר ויותר, אך נראה שהם חיים ליד הספרים המודפסים ולא במקומם.

כלומר ספרים דיגיטליים הופכים להיות עוד אפשרות קריאה, ולא כלי שמחליף את הקריאה המסורתית והמהנה.

היתרונות של הוצאת ספרים דיגיטליים

לא במקרה העולם הולך לכיוון הדיגיטל גם בספרים: ישנם הרבה מאוד יתרונות שהוצאת ספר דיגיטלי מציע על פני הספר המודפס.

 • עלויות עבור הקורא: ספרים דיגיטליים יהיו לרוב זולים יותר מספרים מודפסים, ויעלו לעיתים גם מחצית ממחירם. כך זה קורה באופן מסורתי, ויש לכך סיבה מרכזית אחת: עלויות הייצור. זה מוביל אותנו אל היתרון הבא.
 • עלויות עבור הסופר: סופרים שמוציאים ספר חדש יגלו כי תהליך ההוצאה הדיגיטלי (שאליו עוד נגיע בהמשך) זול הרבה יותר מתהליך ההוצאה של ספר מודפס, והסיבה לכך ברורה: אין צורך להדפיס עותקים, התשלום וה’עבודה’ על הספר חד־פעמיים, וגם אם ישנן טעויות, אפשר לתקן אותן בזריזות.
 • אין בעיות מלאי: ספרים דיגיטליים לא אוזלים מהמדפים, פשוט משום שמדובר בקובץ אחד אשר ניתן להורידו (בתשלום כמובן) עד אינסוף – כמה פעמים שהקורא ירצה בכך.
 • נוחות וזמינות: בניגוד לספר מודפס, את הספרים הדיגיטליים אפשר לקרוא בכל הזדמנות, כל עוד יש לכם מכשיר חכם או מכשיר ייעודי לקריאת ספרים (כדוגמת הקינדל של אמזון). כלומר, אינכם צריכים ‘לסחוב’ אותו איתכם לכל מקום. הוא מחכה לכם במכשיר הנייד שלכם בכל רגע נתון.
 • עיצוב דינמי: הקורא עצמו יכול לשנות את ההגדרות כך שהקריאה תהיה עבורו נוחה יותר – סוג הכתב, גודלו, מידת הריווח ועוד. נוסף על כך, הספר מותאם לגודל המסך, וכך מובטחת קריאה שוטפת.
 • הוספת לינקים ועוד: אם הסופר מעוניין להפוך את הספר ל’חי’ יותר או להציע לקורא אפשרויות נוספות (למשל: קריאת פרק שנגנז), אפשר לעשות זאת בקלות על ידי שילוב קישורים בטקסט – דבר שאינו אפשרי כלל בספרים מודפסים.

 

לצד כל אלו חשוב לזכור שלספר הדיגיטלי יש גם מגבלות: ברוב המקרים ספר מורכב המכיל תמונות או איורים המשלבים בהם ובתוכם טקסט, לא יוצג בצורה מושלמת באפליקציות ובמכשירי הקריאה הייעודיים – ולכן ספרי ילדים או ספרי בישול, למשל, מופקים לרוב בפורמט שנקרא Fixed layout, השומר במדויק על העימוד (ולכן הוא גם דינאמי פחות).

ספרי Fixed layout מופצים רק בחנויות העובדות עם אפליקציות שתומכות בפורמט, אך הוצאות ספרים מקצועיות המעודכנות במתרחש יודעות מתי חנות דיגיטלית החלה לתמוך בפורמט – ואז היא תעלה את הספר גם שם.

ספר דיגיטלי

האם כדאי להוציא ספר בגרסה דיגיטלית בלבד?

זאת שאלה שעולה תמיד לאחר שהכותב נחשף ליתרונות הרבים של הספר האלקטרוני.

כאן נציין כי ההמלצה, לטעמנו לפחות, היא להוציא לאור את הספר בשתי גרסאות לפחות – מודפסת ואלקטרונית, אך עדיף גם להוציא את הספר בגרסה נוספת – ספר שמע, על זה נדון בפעם אחרת.

כך, כשאתם מנצלים את כל הפלטפורמות האפשריות, תכסו את כל קהל היעד שלכם ותממשו את מלוא הפוטנציאל של הספר מבחינת החשיפה שלו לציבור הרחב.

דבר חשוב נוסף בהקשר זה, שמייד נרחיב עליו כאמור: הפקת הספר: אם תרצו שהוא יוכל להימכר בחנויות הדיגיטליות גם כספר מודפס, תצטרכו גם כך לבצע הפקה מלאה כמעט – כזו החופפת ברובה להפקת ספר דיגיטלי, למעט שלב הדפוס.

לכן אם תוסיפו לכך את העובדה שהעלויות של הפקת ספר דיגיטלי אחרי הפקתו בגרסת הדפוס מינוריות, תבינו שהדבר הטוב ביותר הוא להוציא את הספר בשתי הגרסאות.

תהליך ההפקה של ספר דיגיטלי

הגענו לחלק המעניין, שרבים מסתקרנים לגביו: התהליך שבמסגרתו מופק ספר דיגיטלי.

חשוב להבין שתהליך הוצאת ספר דיגיטלי איננו ‘עימוד ספר‘, כמו בספר מודפס, אלא ‘קידוד’: הוא דורש ידע נרחב בשפות תכנות דוגמת HTML ו־CSS, אשר בעזרתן ‘יתורגם’ הספר לשפת המחשב וכך אפשר יהיה לקרוא אותו גם בכלים דיגיטליים ואלקטרוניים. 

תוכנת האינדיזיין בגרסת InDesign CS6  – התוכנה שאנו ממליצים עליה לעימוד ספרים – יודעת לייצא חלק מן ההגדרות של העימוד לקובץ מקודד, ולכן יחסית פשוט יותר לקודד ספר שכבר עבר עימוד, אם כי עדיין דורש עבודה רבה לאחר הייצוא.

אבל אם אתם מעוניינים בהפקה מהירה ככל האפשר של הספר הדיגיטלי שלכם, עשו זאת לאחר שהספר המודפס כבר עבר את רוב שלבי ההפקה, לכל הפחות עד שלב העימוד וההגהה שלאחר העימוד.

קידוד של ספר לפני עימוד או ללא עימוד אף עשוי לגרום לשגיאות שונות ולבעיות נקודתיות בהצגת הספר, ולכן עדיף לעשות זאת לאחר העימוד בכל מקרה.

ובכל זאת, אם החלטתם להוציא ספר דיגיטלי בלבד, אפשר לעתים לוותר על עימוד הספר ועל ההכנה לדפוס ולהפיק את הקובץ המתאים (MOBI או EPUB-3 – נרחיב על כך מייד) מגרסת ה־Word של כתב היד.

בעבודה זו יש צורך להגדיר את הטקסט באמצעות כותרות מובנות, סגנונות פסקה ועוד.

כאמור, קיימים שני סוגים של קובצי ספרים דיגיטליים כיום:

 • EPUB – פורמט זה להוצאת ספרים דיגיטליים נועד למכשירי קריאה ייעודיים, מכשירים סלולריים חכמים, טאבלטים ומחשבים שולחניים.

  חשוב לציין כי ישנן שתי גרסאות לתוכנה זו, EPUB 2.0.1 הישנה יותר ו־EPUB 3 החדשה. הגרסה הישנה מתאימה בעיקר למכשירים ישנים שכמעט לא רואים היום, ולכן EPUB 3 היא הגרסה המומלצת כיום, ונתמכת על ידי כל סוגי המכשירים. 

 • MOBI – פורמט זה מיועד לקינדל אמזון, המכשיר הייעודי לקריאת ספרים דיגיטליים של ענקית הקמעונאות האמריקאית. המשמעות היא שספר בגרסה זו ניתן לקריאה רק במכשירי קינדל, אך אם אתם מעוניינים לפרסמו באמזון, חשוב שתהיה לו גם גרסה כזו.

  אבל מאחר שקהילת משתמשי הקינדל בארץ קטנה יחסית עדיין, מומלץ לדאוג לגרסה כזו רק אם הספר כתוב באנגלית ומיועד לקהל בינלאומי.

בספרי ניב, לאחר שהקובץ הדיגיטלי מוכן, הוא קודם כול עובר אישור שלכם (כמובן).

בתום האישור הוא עולה לאתר ספרי ניב ומוצע למכירה, ונתמך לקריאה באפליקציית קריאת הספרים של ספרי ניב, שתומכת אגב גם בספרי שמע.

כמו כן, ספרי ניב דואגים להפיץ את הספר בחנויות ספרים נוספות כגון – ע-ברית, אינדיבוק, גטבוקס, מנדלי, סיפריאפ, בוקלי, ביבוקס ועוד, על מנת שספרכם יזכה לחשיפה רחבה ברשת. 

איך קוראים ומוכרים לאחר הוצאת ספר דיגיטלי?

העניין הזה הוא הפשוט ביותר: אחרי שהספר הופץ בחנות של ספרי ניב ובשאר החנויות המקוונות, כל שהמשתמש צריך לעשות הוא לקנות את הספר באתר.

מייד לאחר מכן הספר הדיגיטלי יהיה זמין לקריאה באפליקציית קורא הספרים של ספרי ניב או של החנות הרלוונטית שממנה רכש את הספר.

מהי עמלת המכירה שגובות החנויות המקוונות?

בספרי ניב אנו דואגים לתת לסופרים שלנו את הפתרון המשתלם ביותר, ועל כן, בעוד בשאר החנויות המקוונות עמלת המכירה בחנות נעה בין 30% ל־50% ממחיר הספר, בחנות הספרים של ספרי ניב עמלת המכירה היא 20% בלבד עבור סופרי ההוצאה (40% עבור סופרים שאינם סופרי ההוצאה).

כלומר בישראל, רק הסופרים של ספרי ניב מקבלים 80% מסכום המכירה בחנות המקוונת!

בתוך כמה זמן יופץ הספר הדיגיטלי בחנויות המקוונות?

ספרים אלקטרוניים, בשל הפורמט שבוהם מוצגים, הופכים את רוב התהליכים לקצרים ולקלים הרבה יותר בהשוואה לספר מודפס.

זה נכון גם לחנויות הדיגיטליות הייעודיות: לרוב, לאחר אישור הספר בגרסתו הדיגיטלית, הקובץ יישלח לחנויות השונות וצפוי לעלות בתוך שבועיים לאתר שלהן באופן רשמי. 

הפקת ספרים דיגיטליים בספרי ניב

הוצאת ספרי ניב מציעה לכל לקוחותיה, כחלק מהצעת המחיר שלה, שירות להפקת גרסה דיגיטלית לספר, נוסף על הגרסה המודפסת.

מדובר בתוספת תשלום חד־פעמית של כמה מאות שקלים, לעבודה המקצועית אשר נעשית על ידי מומחים לעניין, שעושים זאת רב שנים.

להוצאה חנות ספרים מקוונת מבין המובילות בישראל, בה סופרי ההוצאה מקבלים 80% ממחיר הספר בחנות. כמו כן, ההוצאה עובדת מול חנויות ספרים מקוונות נוספות כגון – ע-בריתאינדיבוקגטבוקסמנדליסיפריאפבוקליביבוקס, וגם מציעה למי שרוצה בכך שירות לקידום ספרו באמזון.

הוצאת ספרי ניב היא הוצאת הספרים היחידה בישראל המציעה שלושה סוגי הפקות ספרים במקום אחד: ספר מודפס, ספר דיגיטלי וכן ספר שמע אשר נתמך באפליקצייה של ספרי ניב, כך שאפשר להאזין לו במקום לקרוא אותו.

כך יכול ליהנות הסופר משירות מקיף במיוחד ולהוציא את ספרו בכל הפלטפורמות ובכל הכלים המתקדמים ביותר שקיימים כיום.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print

שירותים נוספים

אמזון

להוציא ספר לאור באמזון אחד המהלכים הקורצים ביותר למי שכתב ספר אשר מיועד לשיווק בחו”ל, הוא הוצאת ספר לאור באמזון, או במילים אחרות – פרסום

קרא עוד »

הדפסת ספרים והפקות דפוס

https://www.youtube.com/watch?v=jNQhE1d7rFY&feature=youtu.be הדפסת ספרים הדפסת ספר היא, כמובן, אחד השלבים המרכזיים והחשובים ביותר בתהליך הוצאה של ספר, בטח ובטח אחד השיאים של תהליך זה. הוצאות ספרים,

קרא עוד »

ברקוד לספר

ברקוד רכישת ברקוד היא עוד אחד מהשירותים החשובים שאנחנו מציעים בספרי ניב. ברקוד לספר הוא כמו תעודת זהות לאדם: בעזרתו אנחנו מזהים את הספר, על

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן