הפצת הספר לחנויות המובחרות

הפצת ספרים

כשאנחנו מדברים על שלב הפצת הספר אנחנו מדברים בעצם על השלב האחרון במסע ההוצאה לאור של הספר והיא זאת שמאפשרת לחשוף את הקהל הרחב ליצירה החדשה.

כשמדברים על הפצת ספרים חשוב להפריד בין ספרים דיגיטליים לעותקים פיזיים. הפצה של ספר דיגיטלי תעשה בחנויות האינטרנטיות של רשתות הספרים (למשל באתר ע-ברית, אינדיבוק ועוד).

כשמדברים על ספרים פיזיים לרוב מדובר על חנויות הספרים של רשתות סטימצקי וצומת ספרים, וסופרים רבים שמוציאים לאור את ספרם לראשונה ירצו לראות אותו על המדף בחנות הקרובה לביתם, אבל האם זה תמיד הצעד הנכון?

האם כדאי להפיץ את הספר בחנויות הפיזיות?

ראשית חשוב לנו להגיד שאנחנו מאפשרים לסופרים שלנו לבחור מה הכי מתאים להם ועומדים לצדם לכל אורך הדרך.

עם זאת, סופרים רבים שזהו ספרם הראשון רואים את חנויות הספרים כצעד הכרחי וקריטי, אבל לא כך הדבר.

חשוב לדעת שבשביל לשווק את הספר לחנויות הסופר לרוב יצטרך להדפיס מאות ואלפי עותקים של הספר, ולאחר שהוא יכנס לחנות אין שום הבטחה שירכשו אותו.

לצערנו אנחנו יודעים כי אם ספר לא מוכר מספיק עותקים בשבועיים הראשונים שלו על המדף כל הספרים יוחזרו לסופר, וחשוב לזכור שמדובר בשוק תחרותי ומונופולי.  

גם כשהספר מצליח להימכר בחנויות הספרים, תמלוגי המכירה שמגיעים לסופר יכולים להסתכם בשקלים בודדים על כל עותק וזהו דבר שחשוב לזכור כשבוחרים לצאת למסע.

ממחיר הספר ירדו תמלוגים לחנות שמכרה, לחברת ההפצה, לחברת ההוצאה לאור, ומה שנשאר בסוף לסופר זה אחוזים בודדים שיתורגמו לבערך 3 שקלים למכירה.

הפצת ספרים - הפצת הספר לחנויות המובחרות

אז.. איך גורמים לזה להצליח?

אחת הסיבות המרכזיות להקמת הוצאת ספרי ניב היה הרצון לעזור לסופרי ישראל לקבל את היחס והתנאים הטובים ביותר.

כשיהודה ניב, מנכ”ל ומייסד ההוצאה הוציא לאור את ספרו הוא קיבל בחזרה מהחנויות ארגזים מלאים בעותקים יתומים והבין שמשהו צריך להשתנות.

כאשר מדובר בסופר לא מוכר הסיכוי שיבחרו בו מבין כל הספרים על המדף הוא אפסי, לכן בספרי ניב אנחנו דואגים לעשות את התהליך בצורה אחרת.

אנחנו מאמינים שקודם יש להדפיס רק 300-500 עותקים מהספר ולהתחיל בתהליך השיווק שלו ויצירת קהילה סביבו. עם הגידול ב”באזז” סביב הספר והעלייה בדרישה, נמליץ לקחת את התהליך לשלב הבא, להדפיס עותקים נוספים ולשווק לרשתות.

אנחנו עובדים עם אחת מחברות ההפצה הגדולות והטובות בישראל – חברת דיאלוג, ויחד אנחנו דואגים שהספרים יגיעו בזמן הנכון למדפים, וייחטפו משם.

חשוב לנו שהסופרים שלנו יקבלו את מירב התמלוגים האפשריים, ולכן אנחנו לא גובים “עמלת הפצה” כמו רוב ההוצאות, אלא מחברים ישירות בין הסופרים לחברת ההפצה בשביל להבטיח שהתהליך יהיה יעיל, הוגן ומשתלם.

מה האלטרנטיבות להפצת הספר?

כמו שציינו קודם, קיימת אופציה של הפצת עותק דיגיטלי בחנויות המקוונות שזוכות לקהל נרחב ויאפשרו לספר להגיע לקהל הרלוונטי.

אבל ניתן להפיץ בחנויות המקוונות גם אופציה לרכישת העתק פיזי של הספר שיגיע במשלוח עד הבית או לסניף הדואר הקרוב.

קיימים מספר יתרונות להפקה והפצה של ספר דיגיטלי וניתן לקרוא עליהן עוד במאמר המקושר.

כשמדברים על עותק פיזי שנמכר בחנויות המקוונות יש גם לזה יתרונות, לא צריך להדפיס מאות עותקים, הספר זמין לרכישה בכל עת וניתן לשווקו ברשתות החברתיות ולייצר לו דרישה ועניין בציבור הרחב.

מתי כדאי להתחיל בהפצה לחנויות?

זו אחת השאלות החשובות ביותר בעניין זה, וראשית נדגיש: כל סופר של הוצאת ספרי ניב שרוצה להפיץ את ספרו, יוכל לעשות זאת מהיום הראשון – ובשמחה רבה. לא נמנע זאת לעולם מאף סופר, אך חשוב לנו להציג בפניו את המציאות ולייעץ לו מה כדאי שיעשה, לדעתנו, ובהתאם לניסיון שצברנו לאורך השנים.

אם כן, אנחנו גורסים כי סופר מתחיל שעדיין אינו מוכר בשוק, רצוי שימתין עם ההפצה עד לשלב שבו ייבנה מומנטום סביב ספרו.

ההמלצה שלנו היא להדפיס בתחילה כמות קטנה יחסית של עותקים – בין 300 ל־500, ולבצע הפצה מקוונת, בעזרתנו: אנחנו נדאג להעלות את הספר למכירה במהדורה מודפסת ודיגיטלית בכל חנויות הספרים המקוונות, וביניהן ספרי ניב, ע-ברית, אינדיבוק, ספריאפ, מנדלי, ביבוקס ועוד.

כך יופץ ספרכם בערוצים הפופולריים. חשוב לדעת גם שבחנויות אלו העמלה שלה זוכים הסופרים גבוהה יותר משמעותית מרשתות הספרים הפיזיות.

אנחנו ממליצים לסופרינו גם על החנות האינטרנטית של ספרי ניב המאפשרת רכישה נוחה של עותקים פיזיים ודיגיטליים, לצד אופציה לספרי שמע וספרים אינטראקטיביים.

סופרי החנות נהנים מ-80% תמלוגים מהמכירות ואנחנו מאפשרים בנוסף לסופרים אחרים להצטרף לחנות עם תמלוגים נוחים.

במקביל לכך, אנו נבצע פעולות שיווקיות רחבות ברשתות החברתיות על מנת לסייע לספר לצבור מומנטום, ורק לאחר שנראה כי קיימת היתכנות כלכלית להפצת הספר לחנויות הספרים המובחרות –נמליץ לסופר להפיץ את ספרו.

לאחר שתקרת הזכוכית נופצה והספר הופך פופולארי יותר ויותר – זהו הזמן שבו כדאי להפיץ את הספר לחנויות. כאמור, החנויות מציבות ספרים בקדמת הבמה כאשר יש להם ביקוש.

אם הספר שלכם יגיע אליהן כשעוד ועוד אנשים מחפשים אותו, הוא יוצב שם במהרה.

בשולי עניין זה חשוב לנו לציין דבר משמעותי נוסף: אנו תמיד שומרים לסופר את הזכות לבחור אם ומתי ירצה לבצע את הפצת ספרו, גם כאשר לטעמנו זהו עוד לא הזמן. כאן נכתבו ההמלצות שלנו לדרך שבה לדעתנו הכי נכון לגשת להפצה.

נזכיר שהוצאת ספרי ניב מקיימת קשר עסקי רב שנים עם ‘דיאלוג’. כל סופר רשאי להחליט בעצמו איזו חברת הפצה תפיץ את ספרו, אך באותה נשימה נמליץ תמיד על שירותיה של חברת ‘דיאלוג’.

כאמור, ספרי ניב לא ‘גוזרת קופון’ כלשהו בזמן ההפצה, כנהוג בדרך כלל בתחום. אנשינו נותרים כמובן מעורבים תמיד לאורך כל תהליך ההפצה, ומלווים את הסופר כדי לוודא שההפצה נעשית בצורה הטובה ביותר.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שירותים נוספים

עימוד ספר

עימוד ספרים כשאדם לוקח ספר לידיו הוא לא מתעמק בדרך כלל בדרך שעשה אותו ספר עד שהגיע אליו, או אל המדף בחנות.  הטקסט מופיע שם,

קרא עוד »

איך בוחרים הוצאה לאור?

מהי הוצאה לאור ואיך בוחרים חברה להוצאה לאור? הוצאה לאור על ידי מו”ל – מוציא לאור, היא אוסף הפעולות שנעשות במטרה להפוך כתב יד גולמי לספר. אותו

קרא עוד »

הפקת ספר אינטראקטיבי

הפקת ספר אינטראקטיבי העולם סביבנו מתחדש ומשתנה בקצב מדהים – את זה אנחנו ממש לא צריכים לספר לכם, מספיק להרים את הראש ולהסתכל על המרחב

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות