fbpx

עריכה לשונית

עריכת לשון

עריכת לשון, שלעיתים נקראת גם עריכה לשונית (יש אף כאלו שטוענים כי המושג השני שגוי – אך זהו עניין, ובכן, לעורכי לשון…), היא השלב שבו הטקסט שכתבתם עובר בדיקה מבינת התקן הלשוני, נכונות הדקדוק, שגיאות כתיב, טעויות הקלדה, שגיאות באופן הניסוח ועוד. למעשה, עריכת הלשון ‘דואגת’ לכך שהטקסט שלכם יהיה חף מטעויות שפה – בין אם זוהי עריכה לשונית בעברית ובין אם עריכה לשונית באנגלית.

 

מהו תפקידו של עורך הלשון?

עורך הלשון של הספר שלכם יקרא אותו מתחילתו ועד סופו, יחפש טעויות כאלו ואחרות ויתקן אותן. כדי לבצע את העריכה על הצד הטוב ביותר עליו לא רק לקרוא את הטקסט אלא גם להבין אותו – כלומר להעמיק בתוכן, לצלול אל העלילה או אל המסרים המועברים בכתב היד, שאחרת לא יוכל לתקן בהתאם להקשר, למשמעות ולאופיו של הטקסט. לא ניתן לבצע עריכת לשון מבלי להבין את הטקסט. רבים טועים לחשוב כי עריכת לשון היא הגהה, אלא שהאחרונה מתבצעת כמעין ‘סריקה’ של הטקסט לגילוי טעויות הקלדה ושגיאות כתיב בלבד, ולא צוללת לעומק הספר.

כאן יש לציין כי חשוב מאוד שעריכת הלשון תתבצע על ידי עורך לשוני מוסמך ומיומן – עורך שעבר הכשרה אקדמית ומקצועית בתחום של עריכה לשונית. לא כל אדם אשר סבור כי הוא “יודע עברית ברמה טובה מאוד” יכול להיות עורך לשון, שכן ישנם נושאים וישנן סוגיות שלהן יכול להיות מודע רק מי שעבר הכשרה מקצועית במקצוע, ומחזיק בתעודת עורך לשון מוסמך – או לכל הפחות בתואר אקדמי בתחום הלשון. עריכה בידי אדם ללא הסמכה כזו תהיה עריכה חלקית בלבד.

הוצאת הספרים ספרי ניב עובדת כמובן עם עורכי לשון מקצועיים ומוסמכים, שלצד הסמכתם מציגים גם ניסיון רב שנים. עורכי ההוצאה עברו, לפני שהתקבלו לעבודה, מבחן עריכה אשר מאפשר לעמוד על רמתם ולוודא כי הם מבצעים את עבודתם היטב. רק לאחר מכן נכנסו למאגר עורכי הלשון של ההוצאה.

 

עריכת לשון

מה כוללת עריכת לשון?

כאמור, עריכת לשון עוסקת בתיקון טעויות לשוניות שקיימות בטקסט – אך מדובר בעבודה רחבת היקף: עורך לשון הוא האחראי על ביצוע תיקונים שקשורים לתקינות השפה, כגון שגיאות כתיב, שגיאות תחביר, בעיות דקדוק, האחדת כתיב ופיסוק לכל אורך הספר וניסוח תקין; בעריכת לשון נכללים גם תיקוני ניסוח, תיקונים של פרטים לא נכונים או לא מדויקים המופיעים בספר ועוד. זו עבודה המצריכה יסודיות, וכמובן ידע רב ושליטה טובה מאוד (עד מצוינת) בשפה הנכתבת ובחוקיה. 

עריכה לשונית הכרחית לכל טקסט שיוצא לאור ומתפרסם: ספר עיון, רומן, ספר ילדים, כתב עת, עבודות הגשה אקדמיות, עלונים למיניהם ואפילו טקסטים לאתרי אינטרנט שונים. זכרו כי גם אם רמת הכתיבה שלכם גבוהה, ישנם דברים שאינכם מודעים להם ושניתן לאתר רק למי שמחזיק בכלי העריכה הנכונים, ולכן חשוב מאוד לבצע עריכת לשון לכל ספר שלכם שעומד לצאת לאור. נציין כאן שתיקוני העורך אמורים להיות תמיד בגדר המלצה בלבד: אינכם מחויבים לקבל את כל הצעות העורך, שכן מדובר בסופו של דבר בכתב היד שלכם – אך דעו כי בהחלטה כזו אתם מותירים את הספר עם שגיאות וטעויות לשוניות.

 

מתי מתבצע שלב עריכת הלשון?

עריכת הלשון היא אחד הצעדים הראשונים שמתבצעים בתהליך הוצאה לאור של ספר, והדבר רלוונטי למעשה כמעט לכל ספר שיוצא לאור: העריכה מתחילה להתבצע לאחר שכתב היד התקבל אצל ההוצאה לאור ואושר להוצאה – ולמעשה מהווה את אחד השלבים המרכזיים בתהליך כולו, בטח ובטח כשמדובר בספר בעל תוכן רב, כדוגמת ספר עיון, רומן וכדומה.

עריכה לשונית אורכת בין חודש לארבעה חודשים (ובמקרים מיוחדים גם חצי שנה ויותר), ולאחריה יועבר הספר לעימוד. בתום העימוד תיעשה הגהה, עוד ‘כלי’ עריכה שאותו הזכרנו גם קודם לכן, ולאחר ההגהה ניתן להמשיך לשלב הדפסת הספר.

קראו עוד על תהליך ההוצאה לאור של ספר.

 

עורך לשון

מדוע חשוב לערוך את הספר בהוצאה לאור?

הוצאות ספרים, כידוע, מציעות לסופר את כל שירותי העריכה הקיימים – עריכת לשון, עריכת ספרות, הגהה ועוד – אך רבים שואלים מדוע לבצע את העריכה דרך הוצאת ספרים ולא באופן עצמאי, ישירות מול עורך פרטי שיבחר הסופר?

ראשית נציין שאין כל פסול בכך: אם החלטתם שהדבר הטוב ביותר עובר הספר שלכם הוא לערוך אותו אצל עורך לשון פרטי, שלא דרך ההוצאה – זוהי זכותכם וזהו מהלך לגיטימי לחלוטין. אך היתרון הגדול שמציעות הוצאות ספרים בעריכה דרכן הוא הבקרה, הפיקוח על עבודת העריכה בצורה הטובה ביותר.

ולמה אנחנו מתכוונים? אדם אשר מוסר את הספר שלו לעריכה פרטית צריך לסמוך על העורך בעיניים עצומות, שכן זוהי עבודה שהוא לא ידע (ברוב המקרים) אם נעשתה ברמה הגבוהה ביותר. לאותו סופר אין דרך לבדוק את איכות העריכה, שכן הוא עצמו אינו עורך לשון ואין לו הכלים הדרושים לכך. הוצאה לאור, לעומת זאת, מבצעת בדרך כלל מבחני קבלה לעורכים (כפי שציינו קודם לכן), אשר מוודאים כי אכן מדובר בעורך בעל יכולות גבוהות. לצד זה, יש לה כלים נוספים לבדוק את איכות העריכה, הודות לכוח האדם שעובד אצלה – כוח אדם שלא עומד לרשות הסופר אשר יבצע עריכה באופן פרטי.

 

כמה עולה עריכת לשון?

תעריפי עריכה לשונית נקבעים לרוב בהתאם לאורך הטקסט, לאופיו ולרמת העריכה שיש לבצע בו. במילים אחרות, ספר ארוך בעל פרטים עובדתיים רבים שהכתיבה שלו אינה ברמה גבוהה, יעלה הרבה יותר מספר ילדים שכתוב היטב ובעל מסר פשוט וברור. הכול תלוי כאן בטקסט עצמו, ולכן קשה מאוד לקבוע מראש כמה תעלה עריכת לשון.

 

עריכת לשון בספרי ניב

כאמור, הוצאת ספרי ניב עובדת עם עורכי לשון מנוסים ומקצועיים, אשר הולכים איתה דרך ארוכה. היתרון הגדול בכך הוא שמנהלי ההפקה של ההוצאה מכירים היטב כל עורך ועורך, ולהפך, וכך קל יותר ‘לשדך’ לסופר את העורך המתאים לו ביותר. אנו נדאג לכל אורך הדרך שתטופלו בידי עורך לשון איכותי, בעל מקצוע שיודע את עבודתו היטב ושיסייע לכם להוציא לאור ספר נהדר, בעל שפה טובה, איכותית ומדויקת.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print

שירותים נוספים

תרגום ספרים

תרגום ספרים תרגום ספרים היה מאז ומתמיד שירות מרכזי בעולם הספרות. היכולת להעביר את משמעות כתב היד המקורי ואת המסר שלו בצורה מושלמת, למרות השינוי

קרא עוד »

עריכה ספרותית

https://www.youtube.com/watch?v=pKYxbqT9vvw&feature=youtu.be עריכה ספרותית עריכת ספרות, או עריכה ספרותית כפי שלעיתים נהוג לכנות אותה, היא עבודה בעלת ייחודיות רבה, שכן היא לא עוסקת בתקן או בשאלת

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן