fbpx

ברקוד לספר

ברקוד

רכישת ברקוד היא עוד אחד מהשירותים החשובים שאנחנו מציעים בספרי ניב. ברקוד לספר הוא כמו תעודת זהות לאדם: בעזרתו אנחנו מזהים את הספר, על פי קוד אישי שניתן לו, וכך המוכר בחנות יכול לסרוק ברקוד הספר ולקבל את כל הנתונים על אודותיו. בעזרת הברקוד אפשר גם לאתר בקלות את הספר במאגרי הספרים השונים.

 

מה זה ברקוד?

ברקוד לספר, או ברקוד לגב הספר אם תרצו (משום שהוא יופיע לרוב שם), הוא מאותה ‘משפחה’ של הברקוד המוכר לכם בוודאי מרשתות המזון או מהסופר השכונתי או מהמכולת שמתחת לבית – זהו אותו רצף של קווים בשחור ובלבן, שמאפשרים זיהוי של המוצר במהירות, או על ידי העברתו בסורק הברקודים, או על ידי הקלדת מספר הברקוד במחשב.

אפשר לראות בברקוד תוספת צרכנית לכל דבר, כזו שתקל על הקוראים שלכם ועל אנשי חנויות הספרים במציאת הספר שלכם ובבדיקת מחירו. בעזרת הברקוד יכולים המוכרים גם לעדכן על שינוי במחיר (בעקבות מבצע, למשל) או על כמות העותקים מהספר שנמצאת במחסני החנות. בשורה התחתונה זהו כלי שמסייע מאוד בהתנהלות סביב הספר, קטלוגו ורכישתו.

 

ברקוד לספר

למה חשוב לרכוש ברקוד לספר?

את הסיבות הצרכניות או הכלכליות לרכישת ברקוד ציינו כרגע: הוא מקל על מציאתו ועל מכירתו בחנות, ולכן כדאי מאוד שיופיע על הספר – פשוט משום שכך כל ההתנהלות סביבו תהיה קלה ומהירה הרבה יותר. אבל יש סיבה נוספת שבגללה כדאי, ולרוב אף חובה, לרכוש ברקוד, והיא נוגעת לחוק להגנת הסופרים.

החוק להגנת הסופרים כולל הנחיות ברורות בנוגע לרכישת ברקוד, וקובע כי כל ספר אשר יוצא לאור באופן מסחרי – כלומר ספר אשר מיועד לקהל הרחב, ויוצא כמוצר צריכה לכל דבר – יכלול את הברקוד, ומעליו את מחיר הספר, בבחינת ‘מחיר מומלץ לצרכן’. הוצאות ספרים מסוימות, וביניהן הוצאת ספרי ניב, כוללות גם את מספר המהדורה במקום זה.

לבד מהוראות החוק, לטעמנו הטבעת הברקוד היא עוד חלק מהפיכתו של הספר לספר מקצועי, למוצר צריכה ראוי ולפריט שלם שיעמוד על מדפי חנויות הספרים, או יסופק על ידכם בלבד. דעו כי בעת הוצאת הספר הוא נכנס למאגר הספרים של הספרייה הלאומית היושבת בירושלים, וכמו כן לקטלוג הספרים הישראלי, ובתוספת הברקוד תושלם כאן תמונה מקצועית ומרשימה למדי.

היכן ממקמים את ברקוד הספר?

יצירת הברקוד ומיקומו לפי התקנים הנדרשים בגב הספר היא תהליך לא ארוך – אך חשוב שייעשה בידי גורם מקצועי. לרוב תהיה זאת הוצאת הספרים עצמה, אך אם אתם מוצאים את הספר שלא דרך הוצאת ספרים, אלא באופן פרטי, בית הדפוס או אדם המומחה למיקום הברקוד לגב הספר יעשו זאת עבורכם. במקרה כזה, חשוב שתוודאו כי אכן מדובר באדם בעל ידע וניסיון בפעולה זו, שכן על אף שמדובר בפרט קטן, מידות לא נכונות או לא מדויקות של הברקוד עשויות לגרום בעיות רבות בהמשך.

על הברקוד להיות ממוקם בצורה נכונה ובגודל הנכון על גבי הכריכה, שמא ייגרמו תקלות בסריקה. ברקוד שיהיה גדול מידי או קטן מידי ולא יעמוד בתקנים הנדרשים עלול להפוך את סריקתו לבלתי אפשרית. ה’מתכון’ הנכון להבטחת ברקוד מדויק, תקף ומקצועי הוא הוספת המחיר המומלץ לצרכן מעל הברקוד, וקביעת הברקוד עצמו, כולל המחיר, על רקע בהיר בלבד. כאמור, מומלץ לעשות את התהליך הזה בעזרת גורם אשר מבין בעניין, שכן חבל ש’תיפלו’ דווקא בפרט הקטן הזה, אם יבוצע בצורה חובבנית.

בהוצאת ספרי ניב התהליך הנוגע לייצור הברקוד פשוט ביותר. אנשי ההוצאה מבצעים את השלב הזה במלואו, מבלי שהסופר צריך לדאוג לכך. הוא מצידו צריך למסור רק כמה פרטים (אשר כבר נמצאים בידי ההוצאה אם תהליך ההפקה כולו מתבצע אצלה): שם היצירה, שם המחבר, שם ההוצאה לאור (גם אם זו הוצאה עצמית), איש הקשר וכדומה. אם החלטתם שעיצוב הכריכה יבוצע בספרי ניב, תהליך עיצוב הכריכה וסגירתה לדפוס יכלול גם את שלב זה, ואנשיה ידאגו למקם את הברקוד בעצמם על גבי הכריכה, ועל פי התקן.

 

ברקוד לספר אלקטרוני

ברקוד עבור ספר אלקטרוני

גם ספרים אלקטרוניים (ספרים דיגיטליים) יכולים לשאת ברקוד, אשר נקרא גם מסת”ב (מספר ספר תקני בינלאומי) או ISBN – International Standard Book Number. בניגוד לברקוד ה’רגיל’, זהו ברקוד בינלאומי שיהיה תקף בכל רחבי העולם, וכך ניתן יהיה לרשום את הספר המדובר גם בארכיון הספרים הבינלאומי.

מלבד ספרים אלקטרוניים, גם בספרים מודפסים לעיתים מוסיפים מסת”ב. מהלך שכזה, כמובן, לא מיועד לכל ספר ולא מתאים לכל אחד – וחשוב לזכור שגם הוא ידרוש תוספת תשלום מסוימת. לכן ההמלצה היא לרכוש ברקוד שכזה רק אם הספר שלכם מיועד להפצה בחו”ל בכמויות גדולות. ספרי ניב ישמחו לסייע לכם בקבלת ההחלטה בעניין, ואם כבר החלטתם שתרצו מסת”ב אך הצעה זו אינה כלולה בהצעת המחיר שלכם – דברו עם מנהל ההפקה והוא ידאג לכך. 

 

שלב תמחור הספר

בין המילים בוודאי הבחנתם בכך שכאשר מייצרים ברקוד לספר, הוא אמור לכלול גם את המחיר המומלץ לצרכן. רבים שואלים את עצמם, בשלב זה ולעיתים גם הרבה לפני כן – כיצד קובעים את מחיר הספר? ככלל, לספרים טווחי מחירים קבועים יחסית, בהתאם לז’אנרים השונים. כך למשל לספרי ילדים עד גיל 4–5 טווח מחירים מסוים, לספרי ילדים ונוער טווח אחר וכך גם לרומנים.

אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם אנשי הוצאת הספרים על קביעת המחיר, אם אתם אכן מוציאים את הספר דרך הוצאה מסוימת, או לבצע מעין ‘סקר שוק’ בחנויות, כדי להבין מהו טווח המחירים המקובל בסוגה שאליה משתייך הספר שלכם. בספרי ניב תוכלו להתייעץ בעניין בכל עת עם מנהל ההפקה שלכם, אך דעו שבסופו של דבר ההחלטה על המחיר הסופי תהיה בידיכם.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print

שירותים נוספים

תרגום ספרים

תרגום ספרים תרגום ספרים היה מאז ומתמיד שירות מרכזי בעולם הספרות. היכולת להעביר את משמעות כתב היד המקורי ואת המסר שלו בצורה מושלמת, למרות השינוי

קרא עוד »

פודקאסט

פודקאסט היא תכנית רדיו אינטרנטית, שניתן לשמוע בכל זמן ומכל מקום. זה חלק ממגמה רחבה של העברת תכנים לאינטרנט, כך שיהיו זמינים תמיד (on demand).

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

שלום

המערכת מזהה שהינך לקוח/ה בחנות

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

הוצאת ספר? מעולה!

העלה את ספרך לחנות המתקדמת בישראל והתחל למכור ספרים בקלות!

התחברות

הרשמה

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן