אמזון

הוצאת ספר אמזון

להוציא ספר לאור באמזון

אחד המהלכים הקורצים ביותר למי שכתב ספר אשר מיועד לשיווק בחו”ל, הוא הוצאת ספר לאור באמזון, או במילים אחרות – פרסום שלו ומכירתו באחת הפלטפורמות הגדולות ביותר בעולם, אם לא הגדולה ביותר בתחום הקמעונאות.

פלטפורמה שפוטנציאלית יכולה לחשוף את הספר לעשרות ולמאות מיליוני קוראים, אם ייעשה בה שימוש נכון.

מהי פלטפורמת אמזון?

אמזון היא חנות אינטרנטית בינלאומית, שמציעה מגוון רחב של מוצרים.

היא אומנם התפרסמה בראשית דרכה בעיקר הודות לסקטור הספרות שלה, אך למעשה היא מציעה שלל מוצרים מכל הסוגים שאפשר לרכוש דרך פלטפורמת הענק שלה.

אמזון מאפשרת גם לפתוח ‘חנות’ ולמכור מוצר, על ידי מוכרים לכל דבר שמשתמשים בפלטפורמה שלה ונהנים מהפופולאריות העצומה שלה.

המוצר, ספר במקרה שלנו, יסופק ישירות על ידי המוכר, או על ידי אמזון עצמה לאחר שיאוחסן במחסניה.

כאמור, אחד התחומים הגדולים ביותר, המתקדמים ביותר והמפותחים ביותר באמזון הוא תחום הספרים.

מיליוני ספרים מוצעים בין דפי האתר שלה, ואלו נחלקים לשלושה סוגים עיקריים:

  • ספרים מודפסים: ספרים של ממש, חדשים או משומשים אשר מוחזקים במחסני אמזון או אצל המוכר עצמו. ניתן להזמין אותם כמו כל מוצר באמזון ולקבלם במשלוח
  • Print On Demand: זהו שירות באמזון שאינו כולל ספרים פיזיים שנשמרים במחסנים, אלא קבצים שנשמרים במערכת. כשלקוח קונה את אותו ספר, אמזון מדפיסה עותק מהספר לפי דרישה (ומכאן שם השירות). מבחינת הקורא אין לכך השלכות, ומבחינת המוכר, אפילו שעלות הדפוס גבוהה יותר, לטווח הרחוק זו האופציה היותר כלכלית, היות שהיא חוסכת בעלויות אחסנה שלמשך שנים מצטברות לסכומים גבוהים, ואפילו בעלויות השילוח הבין לאומי, שכן ניתן להדפיס את הספר בקרבה ליעד המסירה ולחסוך בעלויות השילוח.
  • ספרי קינדל: המומחיות הגדולה של אמזון. ספרים אלקטרוניים, בפורמט מהידועים ביותר בעולם, המותאמים למערכת אמזון ולמעשה נוצרו על ידה, ועבור מוצריה והפלטפורמות שהיא מציעה. פורמט זה מאפשר לצפות ולקרוא ספר דיגיטלי במכשיר החכם, בטאבלט, במחשב, בדפדפן או במכשיר הקינדל שאמזון מייצרת בעצמה – בעל מסך מיוחד, ייעודי לספרים מסוג זה. 

תהליך הוצאת ספר לאור באמזון: איך זה קורה בפועל?

אדם המעוניין להוציא ספר לאמזון במקביל להוצאתו לשוק הישראלי, יצטרך כמובן לעבור את תהליך ההוצאה הרגיל.

השלבים להוצאת הספר והתאמתו לאמזון מתרחשים למעשה רק לאחר תרגום הספר ועריכתו – כלומר רק לאחר שהטקסט מוכן ולא נדרשים בו שינויים מהותיים נוספים שעשויים להשפיע על העימוד שלו. 

לאחר שהספר תורגם באופן מלא לשפת היעד (לרוב אנגלית) ועבר עריכת תרגום והגהה בשפת היעד, יבוצע לו תהליך עימוד הספר, בשפה האנגלית, על מנת להתאימו לפורמט POD.

לאחר שתהליך העימוד הסתיים, נבצע המרה לפורמט קינדל, כדי להתאימו לקריאה בפלטפורמה המדוברת של אמזון.

כך הספר נתמוך גם במהדורה מודפסת וגם במהדורה דיגיטלית באמזון, והוא יזכה ליהנות מחשיפה לשני הקהלים – קוראי הקינדל וקוראי הספר המודפס.

לפני שמתחילים בשלב העלאת הספר לאתר, חשוב לעבור תהליך עיצוב כריכה שמתואם לאמזון.

אם תיכנסו לחנות הספרים באמזון, אולי לא תופתעו לגלות שעיצובי הכריכות שם שונות מהכריכות שאתם מכירים על מדפי הספרים; מרכיב הכותרת בולט ביותר, כמעט לכולם יש כותרת משנה, והתמונות הנבחרות לכריכה אופייניות לסוג הקטגוריה.

דבר זה נובע מאופטימיזציה ארוכת שנים של עיצובי הכריכות במכירת ספרים באופן מקוון לצורך שיפור אחוזי המכירה. 

זכרו, היות שהקורא אינו יכול לאחוז בספר בידיו, אלא רק להביט בו על מסך המחשב ולקרוא את התיאור, הוויזואליזציה ותיאור הספר תופסים מרכיב קריטי ביכולתו למכור, לכן חשוב להיות ערים לכך ולפנות לגורם מקצועי שיודע כיצד כריכה באמזון אמורה להיראות ויעצב לכם את הכריכה המתאימה. 

לאחר שכל הקבצים ערוכים ומוכנים, הגיע שלב פתיחת החשבון באתר אמזון, וכאן נכנסת החשיבות החשובה עוד יותר בעבודה עם גורם מקצועי.

יש למלא טפסי מיסים ומסמכים שונים על מנת שתוכלו לקבל מאמזון את התשלום בגין המכירות של ספרכם. וגם כאן אנו נדע לסייע לכם במשימה על הפן המקצועי ביותר.

לאחר שכל הטפסים מולאו כהלכה, נוכל להעלות את ספרכם לחנות האמזון ולהציע למכירה את פורמט הקינדל של הספר ואת פורמט ה-POD של הספר.

אך גם כאן, יש לבצע מחקר מקדים של פיצוח מילות המפתח כדי לעזור לקוראים פוטנציאליים למצוא את הספר בחיפוש באתר.

יש לבחור את הקטגוריות ותת־הקטגוריות המובילות של הספר מתוך אינספור אפשרויות קיימות, יש לנסח תיאור ספר מכירתי שיהיה אופטימלי לקטגוריות שנבחרו, וכמו כן, יש להקים “עמוד סופר”, שיכיל את קורות חייו של המחבר, תמונות, ביקורות ועוד.

דיוק נכון של כל אלו, יהיה הקרקע שעליה נוכל לבסס את שיווק וקידום הספר באמזון שעליו נפרט בהמשך.

תהליך קידום הספר באמזון – השיטה המנצחת:

באמזון מתפרסמים מדי יום 2,000 ספרים, ולכן כל סופר אשר מבקש לפרסם את ספרו בפלטפורמה הזאת צריך לפעול בחוכמה. אחרת – הספר ייבלע בין המוני הספרים כמו טיפה באוקיאנוס.

אז כיצד עושים זאת? אנו נחלק את השיטה המנצחת שלנו ל-3 וקטורים שונים: הכנת הקרקע, קידום באמצעות קמפיין חינמי וקידום באמצעות AMS – Amazon Marketing System.

הבה ונדון בשלושתם.

הכנת הקרקע לקידום הספר באמזון:

כפי שהתחלנו לפרט זאת מקודם, קיימת חפיפה בין שלב העלאת הספר לאמזון לבין שלב הקידום שלו, וככל שנשכיל לעשות עבודה נכונה יותר בהתחלה, יהיה לנו קל יותר בהמשך הדרך.

ראשית, יש לדייק את שם הספר בהתאם למחקר שנבצע על הז’אנר ולבחור כותרת וכותרת משנה שתתאים לספר, ככלל אצבע, כותרות אינפורמטיביות יהיו בחירה נכונה יותר לאמזון אבל לכל כלל ישנו יוצא מן הכלל.

כמו כן, יש לבצע מחקר מילות מפתח ומחקר קטגוריות ותתי־קטגוריות, כדי שנדע לשייך את הספר למילים ולקטגוריות הנכונות, וכך יש סיכוי גבוה יותר שקוראים פוטנציאליים יגיעו אליו.

נוסף על כך, אם נדאג לכריכה שמוכרת ותיאור ספר מכירתי, נעלה את יחס ההמרה של הספר מקוראים פוטנציאלים לקוראים משלמים.

לכן יש לפצח את תיאור הספר וביוגרפיית הסופר כך שיעבירו את המסר הנכון ויעוררו את סקרנות הקורא לרכוש את הספר ולהמשיך לקרוא.

יש עוד נדבכים נוספים ורבים לעבודת ההכנה שיש לעשות, אך נדון בהם בהרחבה במאמר אחר.

קידום ספר באמזון

קידום הספר באמצעות קמפיין חינמי באמזון

כדי להבין שלב זה, עליכם ראשית לדעת כיצד המערכת של אמזון עובדת.

אמזון דוגלים בשיטת ה־ TOP 100, כלומר בכל קטגוריה או תת־קטגוריה מוצגים 100 הספרים הנמכרים ביותר, וכך אמזון דואגת שהקוראים ייחשפו לתכנים האיכותיים ביותר, כלומר הנמכרים ביותר, ולכן הספרים שמצליחים למכור ימשיכו להצליח למכור לאורך זמן ולהניב הכנסות יפות לסופרים וכמובן – לאמזון עצמה.

אך אם זה המצב, כיצד ספרים חדשים יוכלו להיכנס פנימה למעגל ההצלחה? לשם כך, אמזון מאפשרת לסופרים להציע את ספרם במהדורת קינדל לקריאה בחינם, למשך חמישה ימים בלבד בכל 90 יום, ומציגה לרוכשים באתר רשימת TOP 100 נוספת, של ספרים בחינם.

כך, הקוראים לא מסכנים את כספם ברכישת ספרים שעוד אין עליהם סיקורים רבים וחדשים יחסית, וכך ספרים שזכו להורדות רבות במהלך הקמפיין החינמי, זוכים להיכנס לרשימת ה- TOP 100 שבתשלום.

כדי שהקמפיין החינמי יניב תוצאות, יש להתכונן אליו רבות מראש, ולדאוג להביא תנועה רבה לעמוד הספר במהלך התקופה הקצובה הזו.

אנו נעזר באתרי חשיפה חינמיים למיניהם, ברשתות החברתיות, ברשימות תפוצה, ובעת הצורך, אפילו בפרסום ממומן. 

קידום הספר באמזון באמצעות AMS – Amazon Marketing System

כמו גוגל ופייסבוק, גם אמזון לומדת את פעילות המשתמשים שלה ומפלחת קהלים לפי תחומי עניין כדי שתוכל לפרסם להם מודעות למוצרים או ספרים שעלולים לעניין אותם. וכך, אמזון מאפשרת לנו, מקדמי הספרים, להתחבר למערכת ה־AMS שלה, לבצע מחקר מעמיק לגבי קהלי יעד שונים ומגוונים, לבחור תקציב יומי שיתאים לכיסו ושאיפותיו של המחבר ולפרסם מודעות ממומנות אשר יוצגו לקוראים פוטנציאלים בשטחי הפרסום המיועדים לכך בכל רחבי האתר.

קמפיין ממומן מסוג AMS באמזון הוא מהאפקטיביים ביותר, שכן, המטרה היא לאחר תקופת למידה מסוימת של כמה חודשים, להביא את הסופר למצב שהכנסותיו ממכירות הספר נמוכות מהסכומים שהוא משקיע בפרסום, ולאפשר לסופר להרוויח באמת מיצירותיו ביציביות ולאורך זמן רב. 

כדי להצליח לעשות זאת, יש לנהל את הקמפיין ולפקח עליו ברמה היומית, ונדרשת מומחיות רבה כדי לדעת כיצד לעשות זאת בצורה האפקטיבית ביותר.

לפני שמחליטים להוציא ספר באמזון

ההחלטה על הוצאת הספר באמזון, בטח ובטח עבור מי שמעוניין להפיץ את ספרו לאוכלוסיות שונות בחו”ל, נשמעת כדבר הטבעי ביותר לעשות. אבל גם אנשי המקצוע המנוסים ביותר יודעים שישנם כמה דברים שחשוב לדעת לפני הוצאה לאור של ספר באמזון.

ראשית, כדאי להתעכב על המודלים שמציעה אמזון מבחינת התגמולים לסופרים. ישנם כיום שניים כאלו: 

  1. תפוצה ללא מגבלות: הכוונה היא לתפוצה בכל רחבי העולם, ללא שום הגבלה מבחינה זו. במודל זה, הסופר מקבל 30% מהרווחים, ואמזון 70%.
  2. הפצה מוגבלת: הפצה באזורים מסוימים בלבד, שמוגדרים מראש. במקרה כזה, הסופר מקבל 70% מהתמלוגים, ואמזון 30%, אך פוטנציאל החשיפה כמובן נמוך הרבה יותר. במודל זה ישנה עמלה נוספת, לפי גודל הקובץ המכיל את הספר – 15 סנט עבור כל מגה.
 

לאלו צריך להוסיף 10% מס שיורד מהרווחים, בהתאם למדיניות המס בארה”ב.

עוד נציין כי אמזון לא מאפשרת העברה בנקאית לחשבונות בנק ישראלים על תמלוגים מספרים שנמכרים אצלה, אלא רק תשלום בצ’ק, במינימום של 100 דולר.

דבר נוסף שחשוב לשים אליו לב הוא מגבלות הקינדל, שנוגעות לספרים בשפה העברית: מדובר כמובן במערכת אשר מיועדת לשפה האנגלית במקור, ולכן היא אינה תומכת במלואה בעברית.

בתצורה העברית ישנו רק גופן אחד, ויישור הפסקאות עשוי להשתבש לעיתים בעת הצגת הספר.

חשוב שתהיו מודעים לכך אם ברצונכם להפיץ ספר באמזון בעברית.

הוצאה לאור של ספר באמזון – עם ספרי ניב

כאשר אדם מחליט להוציא לאור ספר באמזון חשוב שיעשה זאת בעזרת אנשי מקצוע מנוסים, אשר מכירים היטב את המערכת – ובעיקר את הדרך שבה היא עובדת ומקדמת את הספרים המופצים בעזרתה.

נכון, כל אדם יכול להוציא לאור ספר באמזון, ואין שום מניעה שיעשה זאת, אך הוא בוודאי יידרש לשלם ‘שכר לימוד’, לפחות בתחילת הדרך, ובעזרת אנשי מקצוע מנוסים ייחסך ממנו אותו שלב.

הוצאת ספרי ניב מומחיות רבת שנים בכל הקשור לאמזון.

הודות לכל הצוות המקצועי והמנוסה שאנו מפעילים, סופרים רבים כבר נהנים היום מתפוצה רחבה ויפה ומהכנסות נאות מפרסום ספריהם ברחבי העולם.

לספרי ניב יתרון גדול נוסף – מעבר להפצה באתר אמזון, אנו מפיצים את ספרינו בכל השפות, בלמעלה מ-100 ערוצי הפצה מהמובילים בעולם, בניהם:  Barnes & Noble, Baker & Taylor, Ingram ועוד, למכירה במהדורה מודפסת לפי דרישה, ובמכירה כמהדורה אלקטרונית בכל יבשת בעולם.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שירותים נוספים

ברקוד לספר

ברקוד רכישת ברקוד היא עוד אחד מהשירותים החשובים שאנחנו מציעים בספרי ניב. ברקוד לספר, שנקרא גם דאנאקוד הוא כמו תעודת זהות לאדם: בעזרתו אנחנו, וגם המוכרים

קרא עוד »

קמפיין קרוסלה

קמפיין קרוסלה – לחשיפה יעילה ומשתלמת כמו כל סופר, גם אתם בוודאי שואפים לחשיפה כמה שיותר גדולה, אלא מה? ככל שהרצון לחשיפה גדל, כך גדלים

קרא עוד »

עריכה לשונית

https://www.youtube.com/watch?v=pKYxbqT9vvw&feature=youtu.be עריכה לשונית עריכה לשונית היא שלב הכרחי לכל טקסט שעומד לצאת לאור, במיוחד כאשר מדובר בספר באורך מלא. תפקידם של העורכים הלשוניים היא לתקן

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות