fbpx

הוצאה לאור – הדברים הקטנים שחשוב לשים אליהם לב

תהליך ההוצאה לאור הוא תהליך ארוך וממושך. החל בספר ילדים ועד לספר עיון עב כרס, הוצאת ספר לאור היא עניין שנמשך כמה חודשים ברוב המקרים. לצד זה, הוצאה לאור היא תהליך שמורכב משלל שלבים ותהליכים, שעל הסופר להכיר מקרוב.

כבר כתבנו כאן בעבר בהרחבה על תהליך הוצאה לאור עצמו, אך זה הזמן להתמקד בכמה דברים שיהפכו את התהליך לפשוט יותר עבורכם. לפניכם רשימת עצות וטיפים שכדאי שתשננו לעצמכם כאשר אתם מתחילים את התהליך.

הספר שלכם לא חייב להיות מושלם כשהוא מוגש להוצאה

סופרים רבים, בעיקר החדשים מביניהם, מחזיקים בתפיסה לפיה הספר שהם מגישים להוצאה לאור חייב להיות מושלם, לא פחות, לפני שהוא מוגש להוצאה. זו טעות נפוצה, שלוקחת מכם משאבים רבים – מבחינת זמן ואנרגיות. כאן המקום לומר:

הטקסט שאתם מגישים להוצאה לאור יכול להיות לא מושלם, אפילו בוסרי משהו. בשביל זה ממתינים לכם כל אנשי המקצוע שההוצאה מעמידה לרשותכם.

חברת הוצאה לאור, ראויה ומקצועית, תציע לכם שירותים רבים למען הוצאת ספרכם: החל בסופר צללים שיסייע לכם לכתוב את הספר (אם אתם מרגישים תקועים), דרך מלווה ספרותי שיוודא שאתם מתקדמים בקצב הנכון ובכיוון הנכון, ועד עורכים, מעמדים, מאיירים ועוד – שיעטפו את המוצר באריזה באיכותית ביותר. לכם יש כאן הזדמנות להיעזר בשירותיהם של אותם אנשי מקצוע כדי לשפר בעזרתם את הטקסט שכתבתם.

עשו זאת, במקום להתעכב זמן רב עם כתב יד שלדעתכם זקוק לעוד ליטוש ועוד אחד.

הוצאה לאור – הדברים הקטנים שחשוב לשים אליהם לב

שמרו על קשר רציף עם אנשי ההוצאה לאורך התהליך

סופרים רבים שהוציאו את ספרם הרגישו לאורך השנים שאינם מעורבים מספיק בהוצאה של הספר שלהם, ולא יודעים כיצד הוא מתקדם ומה קורה איתו בכל רגע נתון. בתחום הזה מדובר בעניין חשוב מאין כמותו: זהו הספר שלכם, ששמכם מתנוסס עליו, שאתם כתבתם אותו.

חשוב מאוד שתדעו היכן הוא נמצא בתהליך ההוצאה לאור ומה בדיוק מתבצע בכל רגע. נכון, ישנם שלבים – לדוגמה, שלב ההגהה לאחר עימוד ספר – שבו המעורבות שלכם לא נדרשת, בגדול, אך גם במהלכם חשוב שתדעו שהדברים קורים.

הוצאת ספרי ניב מקפידה ‘להצמיד’ לכל סופר מנהל הפקה, אשר יהיה אחראי ללוות את הסופר מהרגע שפנה אל ההוצאה ועד להוצאת הספר לאור באופן רשמי. אותו מנהל הפקה יעדכן את הסופר בתהליך, יתייעץ איתו, יעביר לו חומרים ושאלות שחשוב שיחליט בהן וידאג שיהיה חלק בלתי נפרד מהתהליך כולו. כך חשוב שיקרה בכל תהליך של הוצאת ספר לאור, שכן אחרת הסופר ירגיש שהוא מאבד שליטה על תהליך שאמור להיות שלו במלואו.

דעו מראש מה הם כל שלבי ההוצאה לאור

אחת הסיטואציות שבהן סופרים רבים ‘מאבדים כיוון’ נובעת מהעובדה שהם אינם יודעים כיצד בדיוק מתנהל תהליך ההוצאה לאור, מה קורה בתחילת הדרך ומה קורה בהמשך. סדר נכון של הדברים מראש, מעין ארגון שצופה את פני העתיד, יאפשר להם להיות מחוברים יותר וכמובן מעורבים יותר בתהליך כולו.

לכן חשוב מאוד לבקש מהאדם שאיתו אתם עומדים בקשר מעין פירוט כללי של התהליך. זה לא צריך להיות יותר מרשימה קצרה ומסודרת של שמות התהליכים, או סכמה מסודרת שנכתבה מראש. הוצאות ספרים רבות מחזיקות סכמה כזו מוכנה לשליחה עבור כל סופר – תוכלו לבקש אותה ולזכות לסדר.

הכירו את אנשי המקצוע המרכזיים

חלק מהותי מתהליך ההוצאה לאור הוא, כמובן, אנשי המקצוע ורמתם המקצועית. ישנם אנשי מקצוע שלא תידרשו להיכרות מעמיקה איתם, משום שלא יעבדו איתכם באופן צמוד – לדוגמה אנשי הדפוס, אשר מקבלים את ההוראות כולן מאנשי ההוצאה לאור, לאחר שאלו אישרו את הטקסט המיועד להדפסה מולכם.

מנגד, ישנם לא מעט אנשי מקצוע שאיתם תעבדו באופן צמוד – אם זהו המלווה הספרותי, העורכים השונים, המעמדים ועוד. חשוב מאוד שתכירו את אנשי המקצוע האלה מראש, כדי לוודא, ראשית, שהכימיה וההתאמה ביניכם טובה: תהליך הוצאה לאור יהיה מוצלח יותר ככל שהקשר ביניכם לבין אנשי המקצוע טוב יותר.

שנית, היכרות עם אנשי המקצוע תאפשר לכם להבין בדיוק כיצד מתבצע כל תהליך, ובמקרים מסוימים תפתח עבורכם ערוץ התקשרות ישיר עם בעל המקצוע – דבר חשוב מאוד בעבודה מול העורך, לדוגמה.

הוצאה לאור – הדברים הקטנים שחשוב לשים אליהם לב

ודאו שזכויות היוצרים נשארות בידכם

נושא זכויות היוצרים הוא נושא חשוב, ולעיתים גם כאוב, בכל הנוגע לתהליך ההוצאה לאור. סופרים רבים בהיסטוריית ההוצאה לאור גילו בשלב מסוים כי זכויות היוצרים לספר שהם עצמם הוציאו, אינן עוד בידם – כחלק מתהליך ההוצאה לאור. אנחנו בספרי ניב לא סבורים שכך זה אמור להיות.

ישנן, גם כיום, לא מעט הוצאות לאור שדורשות זאת מן הסופרים – מבקשות לקבל את הזכויות על כתב היד, באופן מלא או חלקי – אך זה המקום להבהיר: הדבר אינו הכרחי ולא מחייב.

אם תתעקשו על כך, זכויות היוצרים יישארו בידכם ואתם תוכלו לעשות בהן כל שתחפצו.

העניין נכון גם לזכויות על כתב היד שכתבתם, גם על זכויות התרגום וגם על זכויות ההפצה, בישראל ובחו”ל. חשוב לוודא שהספר שלכם נשאר שלכם לאורך כל הדרך, בלי הסתייגויות. עוד דבר חשוב:

ודאו שהספרים שיוצאים לאור נשארים בבעלותכם, כלומר שייכם לכם מרגע שהם מוכנים: לעיתים דורשות הוצאות לאור מהסופר ‘לרכוש’ את ספריו שלו, אם הוא רוצה למכור אותם בעצמו. בספרי ניב, יש להדגיש, הזכויות כולן שלכם והבעלות על הספרים – שלכם בלבד.

הכי חשוב: סמכו על אנשי המקצוע – אך אשרו הכול בעצמכם

הדבר החשוב ביותר לאורך תהליך ההוצאה לאור הוא להעניק לאנשי המקצוע את היד החופשית לבצע את מה שהם יודעים – ויודעים הכי טוב. סמכו עליהם, עבדו איתם בשיתוף פעולה ותראו כיצד הספר שלכם הולך ומתגבש לכדי יצירה יפה ומרשימה. אין זה אומר שאסור לכם להעיר ולשאול, להפך:

אלו בדיוק הפעולות שמבטיחות עבודה פורייה וטובה, אך זכרו כי איש מקצוע עושה את עבודתו על הצד הטוב ביותר כשסומכים עליו.

מן הצד השני, חשוב מאוד שתוודאו שכל שלב בתהליך ההוצאה עובר אישור שלכם לאחר שהוא מסתיים ומושלם. אתם הרי בעלי הספר, ולכן הסמכות הקובעת בסופו של דבר, ולכן הספר אמור להתקדם לשלבים הבאים רק אם אתם מאשרים זאת. חשוב שזה יהיה כך לאורך כל שלבי ההוצאה לאור, כדי שתהיו מעודכנים כראוי.

בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מי שקרא את זה התעניין גם ב

איך כותבים ספר

איך כותבים ספר מעולה?

עם תהליך הכתיבה מציפות את הסופר מגוון שאלות – איך מפתחים עלילה ודמויות? איך מתמודדים עם מחסום כתיבה? ובכלל, איך כותבים ספר מעולה שיכבוש את

קרא עוד »

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן