fbpx

איך כותבים ספר? בעידן המודרני מדובר בכישרון שכל אחד חייב לעצמו

לפני שננסה לענות על השאלה איך כותבים ספר, נדבר קצת על מה הם ספרים בשביל אנשים. בעידן המודרני שבו אנחנו חיים לעיתים ישנה הרגשה שהספרים הם כבר לא מה שהיה פעם: אם בעבר ספר נחשב לפריט חובה בכל בית, אפילו בכל תיק, הרי שהיום נדמה שאנשים יכולים לחיות חיים שלמים בלי לקרוא ספר אחד – ולא להרגיש בחוסר, לפחות מנקודת מבטם האישית. הרי היום הכול זמין כל כך, נגיש כל כך, קרוב כל כך, עד שנדמה שאת כל המידע שאנחנו זקוקים לו אפשר פשוט ‘לשאוב’ ברגע.

להתעמק בספר כדי לרכוש ידע, שפה, הבנה בתרבות ובמסורת? יש שיגידו שכל זה כבר לא נדרש היום.

אבל עולם הספר הוא הרבה יותר מאשר מילים על דף. הוא יותר מאשר סיפור שמתחיל בעמוד הראשון, נגמר בעמוד האחרון – וזהו. ספר איכותי טומן בחובו משמעויות רבות כל כך, שקשה מאוד להסביר זאת במילים.

אחד הדברים המרכזיים שמעניקים לנו הספרים הוא היכולת לדעת איך כותבים ספר או איך כותבים סיפור. היכולת הזאת, דווקא בעידן המודרני, היא משהו שאתם חייבים לעצמכם כדי להצליח.

העולם העסקי צמא למספרי סיפורים

את היכולת לספר אנחנו, בני האדם, נושאים איתנו עוד הרבה לפני שידענו לקרוא ולכתוב. סיפורי העמים המפורסמים, שעברו מאב לבן במשך דורי־דורות הם מהסיפורים המפורסמים ביותר עד היום, כאלו שעיצבו תרבויות שלמות וכאלו שממשיכים להשפיע עלינו גם בעידן המודרני שבו אנחנו חיים.

אבל היום לסיפור, וליכולת לדעת איך כותבים ספר, יש משמעות אדירה, אולי אפילו באותה רמה שהייתה אז, לפני שידענו לקרוא ולכתוב. מדוע? משום שאנחנו חיים בעולם תחרותי מאי פעם, עם שפע גדול מאי פעם ועם כמות פיתויים גדולה מתמיד – והדרך היעילה ביותר לבלוט ולהישמע בתוך כל השפע הזה היא לדעת איך כותבים סיפור.

כאשר אדם, ארגון, חברה או מותג מספרים סיפור הם מושכים אליהם אוזניים רבות, ביניהן לא מעט אוזניים חדשות – וזוהי נשמת אפו של העולם העסקי. רק כאשר אנחנו מצליחים להתרחב ולהתפתח, להגיע ללקוחות חדשים או לגייס חברים חדשים לקהילה שלנו, נוכל לגדול ולצמוח, ותהיה לנו זכות קיום. עולם העסקים של היום הוא עולם תחרותי מאוד, וכדי להיות תמיד למעלה צריך לפעול להתקדמות ולהתחדשות כל העת.

איך כותבים ספר

איך נכנסת לכאן היכולת לספר סיפור? ניקח לדוגמה עסק קטן לעיצוב אופנה: כאלו יש רבים היום, בישראל וברחבי העולם.

אם בעל העסק רוצה להצליח בשוק המקומי, ואפילו להתפתח לחו”ל בהמשך הדרך, הוא חייב להיות שונה מהאחרים, מקורי, מעניין. את זה הוא ישיג רק אם ידע איך לספר סיפור: סיפור על הדרך להקמת העסק, על שיטת העיצוב הייחודית, על החולצה המעניינת מהקולקציה החדשה.

כל פינה וכל פרט בעסק יכולים הפוך לסיפור, אם יודעים איך לעשות זאת. כך מושכים לקוחות, כך הופכים למדוברים בקרב הקהל הפוטנציאלי.

לבנות סיפור זו מומחיות

אם כן אפשר לומר שכיום הסופר הממוצע מחזיק בכישרון נדרש ביותר בעולם העסקי. הרי כתיבת הסיפור היא לא משהו שקל לעשות, בטח עבור רוב האנשים: זו יכולת וכישרון של ממש, כמו היכולת לתכנן ולבנות בניין, כמו היכולת להקים מערכת טכנולוגית חדשה, כמו היכולת ליצור המצאה מהפכנית.

בניית הסיפור, והעברתו בצורה הנכונה לקהל הנכון, הם היום דברים יקרי ערך. כך יכול כל אחד למשוך אליו לקוחות, כך הוא יכול להפוך את הלקוחות לקבועים ונאמנים, כך אפשר לבנות את אותה קהילה חשובה כך לך, שתהיה המקור לחוזקו ולאיתנותו של העסק. גם קוקה קולה הגדולה הצליחה – ומצליחה עד היום – משום שהיא יודעת לספר את הסיפור, ולכוון אותו אל קהל היעד הנכון.

כך הופך הסיפור בעידן המודרני להרבה יותר ממה שהיה בעבר: הוא לא מצומצם רק למסגרת המוכרת, מסגרת הספר הקלאסית – היום כולם מסביבנו מספרים סיפור, בין אם זה בספר, בין אם זה בפוסט בפייסבוק או ברשתות החברתיות האחרות, בין אם זה באתר אינטרנט ובין אם זה בשלט חוצות. מספרי הסיפורים (גם אם אלו לא המספרים במובן שהיה פעם) הפכו כיום, כמעט מבלי ששמנו לב לכך, לבעלי המקצועות מהנדרשים ביותר כיום בשוק.

כולם, בכל מקום, זקוקים להם.

התחילו לכתוב

אז איך עושים זאת? איך כותבים ספר? כאמור, מדובר בכישרון וביכולת שאינה מובנת מאליה.

אחת הדרכים לעשות זאת היא לקרוא ספרים – בדיוק אותו עניין שעליו דיברנו בהתחלה: אם רוצים להצליח, צריך לדעת איך לכתוב סיפור. כדי לדעת איך לכתוב סיפור, כדאי לשאוב ידע והשראה מאלו שכבר עשו זאת בהצלחה, ובמשך שנים רבות.

הספרים הקיימים, וכאלו ישנם לא מעט סביבנו, הם הדוגמה המושלמת לדרך שבה כדאי לכתוב סיפור.

ישנה עוד דרך לעשות זאת: לכתוב בעצמכם. כן, כן: הדרך להפוך לסופרים ולמספרי סיפורים מקצועיים ומשובחים עוברת בתרגול, ב’שפשוף’ ובהתמקצעות אמיתית בתחום, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להתחיל לכתוב.

בניגוד למהלכים עסקיים אחרים, כאן לא נדרש מכם הרבה כדי לצאת לדרך: כל שאתם צריכים לעשות הוא לשבת, לפתוח את בלוק הכתיבה או את תוכנת מעבד התמלילים במחשב (כדוגמת Word ודומותיה) ולהתחיל לכתוב. כבר לאחר זמן לא רב תרגישו איך אתם הופכים את יכולת הכתיבה שלכם למלוטשת יותר ולמשופרת יותר.

מי יודע, אולי בהמשך הדרך אפילו תחליטו להוציא את הספר לאור.

למעשה, מדובר באחד המהלכים הנפוצים ביותר היום בקהילייה העסקית: תוכלו לפגוש הרבה מאוד אנשי מקצוע שהוציאו ספר אחד לפחות בחייהם, או נמצאים בתהליכים להוצאה לאור של ספר, מהסיבה הפשוטה – ספר יכול למצב אותם כמומחים בתחומם, כאנשים שיודעים יותר מכל אדם אחר מסביבם. כל זה יקרה, כמובן, רק אם הם ידעו איך לספר את הסיפור כמו שצריך, רק אם ידעו איך כותבים ספר.

העניין הזה משותף לכל התחומים כיום: אנשי הייטק שמעוניינים לשווק את ההמצאה שלהם למשקיעים; מדענים שמעוניינים לקבל אישור למחקר שלהם או למאמר חשוב; מנהיגים שמבקשים להעביר רעיון חשוב לעם; פוליטיקאים שמנסים לשכנע אנשים להצביע להם; אנשי תקשורת, אנשי שיווק ומפרסמים, שעבורם היכולת לספר סיפור היא דבר הכרחי – ועוד ועוד. כולם כולל כולם צריכים היום לדעת איך כותבים ספר, כי רק כך אפשר להצליח.

איך כותבים ספר? בעידן המודרני מדובר בכישרון שכל אחד חייב לעצמו

הוצאת ספר לאור הפכה להיות אולי קלה מתמיד

אחת הסיבות שבגללן הרבה מאוד אנשי עסקים – והרבה מאוד אנשים, באופן כללי – מוציאים ספר לאור היא שהיום קל מאוד לעשות זאת, בטח בהשוואה לעבר. למעשה, גם אם אדם אינו יודע לספר סיפור או מרגיש שאינו יודע איך כותבים סיפור, יש עבורו פתרונות רבים שיאפשרו לו להוציא את הספר במהירות יחסית.

כך לדוגמה, הוצאת ספרי ניב מעמידה לרשות סופריה אנשי מקצוע כמו סופרי צללים ומלווים ספרותיים, אשר יכולים לסייע למי ש’תקוע’ בכתיבה או מרגיש שאינו עושה זאת כהלכה; תהליך הוצאת הספרים עצמו – תהליך מרתק שכבר כתבנו עליו בעבר – קצר בהרבה מבעבר, וקל הרבה יותר, בטח ובטח כאשר לרשות הכותבים סוללה של אנשי מקצוע המגיעים מעולם הספרות, כפי שקורה בהוצאת ספרי ניב.

לכן היום הדרך לכתיבת ספר, והתשובה לשאלה איך כותבים ספר, ברורות ומובנות פי כמה מאשר בעבר. אם יש לכם סיפור לספר, ואם אתם רוצים לטפס עוד כמה שלבים מעלה בסולם, זה המפתח לכך: דעו איך כותבים סיפור ואיך מספרים אותו נכון – ואתם במסלול הבטוח להצלחה.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מי שקרא את זה התעניין גם ב

איך לבחור את השם המתאים לספר שלכם?

כתיבת טקסט גב הספר

כל ספר מורכב משלושה חלקים חזותיים, בגדול: הכריכה, גב הספר וחלקו הפנימי. הכריכה היא השער הראשי לספר, האלמנט החזותי הראשון שמושך את הקורא. לאחר שייקח

קרא עוד »
עימוד ספרים

עימוד ספרים

עימוד ספרים כשאדם לוקח ספר לידיו הוא לא מתעמק לרוב בדרך שעשה אותו ספר עד שהגיע אליו, או אל המדף בחנות. הטקסט מופיע שם, מסודר

קרא עוד »

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

שלום

המערכת מזהה שהינך לקוח/ה בחנות

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

הוצאת ספר? מעולה!

העלה את ספרך לחנות המתקדמת בישראל והתחל למכור ספרים בקלות!

התחברות

הרשמה

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן