fbpx

איך לבחור את השם המתאים לספר שלכם?

איך לבחור את השם המתאים לספר שלכם?

איך לבחור את השם המתאים לספר שלכם?

החזות החיצונית של הספר שלכם מורכבת, בגדול, משלושה חלקים: הכריכה הקדמית, הכריכה האחורית ושדרת הספר (ה’צד’ שלו). לשלושת אלו יחד יש חשיבות עצומה בכל הנוגע לנראוּת הספר וליכולתו למשוך את תשומת הלב של הקורא הפוטנציאלי.

רק אם הם מוצלחים באמת, ומשלימים אחד את השני, יתקבל ספר בעל חזות מיטבית.

חלק מהותי מהחזות הזאת – ולמען האמת, לא רק מבחינה חזותית אלא גם מבחינת תוכן הספר המוגש לקורא – הוא שם הספר. כן, אחרי שעמלתם רבות והקדשתם שעות על גבי שעות לכתיבת הספר עצמו, הגיע הזמן לבחור לו שם. המשימה הזאת, פשוטה וקלה לכאורה, היא אחת המורכבות, ויש לה חשיבות רבה.

שם ספר מוצלח יביא אתכם אל חצי הדרך ליצירת חזות מוצלחת ונראוּת טובה לספר שלכם. ממש כמו רושם ראשוני, הכותרת תהיה זאת ש’תקרוץ’ ראשונה לקורא הפוטנציאלי, ולכן חשוב שהיא תהיה מוצלחת במיוחד, שתשקף את הרעיון של הספר בצורה טובה ותהיה מסקרנת ומושכת מספיק כדי לגרום לאותו קורא לקחת את הספר לידיו ולבחון אותו. אז איך עושים זאת נכון?

הכלל החשוב ביותר: דיוק

ישנן לא מעט דרכים למשוך את תשומת ליבו של הקורא. אפשר לכתוב כותרת כמו ‘עשר עובדות על…’ או ‘איך להתעשר בלי להתאמץ לרגע?’ – אבל הדבר החשוב ביותר הוא לשמור על דיוק ועל שקיפות בכל הנוגע לתוכן הספר. כאשר הדבר הזה מתקיים, אתם שומרים על הכלל הראשון ביחסים שביניכם לבין הקורא:

שקיפות.

במילים אחרות, אל תנסו ‘לעבוד’ על הקוראים שלכם רק כדי למשוך אותם אל הספר שלכם, כי התרמית הזו תתגלה בהקדם. חִשבו על שם ספר אשר משקף נאמנה את תוכנו, כזה שימשוך אליו קוראים בגלל מה שיש בו ולא בגלל מה שהם חשבו שיהיה בו. לכל נושא אפשר למצוא כותרת יצירתית ומושכת, בלי להמציא דברים או לכתוב מסרים שאינם מדויקים.

הקדישו לכך מחשבה ותמצאו את הנוסחה המדויקת מבחינה זו.

קצר – אבל לא יותר מדי

שם הספר שלכם צריך להיות קצר וקולע. מעטים, כנראה, יסתקרנו מספר ששמו נמתח על פני שתי שורות שלמות, למשל. חשוב ששם הספר יהיה קצר וקולע, כדי למשוך את העין הסורקת את הספרים שמולה בחטף, ועוצרת רק על אלו בעלי המסר המעניין.

מן הצד השני, חשוב לא לקצר יותר מדי. ראשית, משום שככל הנראה רשת האינטרנט ‘אוהבת’ יותר ספרים שמספרים את הסיפור שלהם כבר משמם. אלו ספרים שבעיני האלגוריתמים של מנועי החיפוש הגדולים פשוט נתפסים כאמינים יותר, כנראה.

שנית, חשוב להקפיד על שם שמעביר מסר כלשהו, ולכן לא כדאי להתעקש על שתיים או שלוש מילים. אין ספק – אם כמות כזו של מילים מעבירה את המסר בצורה המדויקת ביותר, אל תהססו והשאירו זאת כך. אבל אם אתם חשים שמספר מצומצם של מילים לא יעשה זאת, אל תחששו להשתמש בכמות גדולה יותר של מילים.

אגב, הפתרון הקלאסי הוא כותרת בת שתיים–שלוש מילים, וכותרת משנה המרחיבה אותה וכוללת 4–6 מילים נוספות.

חשבו שיווקית

אין ספק שספרים, בטח ובטח כאלו מתחום הסיפורת, הפרוזה, הרומנים ועוד, לא תמיד צריכים לכלול בתוכם שיקול שיווקי על מנת להצדיק את פרסומם. ישנם לא מעט ספרים מצליחים שיצאו לאור מבלי שיש להם כל צורך שיווקי מובהק – פשוט משום שאנשים נהנו לקרוא אותם. מבחינות רבות הספר הוא מוצר שהשיקול השיווקי בו אינו מהמרכזיים.

אבל ישנו אלמנט אחד שבו האוריינטציה השיווקת היא הדבר החשוב ביותר: הכריכה של הספר, משום שהיא זו ש’מוכרת’ אותו. לכן בעת בחירת שם הספר, חשוב מאוד להקפיד על כמה כללים שיווקיים שיסייעו מאוד למשוך את הקוראים אליכם:

  • לספרי “How To” השתמשו במילים מניעות לפעולה כמו “איך”, “המפתח ל…”, “הפתרון…” ועוד.
  • פנו אל הרגש של הקוראים או אל בעיה שאיתה הם מתמודדים.
  • שמרו על רמת מסתורין מסוימת בשם הספר – אל תגלו את כל מהותו כבר בשמו.
  • חשבו מי קהל היעד שלכם ובחרו שם בהתאם.
  • השתמשו במספרים ובסימן שאלה, אם זה אפשרי.

תנו לזה זמן

שם ספר, ממש כמו שם של תינוק, הוא לא משהו שקל להחליט עליו. לעיתים נדרשת חשיבה מעמיקה כדי שזה יקרה – וחשוב לא להיות לחוצים בעניין. גם כמה שבועות, ואפילו כמה חודשים במקרים מסוימים, ייחשבו סבירים למטרה זו.

חשוב מאוד לנסות ולפנות זמן לחשיבה עצמית, ביניכם לבין עצמכם, ללא הפרעות. חשיבה כזו לרוב תעזור במציאת כמה רעיונות אפשריים.

אגב, אין צורך להיות מודאגים לבזבוז זמן יקר: ראשית, שום דבר משמעותי לא יקרה, כנראה, אם הוצאת הספר שלכם תידחה בכמה שבועות. שנית, מומלץ להתחיל בחשיבה על שם הספר תוך כדי הכתיבה – דבר אפשרי ובר־ביצוע – וכך לחסוך את הזמן הזה.

למעשה, חשיבה על שם הספר תוך כדי הכתיבה היא אולי הדבר המתבקש והטבעי ביותר, שכן אז הסופר ‘מרגיש’ את הספר בעוצמה הרבה ביותר.

השתמשו באלמנטים ויזואליים שמושכים את העין

כיום, יותר מתמיד כנראה, עומדות בפני הסופר אפשרויות רבות מבחינת הדפסת הספר ואיכות ההדפסה. אחד המישורים שבהם עניין זה מתבטא יותר מכול הוא נראוּת הכריכה, ובכלל זה גם נראות שם הספר. מומלץ מאוד להשקיע בעניין זה, כדי להפוך את הכיתוב למושך עוד יותר, ולא רק בגלל תוכנו.

כך למשל, אפשר לבחור בהדפס שכולל לכה סלקטיבית – חומר מבריק, שיתאים מאוד בספרים בעלי כריכה מסוג מט (כריכה שאינה מבריקה). הלכה מאפשרת לכם להבליט אלמנטים ספציפיים בכריכה, וביניהם גם שם הספר. היא הופכת את המראה של הכריכה לאלגנטי יותר ולמזמין יותר.

אפשרות נוספת היא ביצוע הבלטה של שם הספר – כלומר להפוך את האותיות המופיעות על הכריכה לבולטות, כאלו שניתן לחוש במעבר היד עליהן. גם כאן מדובר באלמנט שיכול להוסיף למראה היוקרתי של הכריכה, ולרוב הוא מיושם בשם הספר. נדגיש כי שני האלמנטים הללו, לכה סלקטיבית והבלטה, מוסיפים סכום מסוים לעלויות ההדפסה של הספר.

חשוב לקחת זאת בחשבון.

…ואל תשכחו להתייעץ

לא, אנחנו לחלוטין לא ממליצים לפרסם את שם הספר האופציונלי בעמוד הפייסבוק שלכם, או בקבוצה כזו או אחרת – פשוט משום שריבוי דעות רק יעכב אתכם ואף יתסכל אתכם מאוד. אך אנחנו כן ממליצים להתייעץ עם 3–4 אנשים קרובים שאתם סומכים עליהם, כדי שייתנו את דעתם בנושא.

את ההתייעצות הזו מומלץ לעשות רק לאחר שאתם חשבתם לבדכם ובחרתם שתיים או שלוש אופציות מועדפות. כך התהליך הזה יהיה מהיר יותר, וגם ממוקד יותר ומתסכל פחות. כן נמליץ לכם מאוד לקבל באהבה ביקורות שליליות, ואף להעניק להן תשומת לב רבה יותר, שכן הן לא פעם יראו לכם את הספר באור מעט אחר, כמו גם את בחירת שמו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מי שקרא את זה התעניין גם ב

עיצוב כריכה

עיצוב הכריכה

עיצוב הכריכה הוא תהליך מאתגר ויצירתי מאוד בהפקת ספר. ומדוע? משום שזהו שער הכניסה לספר שלכם, ולכן ראוי שהוא יבטא היטב את הרעיון של הספר,

קרא עוד »

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן