fbpx

עיצוב הכריכה

עיצוב כריכה

עיצוב הכריכה הוא תהליך מאתגר ויצירתי מאוד בהפקת ספר. ומדוע? משום שזהו שער הכניסה לספר שלכם, ולכן ראוי שהוא יבטא היטב את הרעיון של הספר, ימשוך את העין ויזמין קוראים מתלבטים לאחוז בו ולעמוד על טיבו. 

הכריכה היא החזית של הספר, הייצוג שלו והפנים שלו. זהו הדבר הראשון שהקונה הפוטנציאלי רואה כאשר הוא חולף ליד הספר שלכם. למעשה, זו ההזדמנות הראשונה שלו להכיר את העולם שלכם, הסופרים, ואת עולמו של הספר עצמו – לצד התקציר שמובא בגב הספר. הכריכה היא הרושם הראשוני, כמו במפגש פנים מול פנים עם אדם חדש.

 

בשלב עריכת הכריכה ינסה הגרפיקאי לחשוב כמו היוצר עצמו, ולהתאים לו כריכה שתשקף את צרכיו ואת רצונו – אך כזו שעדיין יהיו בה כל הכללים הדרושים ושתעמוד בדרישות החשובות. הכריכה בנויה בעיקר מחלק קדמי, מחלק אחורי ומשדרת הספר. בחלק הקדמי יוצגו שם הספר, שם המחבר ותמונה הקשורה לתוכן. בספרי ילדים מצוין גם שם המאייר בחלק הקדמי, ואילו בספרים האחרים הוא יצוין באחד העמודים הפנימיים הראשונים. 

 

בגב הספר, על גבי החלק האחורי, יופיע התקציר של הספר. יש סופרים שמוסיפים פרטים על אודותיהם וכן תמונה מייצגת שלהם לצד התקציר – שתפקידו לספר את הסיפור בקצרה (עד 200 מילים לרוב) ולמשוך את הקורא להתעמק בכתב היד כולו. בספרים המופצים בצורה מסחרית יופיעו בחלק האחורי הברקוד, המחיר המומלץ לצרכן, השנה ואת החודש שבהם יצא הספר לאור. 

 

ומהי השדרה? זהו החלק הדק המפריד בין החלק הקדמי לחלק האחורי – ‘צד’ הספר, שנראה כאשר מעמידים אותו על המדף. גם בחלק זה נהוג להוסיף את שם הספר ואת שם המחבר. כמו כן, יופיע בחלק זה סמליל (לוגו) של הוצאת הספרים, והוא כמובן ישקף את סגנונה של הכריכה כולה, הן מבחינת הצבעים והן מבחינת העיצוב כולו, במטרה ‘לשדר’ לקורא את סגנון הספר כולו, עד כמה שניתן בשטח קטן שכזה. העובי של השדרה ייקבע רגע לפני הירידה לדפוס, ויחושב בהתאם למספר העמודים, לסוג הנייר, לעוביו ולסוג הכריכה.

 

לעיתים כוללים ספרים שונים גם דשים, מעין קיפולים כוונים אשר ‘ממשיכים’ את הכריכה פנימה, ויוצרים מעין שטח נוסף שעליו אפשר לכתוב מידע מסוים. סופרים רבים בוחרים דווקא בחלק זה כאזור המתאים לכתיבת כמה מילים על עצמם, בתוספת תמונה לרוב. הדשים נהוגים בעיקר בספרי שירה, אך לא רק.

איור ספרי ילדים

על תהליך עיצוב הכריכה

 

תהליך העיצוב כריכת ספרים הוא תהליך ממושך למדי, ויצירתי מאוד כמובן, אשר שואב את השראתו מהרעיון של הספר עצמו – ומאופיו של הסופר. אך לבד מהמהות היצירתית והאומנותית הכרוכות בתהליך, חלק גדול ממנו נוגע להתאמת מידות הכריכה למידות הספר: בכריכה רכה המידות יהיו מידות הספר במדויק, ולעומת זאת בכריכה קשה מוסיפים 5 מ”מ לרוחב ו־10 מ”מ לגובה – ולכן אפשר לראות כי כריכה קשה תהיה תמיד מעט בולטת מגבולות הספר.

 

למעשה, עבודת העיצוב היצירתית מתחילה רק לאחר קבלת המידות המדויקות של הספר – כדי להימנע מיצירת כריכה שחורגת מגבולותיו. המחבר יספק לרוב תמונה, או רעיון לתמונה, יציין צבע מסוים שהוא מעדיף ויפרט ככל היותר על הדרך שבה הוא רואה את הכריכה. לצד אלו הוא מוסר למעצב את כל שאר הפרטים המוצגים על הכריכה: תקציר הספר, תמונה שלו (אם ירצה), ציטוט ועוד. על המעצב לקבל לידיו כל פרט ופרט שאמור להיות מוצג על הכריכה.

 

בכל כריכה מנסה המעצב ליצור משהו ייחודי ומקורי: גופן שונה, השתקפות שונה של צבעים, שילוב מיוחד ועוד. המטרה היא כמובן ליצור מראה יוצא דופן, כזה שטרם נראה, כדי לאפשר לספר לבלוט בין שאר הספרים ולשדר ייחודיות ו’אופי’ משלו.

 

אילו סוגי כריכות קיימים?

הסוגים העיקריים הם כריכה קשה וכריכה רכה: כריכה קשה מתאימה יותר לספרי ילדים או לאלבומים; שם השדרה שם תהיה עבה יותר, ותיצור מעין שקע קטן בחלקים הקדמי והאחורי של הספר. עלויות הדפוס של כריכה קשה גבוהות יותר, ולכן לאחרונה יותר ויותר סופרים מעדיפים כריכות רכות. 

 

הכריכה הרכה נהוגה בספרים הרגילים – מתח, רומנים, הרפתקאות וכדומה. כריכה רכה מודפסת לרוב על נייר כרומו 300 גרם. יש כאלה שמעדיפים להוסיף למינציה מבריקה ויש כאלה שמוסיפים מט, וניתן ליצור גם הדגשה מיוחדת של המילים המופיעות על הכריכה, באמצעות לכה סלקטיבית רגילה או מובלטת ואפילו פוייל או צבע חמישי.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מי שקרא את זה התעניין גם ב

עימוד ספרים

עימוד ספרים

עימוד ספרים כשאדם לוקח ספר לידיו הוא לא מתעמק לרוב בדרך שעשה אותו ספר עד שהגיע אליו, או אל המדף בחנות. הטקסט מופיע שם, מסודר

קרא עוד »
איך כותבים ספר: בעידן המודרני מדובר בכישרון שכל אחד חייב לעצמו

כתיבה בעידן המודרני

לפני שננסה לענות על השאלה איך כותבים ספר, נדבר קצת על מה הם ספרים בשביל אנשים. בעידן המודרני שבו אנחנו חיים לעיתים ישנה הרגשה שהספרים

קרא עוד »

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן