fbpx

הפצה לחנויות הספרים המובחרות

הפצת ספרים

שלב הפצת הספרים הוא השלב האחרון במסע ההוצאה לאור של ספר, והוא השלב שבו קורה אחד הדברים המרגשים מכול: הספר יוצא מהמחסנים, מגיח מהחשכה ויוצא באמת אל אור השמש (והפלורוסנטים…) – במדפי החנויות. מרגע שבוצעה הפצת ספרים לספר שיצא לאור, יכול כל אדם לרכוש אותו בחנויות.

מהסיבה הזו הפצת הספרים היא אחד השלבים החשובים ביותר בכל תהליך ההוצאה לאור: זהו השלב שבו הוא מופץ לכמה שיותר מקומות, וזהו השלב שלאחריו הוא יהיה הנגיש ביותר ויהיה ‘ספר ככל הספרים’, לצד השמות המוכרים ביותר. אומנם אין כל חובה להפיץ את הספר בצורה מקצועית ונרחבת, אולם עצם העובדה שהספר נמצא בחנויות הוא מעין סמל סטטוס של הספר ושל הסופר. איך בדיוק זה קורה?

כיצד מתבצע תהליך הפצת ספרים לחנויות
בהוצאת ספרי ניב?

אחת הסיבות המרכזיות שבגללה הוקמה הוצאת ספרי ניב, היא כדי להציע לסופרי ישראל את היחס הטוב ביותר ואת התנאים הטובים ביותר להוצאת ספרם לאור. בעולם שבו רבים מהסופרים מתלוננים על יחס לא נעים, ובעיקר על תנאי מכירה שלא משאירים בידם כמעט כל הכנסה ממכירת הספר, חשוב לנו, כהוצאת ספרי ניב, להראות שאפשר גם אחרת.

בין השירותים שבהם עניין זה בולט יותר מכול הוא שירות הפצת ספרים לחנויות. כפי שתבינו בהמשך, התנאים שאנחנו מציעים בספרי ניב לסופר שמעוניין להפיץ את הספר שלו לחנויות, הם הטובים ביותר בישראל ללא עוררין.

אך קודם נסביר קצת על תהליך ההפצה עצמו בספרי ניב: אנחנו עובדים עם אחת מחברות ההפצה הגדולות והטובות בישראל, אם לא הטובה שבהן – חברת דיאלוג. בין בעלי חברת ההפצה, מומי הרמתי, לבעל הוצאת ספרי ניב, יהודה ניב, נרקם לאורך השנים קשר חברי צמוד וטוב, שהוליד שיתוף פעולה שנמשך כבר שנים רבות, לשביעות רצונם של שני הצדדים, ובעיקר – של הסופרים אשר הוציאו דרכנו ספר עד היום, ובחרו בשירות של מומי ושל חברת דיאלוג.

תהליך ההפצה אינו ארוך או מורכב במיוחד, אך חשוב ביותר להעניק לו את תשומת הלב הראויה כדי שיבוצע בדרך מיטבית. אם החלטתם להפיץ את הספר לרשתות הספרים המובחרות (מייד נסביר על השיקולים שיש לקחת בחשבון לפני כן), חשוב לנו שתקבלו את מקסימום התמלוגים האפשריים, ולכן, ספרי ניב החליטו באופן אסטרטגי שהם לא גובים “עמלת הפצה” כשאר ההוצאות לאור, אלא מחברים את הסופרים ישירות לחברת ההפצה. אתם תיפגשו עם מומי עצמו, ותחתמו מולו על הסכם הפצה שיהיה ייחודי לסופרים של ספרי ניב, עם תנאים מיוחדים שהשגנו במיוחד עבורכם – וההפצה תתחיל להתבצע, כחודש לאחר החתימה.

הפצה לחנויות הספרים המובחרות 1

תנאי הפצת ספרים בספרי ניב

כאמור, הוצאת ספרי ניב מקפידה מאז ומתמיד על יצירת תהליך הוצאה ידידותי, משתלם והוגן עבור הסופרים שלה. חלק מהותי מעניין זה הוא הוא השלב של הפצת ספרים לחנויות, אשר נחשב לאחד ההוגנים בשוק.

בדרך כלל חנויות הספרים גורפות לעצמן 60% ממחיר המכירה של הספר, ומעבירות 40% להפצה. מתוך אותם 40%, 10% עוברים למפיץ ו-30% אל ההוצאה. מתוך 30% האחוזים הללו, חצי מועבר אל הסופר. כלומר, בסופו של תהליך על כל מכירה של ספר זוכה הסופר ל־15% מסכום המכירה של העותק הנמכר.

הוצאת ספרי ניב דאגה שהסופר יקבל את התמלוגים ישירות מהמפיץ, מבלי לקבל בעצמה את התמלוגים מתוך החלק שלו. במילים אחרות, אותם 30% שבהם אמורה להתחלק ההוצאה עם הסופר עוברים כולם אל הסופר עצמו – כדי שסופרי הוצאת ספרי ניב יקבלו את התמלוגים הגבוהים ביותר שאפשר לקבל בישראל.

בהתאם לכך, הסכם ההפצה נחתם בין הסופר לבין דיאלוג, באופן ישיר. ההתקשרות בעניין זה לא מתקיימת דרכנו, כדי שכל נושא ההפצה יישאר בידיו של הסופר, עד כמה שניתן, ושיקבל את התמלוגים הגבוהים ביותר, כאמור. אגב, אחרי הפגישה ביניכם לבין דיאלוג, ולאחר סיכום כל הפרטים, אנחנו נוביל את הספרים מהמחסנים שלנו או של בית הדפוס –  ישירות למחסנים של המפיץ.

מתי כדאי להתחיל בהפצה לחנויות?

זו אחת השאלות החשובות ביותר בעניין זה, וראשית נדגיש: כל סופר של הוצאת ספרי ניב שרוצה להפיץ את ספרו, יוכל לעשות זאת מהיום הראשון – ובשמחה רבה. לא נמנע זאת לעולם מאף סופר, אך חשוב לנו להציג בפניו את המציאות ולייעץ לו מה כדאי שיעשה, לדעתנו, ובהתאם לניסיון שצברנו לאורך השנים.

אם כן, אנחנו גורסים כי סופר מתחיל שעדיין אינו מוכר בשוק, רצוי שימתין עם ההפצה עד לשלב שבו ייבנה מומנטום סביב ספרו. ההמלצה שלנו היא להדפיס בתחילה כמות קטנה יחסית של עותקים – בין 300 ל־500, ולבצע הפצה מקוונת, בעזרתנו: אנחנו נדאג להעלות את הספר למכירה במהדורה מודפסת ודיגיטלית בכל חנויות הספרים המקוונות, וביניהן ספרי ניב, ע-ברית, אינדיבוק, ספריאפ, מנדלי, ביבוקס, גטבוקס, בוקלי ועוד. כך יופץ ספרכם בערוץ פופולארי מאוד, מה גם שבחנויות אלו העמלה שלה זוכים הסופרים גבוהה יותר משמעותית מרשתות הספרים המקוונות. 

במקביל לכך, אנו נבצע פעולות שיווקיות רחבות ברשתות החברתיות על מנת לסייע לספר לצבור מומנטום, ורק לאחר שנראה כי קיימת היתכנות כלכלית להפצת הספר לחנויות הספרים המובחרות – רק אז נמליץ לסופר להפיץ את ספרו. 

לאחר שתקרת הזכוכית נופצה והספר הופך פופולארי יותר ויותר – זהו הזמן שבו כדאי להפיץ את הספר לחנויות. כאמור, החנויות מציבות ספרים בקדמת הבמה כאשר יש להם ביקוש. אם הספר שלכם יגיע אליהן כשעוד ועוד אנשים מחפשים אותו, הוא יוצב שם במהרה. 

בשולי עניין זה חשוב לנו לציין דבר משמעותי נוסף: אנו תמיד שומרים לסופר את הזכות לבחור אם ומתי ירצה לבצע את הפצת ספרו, גם כאשר לטעמנו זהו עוד לא הזמן. כאן נכתבו ההמלצות שלנו לדרך שבה לדעתנו הכי נכון לגשת להפצה.

נזכיר שהוצאת ספרי ניב מקיימת קשר עסקי רב שנים עם ‘דיאלוג’. כל סופר רשאי להחליט בעצמו איזו חברת הפצה תפיץ את ספרו, אך באותה נשימה נמליץ תמיד על שירותיה של חברת ‘דיאלוג’. כאמור, ספרי ניב לא ‘גוזרת קופון’ כלשהו בזמן ההפצה, כנהוג בדרך כלל בתחום. אנשינו נותרים כמובן מעורבים תמיד לאורך כל תהליך ההפצה, ומלווים את הסופר כדי לוודא שההפצה נעשית בצורה הטובה ביותר.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print

שירותים נוספים

ניקוד

ניקוד אחד מתפקידיו של עורך לשון מוסמך הוא ניקוד הטקסט: מלאכת מחשבת שמצריכה חשיבה על כל מילה ועל כל אות, וכזו שכיום מעטים מאוד מבינים

קרא עוד »

אמזון

להוציא ספר לאור באמזון אחד המהלכים הקורצים ביותר למי שכתב ספר אשר מיועד לשיווק בחו”ל, הוא הוצאת ספר לאור באמזון, או במילים אחרות – פרסום

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן