fbpx

איור ספרים

איור ספרים

בעולם הספרים המרתק, מלא האומנות והיצירה, תחום האיור הוא כנראה היצירתי ביותר. זוהי אומנות בפני עצמה, אשר חורגת כמובן מתחום הספרות ונוגעת לכל תחומי חיינו, אך איור ספרים זוכה למעמד מיוחד – הן משום יכולתו להקנות לספר אופי מיוחד משלו והן משום ההשפעה שלו על בחירת הקוראים.

נהוג לחשוב שאיור ספרים נוגע אך ורק לספרי ילדים, אך אין זה כך: נכון, איור ספרי ילדים הוא עיקר העבודה של המאיירים בעולם הסיפורת, אך ניתן למצוא איורים גם בספרי פנטזיה, ברומנים מיוחדים ואף בספרי עיון ומדע. אף הכריכות לפעמים מעוטרות באיורים כאלו ואחרים – ולא רק בספרי הילדים.

איור ספר

תהליך איור ספרים

האיור הוא, כמובן, מלאכת מחשבת מדויקת ומרתקת, שנמשכת לא מעט זמן. למעשה, זהו אחד השלבים הארוכים בתהליך הוצאה לאור של ספר, שיכול להימשך בין חודש לארבעה חודשים. בספרי ילדים ארוכים יחסית התהליך הזה אף יכול להימשך זמן רב יותר.

האיור מתחיל בדרך כלל באמצע תהליך ההוצאה לאור – לאחר שהספר עבר עריכה וניקוד, ולאחר שהוחלט כיצד יחולק הטקסט: כמה עמודים יהיו בספר, ובאיזה עמוד יופיע כל קטע בו. כאשר הצעדים הללו נקבעו, למאייר יהיה קל יותר להתחיל במלאכת האיור בצורה מסודרת ומחושבת.

השלב הראשון באיור הספר הוא הסקיצות: מעין טיוטות ראשונות שנוצרות על ידי המאייר בשחור־לבן, ומאפשרות לסופר (אשר מקבל כמובן לידיו דוגמאות של הסקיצות) להחליט אם סגנון האיור מתאים לו ואם אפשר להמשיך הלאה בעבודת האיור. שלב זה לרוב דורש חודש של עבודה, ולעיתים מעט יותר אם מתקיים ‘פינג־פונג’ ארוך בין הסופר לבין המאייר באשר לצורת האיורים ולתכונותיהם.

אחרי האישור ימשיך המאייר בעבודת האיור, תוך שהוא שולח מדי פעם דוגמאות של התקדמות העבודה, ואף איורים מלאים שכבר הסתיימו. לאחר שהסתיימה עבודת האיור של כל הספר, בשחור־לבן, ולאחר שהסופר אישר זאת, עובר המאייר לשלב הצביעה. זהו השלב הסופי שבו האיורים יתעוררו לחיים ויקבלו את המראה הסופי שלהם, שיכול להשפיע על חזות הספר כולו.

לאורך כל העבודה יקפיד המאייר על כמה כללים חשובים, בהתאם לסוג הספר, לסגנונו, לדרישות של הסופר ולהנחיות ההוצאה לאור: השארת מקום מספיק לטקסט, הימנעות מיצירת איור שמרכזו עובר בתפר שבאמצע כפולת עמודים, הקפדה על ‘גלישות’ (שיאפשרו במהלך תהליך ההדפסה עצמו לחתוך את שולי הדפים מבלי להשאיר נימה לבנה בקצה שלהם) ועוד.

חשוב לזכור שהמאיירים הם ‘אנשי סגנון’: לכל מאייר סגנון איור מיוחד משלו, המאפיין אותו ומלווה אותו כמעט בכל עבודה שלו. למעשה, את המאיירים המנוסים ביותר ניתן לזהות לא פעם לפי עבודותיהם, גם מבלי לדעת שאלו אכן הם אחראים לכך. כך או כך, בעת בחירת המאייר חשוב מאוד לתת את הדעת על עניין זה, כדי לבחור במאייר שיהיה המתאים ביותר לסוג הספר ולסגנונו.

איור ספרי ילדים

 

איור ספרי ילדים

בעולם המאיירים, איור ספרי ילדים הוא כמעט מלאכה פני עצמה, שכן האיורים מספרים לא פעם את הסיפור כולו. בגילים קטנים המראה החזותי גובר על חושים רבים אחרים, ובתוספת העובדה שחלק גדול מקהל היעד עדיין לא יודע לקרוא – אלא רק מאזין – לאיורים יש תפקיד חשוב ומרכזי מאוד בספרי הילדים, ולכן הם זוכים לתשומת לב רבה מאוד.

בספרי ילדים ממוצעים מופיעים כעשרה איורים שונים. איור נבחר מתוכם גם ישמש בדרך כלל כאיור אשר יופיע על הכריכה. המטרה היא ליצור מערך איורים אשר ימשוך את העין ויעביר גם הוא את המסר הכתוב שמועבר במהלך הסיפור, ולכן חשובה כאן מאוד מעורבותו של הסופר בתהליך.

איור ספרים בהוצאת ספרי ניב

בצוות ספרי ניב מאיירים רבים, מנוסים מאוד, שמאחוריהם פרויקטים רבים בתחום הסיפורת – ספרי ילדים, רומנים, ספרי פנטזיה ועוד. ארסנל המאיירים העומד לרשות הוצאת ספרי ניב גדול במיוחד, כך שכל אחד יוכל לבחור את המאייר המתאים לו.

בחירת המאייר תתבצע עוד בשלבי הוצאת הספר הראשוניים: מנהל ההפקה של הוצאת ספרי ניב יציג לסופר (או ישלח אליו) תיקי עבודות של מאיירים שלדעתו יוכלו להתאים למשימה, הן מבחינת זמינותם והן מבחינת סגנון האיור שלהם. לאחר עיון בתיק העבודות יחליט הסופר באיזה מאייר לבחור, ומשם תחל עבודת האיור – כמובן לאחר עריכת הספר

ועימודו הראשוני.

לרשות סופרי ההוצאה עומד צוות מאיירים מגוון, יצירתי ומנוסה מאוד בעולם העיצוב והאומנות, שעבדו בעשרות פרויקטים ועובדים בכאלו נוספים בימים אלו ממש. לשמחתנו, הצלחנו לאסוף סביבנו קבוצה של אומנים מוכשרים במיוחד, מאיירים מעולים בשלל סגנונות, וכך אנו מבטיחים כי לרשות הסופר יעמדו מאיירים רבים מהשורה הראשונה בישראל.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print

שירותים נוספים

איך בוחרים הוצאה לאור

בכמה מילים: מהי הוצאה לאור? הוצאה לאור על ידי מו”ל, היא אוסף הפעולות שנעשות במטרה להפוך כתב יד גולמי לספר. אותו כתב יד גולמי יכול להיות

קרא עוד »

הוצאה לאור של ספר שמע

עולם ההוצאה לאור זוכה בשנים האחרונות לתנופה אדירה, בדמות חידושים רבים ותהליכים דינאמיים אשר הופכים אותו פתוח יותר, תוסס יותר וכזה שיכול להגיע לאנשים רבים

קרא עוד »

פודקאסט

פודקאסט היא תכנית רדיו אינטרנטית, שניתן לשמוע בכל זמן ומכל מקום. זה חלק ממגמה רחבה של העברת תכנים לאינטרנט, כך שיהיו זמינים תמיד (on demand).

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

שלום

המערכת מזהה שהינך לקוח/ה בחנות

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

הוצאת ספר? מעולה!

העלה את ספרך לחנות המתקדמת בישראל והתחל למכור ספרים בקלות!

התחברות

הרשמה

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן