fbpx

תיקוני הגהה לאחר עימוד

מה היא עבודת הגהה?

עריכה, ניקוד, התקנה, תיקון טעויות לשוניות… אז מה היא בעצם הגהה בכלל? בעולם ההוצאה לאור הגהה היא לרוב השלב שמתבצע לאחר העריכה הלשונית – עבודה שבמסגרתה על המגיה המקצועי למצוא את השגיאות העיקריות בטקסט, ‘פספוסים’ קלים וכדומה.

אם נסכם זאת בקצרה, אפשר לומר שההגהה מתמקדת בתיקונים ברמת כל מילה ומילה, ואילו עריכת לשון מתמקדת בתיקונים ברמת המשפט והפסקה. באופן כללי, הגהה נחשבת קצרה יותר ומהירה יותר, שכן התיקונים שמתבצעים במסגרתה אינם צוללים לעומק משמעות הטקסט.

מטרה אחת מיני רבות של הגהה היא האחדת הכתיב בהתאם לכללי הכתיב חסר הניקוד שאותם קבעה האקדמיה ללשון העברית או ההוצאה לאור. על המגיה לשמור על האחדת הכתיב בהתאם להחלטה שהתקבלה בזמן עריכת הלשון, ולצד זה לוודא שהפיסוק תקני ואחיד לכל אורך הספר, וכי אין שגיאות כתיב או שגיאות הקלדה, שהן הטעויות הנחשבות לבסיסיות ולשכיחות ביותר.

ישנם מקרים שבהם עורך הלשון יהיה גם המגיה, ויש מקרים שבהם המגיה הוא אדם אחר. ככלל, כל עורך לשון מבצע, למעשה, גם הגהה בזמן עבודתו באופן טבעי (שכן הוא מתייחס בעריכתו לכל אותם דברים שציינו קודם לכן, הנכללם בעבודת ההגהה). בתהליך ההוצאה לאור, אם כן, תפקידה של ההגהה הוא בעיקר לבצע מעבר נוסף על הטקסט לאחר העריכה הלשונית – משום שכל ‘עין נוספת’ שעוברת על הטקסט עשויה למצוא ביתר קלות טעויות שהעורך עצמו עשוי להחמיץ.

הגהה לאחר עימוד

שלב אחד לפני הורדת הספר לדפוס, ושלב אחד לאחר עימוד הספר, הוא שלב חשוב שבו מתבצעת לרוב הגהה נוספת. מטרתה: לבדוק ולסרוק בפעם האחרונה את כל עמודי הספר ולוודא שלא נוצרו שגיאות בעימוד, כמו גם להבטיח שלא הוחמצו טעויות בכתב היד. תהליך זה נקרא בשפה המקצועית, בפשטות, ‘ההגהה שלאחר עימוד’ – ורצוי שעורך לשון מקצועי יבצע אותו, שכן בשלב זה המטרה היא בין היתר לגלות, כאמור, שגיאות שהוחמצו בשלבי העריכה וההגהה המוקדמים.

כדאי להזכיר שלאחר שהספר ירד לדפוס, אין עוד אפשרות לתקן שגיאות – כל שגיאה שנותרה בטקסט תתוקן רק בגרסת ההדפסה הבאה. לכן, כדי להיות שלמים עם הטקסט ככל הניתן, רצוי שהספר יוגה שוב לאחר העימוד. זוהי תעודת הביטוח של ספרכם. ספר דיגיטלי, לעומת זאת, אפשר לעדכן ולתקן תמיד, ובאופן מיידי כמעט. מסיבה זו, ומסיבות רבות אחרות, מומלץ לשקול גם הוצאת גרסה דיגיטלית לספר. הוצאת ספרי ניב מציעה, כמובן, גם שירותי הפקת ספר דיגיטלי מלאים ומקצועיים.

הגהה לספר לאחר עימוד

הגהה שלאחר העימוד – כיצד זה נעשה?

ישנן שתי דרכים להגהה שלאחר עימוד. הדרך הראשונה והמיושנת יותר היא בתדפיס, כלומר הגהה על גבי עמודי הספר המודפסים. המגיה בודק את כל הספר בקפידה, ומתקן בכתב ידו את השגיאות בסימון על הדף – סימון מיוחד שמבוצע על פי כללים שנקבעו לפני שנים רבות, עוד לפני השימוש הקבוע במחשבים ובטכנולוגיה להוצאת ספרים. הספר המודפס ובו התיקונים נשלח בחזרה אלינו, ואנו מכניסים לקובץ את התיקונים שבתדפיס. היתרון בשיטה זו הוא התמצאות קלה יותר כאשר מדובר בתיקונים קטנים. החיסרון הגדול: הזמן הממושך שנדרש להשלמת העבודה, שעשוי לעיתים להיות ארוך פי שלושה מהגהה על גבי מחשב.

השיטה השנייה, והמועדפת עלינו (ועל רוב העוסקים בתחום כיום…) היא הגהה על גבי קובץ אלקטרוני: שולחים את הספר המועמד כקובץ PDF אל עורך הלשון או המגיה. איש המקצוע עובר בקפידה על הטקסט ומסמן את התיקונים הדרושים כהערות על גבי הקובץ. לאחר מכן הוא שולח את הקובץ המוער אלינו, לאנשי ההוצאה, והמעמדים שלנו ‘מטפלים’ בהערות ובתיקונים ומיישמים אותם. כך העבודה נעשית בצורה מהירה וחלקה יותר.

לסיכום, ההגהה היא אחד השלבים החשובים בכל עבודת עריכה באשר היא. נהוג לרוב להטיל את משימת ההגהה על מי שאינו העורך הראשי של הספר, כדי להבטיח מעבר של ‘זוג עיניים’ נוסף על הטקסט – עיניים רעננות יותר שלא פגשו את הטקסט קודם לכן, ויוכלו בוודאי לאתר תיקונים נדרשים שחמקו במהלך העריכה הראשונה.

ההגהה נעשית לרוב לאחר שעבודת העריכה הסתיימה, אך בפעמים רבות הוא תיעשה רק לאחר העימוד – כלומר כאשר הטקסט כבר נמצא בגרסה המיועדת להדפסה. לאחר שההגהה הזו מסתיימת, הטקסט מוכן לעבור לשלב המרגש הבא: הדפסתו והפיכתו לספר של ממש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מי שקרא את זה התעניין גם ב

איך לבחור את השם המתאים לספר שלכם?

כתיבת טקסט גב הספר

כל ספר מורכב משלושה חלקים חזותיים, בגדול: הכריכה, גב הספר וחלקו הפנימי. הכריכה היא השער הראשי לספר, האלמנט החזותי הראשון שמושך את הקורא. לאחר שייקח

קרא עוד »
איך ליצור פודקאסט?

איך ליצור פודקאסט?

אחד הכלים העדכניים ביותר כיום בעולם התקשורת והמדיה, ובוודאי אחד השמות הפופולאריים ביותר כיום בתחום, הוא הפודקאסט, הֶסְכֵּת בעברית. כמעט בכל מקום ובכל מקצוע הקשור

קרא עוד »
עימוד ספרים

עימוד ספרים

עימוד ספרים כשאדם לוקח ספר לידיו הוא לא מתעמק לרוב בדרך שעשה אותו ספר עד שהגיע אליו, או אל המדף בחנות. הטקסט מופיע שם, מסודר

קרא עוד »

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן