fbpx

עריכה ספרותית, עריכה לשונית, ניקוד והגהה

הולכים לאיבוד בין כל המושגים? אנחנו כאן בשביל לעשות לכם סדר.

סיום כתיבת הספר שלכם הוא סיומו של השלב הראשון – והמרגש במיוחד – בתהליך הוצאת הספר שלכם לאור. כדי שהספר יהיה מוכן וראוי לפרסום הוא צריך לעבור עוד כמה שלבים, שאחד המרכזיים שבהם הוא שלב העריכה: שלב שיכול לארוך כמה חודשים, ולעיתים גם שנה ויותר, וכולל בדרך כלל ארבע עבודות שונות (שלא לכולן זקוק כל ספר): עריכת ספרות, עריכת לשון, ניקוד והגהה.

רבים מתקשים להבין בין כל עבודה ועבודה, או מתבלבלים ביניהן, ומובן מדוע: מדובר בארבע עבודות שמגיעות מאותו ‘עולם’, עולם הלשון והתקינה הלשונית, ולכן הן אפילו חופפות במקרים שונים. זה הזמן לעשות לכם קצת סדר בדברים.

עריכה ספרותית

עריכה ספרותית

העריכה הספרותית נוגעת בעיקר לתוכן הספר. בספר עלילתי העריכה הספרותית תלווה את העלילה בהתפתחותה, בדמויות ובמבנה הסיפור; בספר מדעי העריכה הספרותית תוודא שהעובדות המחקריות והממצאים המוצגים בספר נכונים ואמיתיים, וכן הלאה. בשורה התחתונה, עריכת ספרות היא עריכה אשר מתמקדת בתוכן בלבד, ולא בתקינה (שגיאות כתיב, בעיות דקדוק ועוד – לא במקרה הזה).

 

סופרים ומחברים רבים מעדיפים לוותר על שלב זה בתהליך הפקת ספרם, היות שהוא עלול לשנות את הספר מקצה לקצה: עריכת תוכן הספר נוגעת לעיתים אף לשינויים נדרשים באופי דמויות, בסגנון הכתיבה ועוד. לא כולם מוכנים למסע הרגשי הזה: לראות את הספר שעמלת עליו כה קשה משתנה לנגד עיניך הוא עניין לא פשוט. 

 

אך החשש הזה אינו מבוסס: עריכת הספרות אינה משנה את הספר, אלא מלטשת ומדייקת אותו, מוודאת שיש בו סדר דברים הגיוני ושהוא אמין, הגיוני וקוהרנטי. במקרים רבים עריכה טובה עשויה להפוך ספר בוסרי ולא ברור דיו לספר בשל, קולח, מצוין. עוד חשוב לדעת כי בתהליך העריכה הספרותית מתקיים דו־שיח מתמיד בין המחבר והעורך, בהתייעצות ובגיבוש רעיונות משותפים לגבי התיאורים, הדמויות, החלוקה לפרקים או לשערים, רגעי השיא בעלילה ועוד – כך שהסופר נותר תמיד חלק מהתהליך כולו. 

נזכיר כי כל עורך ספרות מתמקצע בכמה סוגות ספרותיות, ולכן חשוב מאוד להעביר את עבודת העריכה הספרותית לעורך מקצועי בתחומו. 

 

עריכה לשונית

עריכת לשון

עריכת לשון, כשמה כן היא, עוסקת בלשון, בשפה, ומתמקדת בתיקון טעויות לשוניות הקיימות בטקסט, כגון שגיאות כתיב, שגידות תחביר, שגיאות דקדוק, האחדת הטקסט, ניסוח תקין ועוד. 

 

מתי דרושה עריכה לשונית ומתי עריכה ספרותית?

עריכה לשונית היא תהליך קצר יותר מעריכת ספרות, משום שהיא אינה צוללת לעומק התוכן. אומנם עורך הלשון חייב להיות מעורה בתוכן, להבין את ההקשרים ולהיות מצוי בעלילה, אך הוא לא נדרש לתיקוני תוכן. 

עריכה ספרותית, לעומת זאת, היא תהליך ארוך יותר. הסופר מקבל את ההערות והדגשים מהעורך הספרות, מקצתן הוא מחליט לקבל ומקצתן לא – ואז מתייעץ שוב וחוזר חלילה. מדובר בתהליך ארוך יחסית, שבסיומו מגיעים הסופר והעורך להבנה משותפת ולגיבוש עלילה מיטבית. נציין כי בשני המקרים הסופר אינו מחויב לקבל את כל תיקוני הלשון של העורך, וההחלטה הסופית היא שלו בלבד.

תיקוני הגהה ותיקוני הגהה שלאחר עימוד

ההגהה היא עבודה שבמהלכה נבדק כתב היד בצורה כוללת יותר ומעמיקה פחות מעריכת לשון, כך שהתיקונים מתמקדים בטעויות הפשוטות – שגיאות הקלדה וכתיב, סימני פיסוק לא נכונים או שאינם במקומם וכדומה. אפשר לומר שעריכה לשונית עוסקת במשפט ובפסקה, ולעומתה הגהה עוסקת באות, במילה. ברוב המקרים עורך הלשון גם מגיה את הספר תוך כדי עבודתו, אך בתהליך מקצועי להוצאה לאור כתב היד יישלח להגהה נוספת לאחר מכן, בידי עורך אחר, במטרה למנוע מצב של פרסום ספר עם שגיאות. ברוב המקרים ההגה הזו תיעשה לאחר עימוד הספר, ‘הגהה לאחר עימוד’ – עבודה שעליה תוכלו לקרוא בפירוט ובהרחבה במאמר העוסק בנושא זה לעומק.

עבודת התקנה

עבודת ההתקנה היא למעשה עבודת הגהה ‘משודרגת’: טקסט שעבר עריכה מבצעים עליו התקנה, שהיא הגהה הכוללת גם רכיבים בסיסיים של עריכה לשונית, כגון האחדת פיסוק, סידור פסקאות וכדומה. עלות עבודה כזו מתומחרת לפי גיליונות דפוס ואמורה להיות זולה מעריכת לשון.

ניקוד לספר

ניקוד

כידוע, הניקוד נמצא כיום בשימוש מועט ביום־יום, ולכן רוב הספרים שיוצאים כיום לאור אינם מנוקדים – בטח ובטח כתבי יד מז’אנר הסיפורת, הרומן ועוד. כיום נהוג לנקד בעיקר ספרי שירה וספרי ילדים, וצד זה נעשה לעיתים ניקוד חלקי של מילים, גם בספרים מתחום הסיפורת והרומן, כדי למנוע בלבול במהלך הקריאה.

בימינו קיימות תוכנות מיוחדות לניקוד, המבצעות ניקוד אוטומטי. זהו ניקוד לא מושלם, היות שהתוכנה אינה מסוגלת להבין את הֶקשר המילה במשפט. לשם כך דרוש מעבר של נקדן אנושי וקפדני, שבודק מילה אחר מילה ומתקן את שגיאות הניקוד. 

 

החשוב ביותר: לבחור באיש מקצוע מנוסה

עריכה לשונית, עריכה ספרותית ותיקוני הגהה המבוצעים על ידי בעלי מקצוע מיומנים ויסודיים יביאו את ספרכם למצב גימור מושלם. הטקסט שלכם יגיע לרמה גבוהה יותר, ויהיה נעים יותר לקריאה – וזו הרי המטרה 

שלשמה מתבצעות עבודות העריכה.

 

כדי להקל עליכם בבחירת אנשי המקצוע המתאימים, הוצאת ספרי ניב מעמידה לרשותכם את אנשי המקצוע הטובים ביותר בכל אחת מעבודות אלו – עורכים ספרותיים, עורכים לשוניים, מגיהים ומנקדים שילוו אתכם לכל אורך תהליך עריכת הספר.

 

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל עת, לכל שאלה, בקשה או עניין לא ברור

הוצאת ספרי ניב – איתכם לאורך כל הדרך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מי שקרא את זה התעניין גם ב

עימוד ספרים

כתיבת ספר

צמד המילים שבכותרת טומן בחובו הרבה יותר ממה שניתן לדמיין: כתיבת ספר היא דבר לא פשוט כלל, ובניגוד למה שנהוג לחשוב – אין כל הבדל

קרא עוד »

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן