fbpx

עריכה ספרותית

עריכה ספרותית

עריכת ספרות, או עריכה ספרותית כפי שלעיתים נהוג לכנות אותה, היא עבודה בעלת ייחודיות רבה, שכן היא לא עוסקת בתקן או בשאלת ‘נכון או לא נכון’ – היא עוסקת בתוכן הספר עצמו, בדרך שבה הוא מסופר, בצורה שבה הוא מוצג ובאופן שבו הוא מנוסח. למעשה, עריכת ספרות היא עבודת הליטוש האמיתית של ספר אשר נמצא עדיין בשלב הבוסרי שלו.

לא כל ספר זקוק לעריכת ספרות נרחבת, בזה אין ספק, אך בכל כתב יד ניתן למצוא דברים אשר ידרשו ליטוש מסוים: תיאור לא שלם של דמות, סדר כרונולוגי שאיני ‘מתיישב’ בצורה מדויקת על התפתחות העלילה, פרטים סותרים באשר לאירוע מסוים או לדמות מסוימת בחלקים שונים של הספר, מבנה ספר אשר זקוק לשיפור ועוד. אם אתם חשים שהספר שלכם זקוק לליטוש הזה, עריכת ספרות היא הכלי שיסייע לכם בכך.

עריכה ספרותית

כל כותב זקוק לעורך ספרות נאמן

כן, לפעמים קשה לנו להאמין, אך גם הסופרים הגדולים ביותר – בישראל ובעולם – זקוקים לעורך ספרות שיסייע להם ללטש את כתב היד ולדייק אותו. אין מדובר כאן בהכרה בבעיה, להפך: עריכת הספרות אינה מתקנת את הספר, אלא משלימה אותו, מחזקת את המסר המובא בו, הופכת אותו ברור יותר, מובן יותר ושוטף יותר.

כל ספר זוכה לעריכה ‘מאחורי הקלעים’ – עריכת לשון, שהיא הבסיס ועוסקת בתקן, ועריכת הספרות שמתרכזת בתוכן. בספר עלילתי היא תלווה את התפתחות העלילה, את תיאור הדמויות ואת מבנה הסיפור; בספר עיוני היא תוודא שהעובדות המחקריות והממצאים המוצגים בספר נכונים ואמיתיים, ושמבנה הספר מאפשר לקורא להבין אותו לכל אורכו; בספר ילדים היא יכולה לוודא שהדמות המוצגת ברורה ומובנת לקורא מבחינת אופייה והמסר שהיא רוצה להעביר, ושהדברים אשר הסופר רוצה למסור לקורא מועברים כהלכה במסגרת העלילה המצומצמת.

בתהליך עריכת הספרות מתקיים דו־שיח תמידי בין הסופר לעורך, שכולל התייעצות וגיבוש רעיונות משותפים בנוגע לאלמנטים כמו התיאורים, הדמויות, החלוקה לפרקים ולשערים, רגעי השיא בעלילה ועוד. ככל שהתהליך יתקדם, כך אתם צפויים להבין עד כמה חשוב השלב הזה, ואף לגלות כי הדו־שיח הזה תורם רבות לספר ולאיכות התוכן שבו.

 

תהליך רגשי של עריכה ספרותית

עריכת ספרות: תהליך רגשי מאוד

כאן המקום להכין אתכם, הסופרים: לעריכת ספרות ישנה משמעות רגשית מאוד לא פעם, שכן היא עשויה להביא לשינוי מהותי בתוכן של פסקה שלמה, של פרק ואפילו של הספר כולו. אם נראה לעורך שסדר הדברים, לדוגמה, אינו מיטבי, או ששינוי בדרך הצגת הדמויות וגיבוש אופיין יתרום רבות לעלילה ולספר כולו – הוא יציע זאת לסופר וישנה בהתאם. שינויים כאלו עשויים לחולל תמורה של ממש בתוכן הספר.

ובכל זאת, זכרו בעניין זה שני דברים חשובים:

  1. השינויים שנעשים במסגרת עריכת הספרות אמורים להיטיב עם הספר, להפוך אותו למגובש יותר ולכזה שהמסר בו יעבור בצורה חזקה יותר
  2. אם אינכם מסכימים עם השינוי – זכותכם לסרב שהוא יתבצע. בסופו של דבר כתב היד הוא כתב היד שלכם, ושמכם הוא זה שיתנוסס עליו, ולכן המילה האחרונה היא שלכם. מומלץ להתייעץ עם עורך הספרות, להקשיב להצעותיו, אך ההחלטה הסופית היא שלכם בלבד.

כמה עולה עריכה ספרותית?

עריכת ספרות היא, כאמור, עריכה בפני עצמה. לעיתים היא תיעשה במקביל לעריכת הלשון, על ידי אותו עורך, ולעיתים על ידי עורך נוסף, אשר זוהי התמחותו. לרוב מחיר העריכה הספרותית יגולם במחיר ההוצאה לאור, והחברה שאיתה תיפגשו תראה לכם את סעיפי החיוב השונים בהתאם לצורכי הספר. 

הוצאות ספרים כיום מציעות כמובן את שני השירותים הללו גם יחד. כך או כך, כמו בכל עריכה, חשוב מאוד לבקש דוגמת עריכה אשר תוודא כי העורך מבצע את עבודתו בהתאם לציפיות שלכם, וברמה המתאימה לכם.

עריכת ספרות בספרי ניב

הוצאת הספרים ספרי ניב מציעה לסופריה שירותי עריכה מכל הסוגים, ובכלל זה, כמובן, גם עריכת ספרות. לאורך כל תהליך ההוצאה לאור יעמוד לרשותכם אחד ממנהלי ההפקה שלנו, ובשלב העריכה – עריכה ספרותית ולשונית גם יחד או תהליך עריכה נפרד לשני השירותים – ידאג שיתנהל דיאלוג ער בינכם לבין העורך או העורכים שלכם. המטרה של מהלך זה כפולה: ראשית, לוודא שאתם מעודכנים ו’מחוברים’ לתהליך העריכה לכל אורכו; שנית, לדאוג שהעריכה עצמה נעשית לשביעות רצונכם, כך שתגיעו לסוף התהליך כשאתם מרוצים מאוד ממה שנעשה.

הוצאת ספרי ניב עובדת עם עורכי ספרות מקצועיים המתמחים בכל הסוגות (ישנם כאלו המתמחים בכמה סוגות ואחרים המתמקדים בסוגה אחת ספציפית, אך ארסנל העורכים שלנו מכסה את כל הז’אנרים הקיימים), עורכים בעלי ניסיון רב בתחום אשר עובדים לצידנו שנים רבות. כך נבטיח רמת עבודה גבוהה, איכות ואמינות ללא פשרות.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print

שירותים נוספים

הוצאה לאור של ספר שמע

עולם ההוצאה לאור זוכה בשנים האחרונות לתנופה אדירה, בדמות חידושים רבים ותהליכים דינאמיים אשר הופכים אותו פתוח יותר, תוסס יותר וכזה שיכול להגיע לאנשים רבים

קרא עוד »

הגהה

הגהה אחד השירותים החשובים בעולם העריכה, סביב הוצאה לאור של ספר, הוא ההגהה – השירות שבמסגרתו עובר המגיה על הטקסט המיועד להוצאה, לרוב לאחר שכבר

קרא עוד »

תרגום ספרים

תרגום ספרים תרגום ספרים היה מאז ומתמיד שירות מרכזי בעולם הספרות. היכולת להעביר את משמעות כתב היד המקורי ואת המסר שלו בצורה מושלמת, למרות השינוי

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן