עריכה ספרותית

שירות עריכה ספרותית

עריכה ספרותית היא עבודה בעלת ייחודיות רבה, שכן בניגוד לעריכה לשונית היא לא עוסקת בתקניות השפה או איך נכון לכתוב דברים, אלא היא עוסקת בתוכן הספר עצמו, הדרך בה הדברים מסופרים ומוצגים.

למעשה, עריכה ספרותית היא עבודת הליטוש המרכזית של הספר לפני יציאתו לאור.

כל ספר זקוק לעריכה ספרותית ברמה מסויימת וגם סופרים מנוסים ומוכרים משתמשים בשירותיהם של עורכים ספרותיים שידעו לבחון את הספר בצורה מוקפדת, למצוא חורים בעלילה אם קיימים, תיאור לא שלם של דמות, סדר עלילה שאפשר לשנות בשביל ליצור יותר עניין ועוד.

תפקידו של העורך הספרותי יהיה לוודא שהכל יושב במקום, הכל מובן ושכל עמוד שהקורא יקרא יגרום לו לרצות להמשיך לעמוד הבא.

העבודה נעשית בצורת “פינג – פונג” בו העורך מציע רעיונות והסופר בוחר לקבל ולהטמיע אותן בדרכו.

עריכה ספרותית

כל כותב זקוק לעורך ספרות נאמן

כן, לפעמים קשה לנו להאמין, אך גם הסופרים הגדולים ביותר – בישראל ובעולם – זקוקים לעורך ספרותי שיסייע להם ללטש את כתב היד ולדייק אותו לפני הדפסת ספר.

אין מדובר כאן בהכרח בבעיה, להפך: עריכת הספרות אינה מתקנת את הספר, אלא משלימה אותו, מחזקת את המסר המובא בו, הופכת אותו ברור יותר, מובן יותר ושוטף יותר.

כל ספר שפגשתם על המדף זכה בשלבי עריכה “מאחורי הקלעים” – העריכה הספרותית שעוסקת בתוכן הדברים, ולאחר מכן עריכת לשון, שעוסקת במילים הכתובות, באחידות הכתב ובעיות דקדוקיות.

בספר עלילתי העריכה הספרותית תלווה את התפתחות העלילה, את תיאור הדמויות ואת מבנה הסיפור; בספר עיוני היא תוודא שהעובדות המחקריות והממצאים המוצגים בספר נכונים ואמיתיים, ושמבנה הספר מאפשר לקורא להבין אותו לכל אורכו; בספר ילדים היא יכולה לוודא שהדמות המוצגת ברורה ומובנת לקורא מבחינת אופייה והמסר שהיא רוצה להעביר, ושהדברים אשר הסופר רוצה למסור לקורא מועברים כהלכה במסגרת העלילה המצומצמת.

בתהליך עריכת הספרות מתקיים דו־שיח תמידי בין הסופר לעורך, שכולל התייעצות וגיבוש רעיונות משותפים בנוגע לאלמנטים כמו התיאורים, הדמויות, החלוקה לפרקים ולשערים, רגעי השיא בעלילה ועוד.

ככל שהתהליך יתקדם, כך אתם צפויים להבין עד כמה חשוב השלב הזה, ואף לגלות כי הדו־שיח הזה תורם רבות לספר ולאיכות התוכן שבו.

עריכה ספרותית עריכת ספרות 

עריכה ספרותית: תהליך רגשי מאוד

כאן המקום להכין אתכם, הסופרים: לעריכת ספרות ישנה משמעות רגשית מאוד לא פעם, שכן היא עשויה להביא לשינוי מהותי בתוכן של פסקה שלמה, של פרק ואפילו של הספר כולו.

אם נראה לעורך שסדר הדברים לדוגמה, אינו מיטבי, או ששינוי בדרך הצגת הדמויות וגיבוש אופיין יתרום רבות לעלילה ולספר כולו – הוא יציע זאת לסופר וישנה בהתאם.

שינויים כאלו עשויים לחולל תמורה של ממש בתוכן הספר.

ובכל זאת, זכרו בעניין זה שני דברים חשובים:

  1. השינויים שנעשים במסגרת עריכת הספרות אמורים להיטיב עם הספר, להפוך אותו למגובש יותר ולכזה שהמסר בו יעבור בצורה חזקה יותר.
  2. אם אינכם מסכימים עם השינוי – זכותכם לסרב שהוא יתבצע. בסופו של דבר כתב היד הוא כתב היד שלכם, ושמכם הוא זה שיתנוסס עליו, ולכן המילה האחרונה היא שלכם. מומלץ להתייעץ עם עורך הספרות, להקשיב להצעותיו, אך ההחלטה הסופית היא שלכם בלבד.

כמה עולה עריכה ספרותית?

תעריפי עריכה ספרותית נקבעים לרוב בהתאם לאורך הטקסט, לאופיו ולרמת העריכה שיש לבצע בו.

במילים אחרות, ספר ארוך בעל פרטים עובדתיים רבים שהכתיבה שלו אינה ברמה גבוהה, יעלה הרבה יותר מספר ילדים שכתוב היטב ובעל מסר פשוט וברור.

הכול תלוי כאן בטקסט עצמו, ולכן קשה מאוד לקבוע מראש כמה תעלה עריכת לשון.

בנוסף לעריכה הספרותית, לרוב תידרש גם עבודה עם ערוך לשוני עם תשלום משלו.

בשביל להקל על הלקוח ולהבטיח שהטקסט יצא בצורה הטובה ביותר, אצלנו בספרי ניב בוחרים עורכים ספרותיים המוסמכים גם בעריכה לשונית, ובכך מאפשרים לסופר תשלום נוח כשהמילה האחרונה נשארת שלו וגם הבחירה אם אכן לקבל את השינויים המוצעים. 

עריכת ספרות בספרי ניב

הוצאת הספרים ספרי ניב מציעה לסופריה שירותי עריכה מכל הסוגים, ובכלל זה, כמובן, גם עריכת ספרות.

לאורך כל תהליך ההוצאה לאור יעמוד לרשותכם אחד ממנהלי ההפקה שלנו, ובשלב העריכה – עריכה ספרותית ולשונית גם יחד או תהליך עריכה נפרד לשני השירותים – ידאג שיתנהל דיאלוג ער בינכם לבין העורך או העורכים שלכם.

המטרה של מהלך זה כפולה: ראשית, לוודא שאתם מעודכנים ו’מחוברים’ לתהליך העריכה לכל אורכו; שנית, לדאוג שהעריכה עצמה נעשית לשביעות רצונכם, כך שתגיעו לסוף התהליך כשאתם מרוצים מאוד ממה שנעשה.

הוצאת ספרי ניב עובדת עם עורכי ספרות מקצועיים המתמחים בכל הסוגות (ישנם כאלו המתמחים בכמה סוגות ואחרים המתמקדים בסוגה אחת ספציפית, אך ארסנל העורכים שלנו מכסה את כל הז’אנרים הקיימים), עורכים בעלי ניסיון רב בתחום אשר עובדים לצדנו שנים רבות.

העורך הספרותי יבחר על ידי מפיק הספר בהתאם לכל הפרמטרים בשיתוף פעולה אתכם, כך נוכל להבטיח רמת עבודה גבוהה, איכות ואמינות ללא פשרות.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שירותים נוספים

הקלדת ספר

הקלדת ספר טקסט אומנותי – רומן, סיפורת, ספר ילדים, שירה ועוד – הוא לא משהו שנוצר ‘בהזמנה’. לעיתים אנחנו כותבים אותו על גבי מחשב ושומרים

קרא עוד »

הפצה מקוונת

הפצה מקוונת הפצה היא התהליך שבו אנחנו מכירים את הספר לעולם, ‘מפיצים את הבשורה’ – תרתי משמע. זהו למעשה חלק בלתי נפרד מתהליך ההוצאה לאור,

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות