הקלדה

שירותי הקלדה לספר

טקסט אומנותי – רומן, סיפורת, ספר ילדים, שירה ועוד – הוא לא משהו שנוצר ‘בהזמנה’. לעיתים אנחנו כותבים אותו על גבי מחשב ושומרים אותו בקובץ מסודר, אבל לפעמים סופרים מעדיפים לשרבט על פתקים, ולפעמים קיים עותק מודפס מבלי שניתן למצוא את הקובץ המקורי והדיגיטלי, ויש סופרים שמעדיפים להקליט את מחשבותיהם בעזרת רשמקול. כיצד יגיע אותו טקסט ויבשיל לכדי ספר של ממש? הרי מישהו צריך להפוך אותו לכתב יד דיגיטלי שנוכל לעבד, להפיק ולהכין אותו להדפסה. לכן חשוב שכל אדם בתחום הספרות יכיר את דרכי ההקלדה ושירותי ההקלדה שאנחנו מציעים.

 

הקלדת ספר

מה היא הקלדה?

כאמור, תהליך הוצאה של ספר הוא תהליך שמתחיל בכתב יד כלשהו – ומסתיים בקובץ שבו נמצא כתב היד ערוך ומוכן להדפסה, לכן כדי להוציא ספר יש צורך ראשית כול לגבש טקסט שיופיע על גבי קובץ של מעבד תמלילים מקצועי (כדוגמת תוכנת Word של מייקרוסופט).

בעבר הרחוק מאוד כל טקסט שהודפס היה למעשה טקסט שנכתב במלואו בכתב יד, דפים על גבי דפים. כך למשל נכתב התנ”ך בראשיתו, ולכן אפשר לראות לא מעט תיקונים בשוליו. לאחר מכן הומצאו מכונות השכפול, שאפשרו לצלם ולשעתק כתב יד קיים לעותקים רבים – אך עדיין, את כתב היד עצמו, את המקור, נדרש הכותב לכתוב בכתב ידו על דפים, שצולמו לאחר מכן. כיום כתב היד כלל לא כולל שימוש בדיו בשלב כתיבתו, ולרוב הוא נכתב במחשב.

אבל, ישנם אנשים רבים אשר ביצעו את שלב הכתיבה הראשוני שלא על גבי מחשב. הסיבות לכך רבות: לא היה ברשותם מחשב זמין, הם אינם מרגישים נוח בתפעול מחשב ובכתיבה באמצעותו, הם אוהבים יותר לכתוב בכתב יד (משום שכך, לדוגמה, הכתיבה שוטפת יותר) או שבאותו רגע קסום של מוזה, החליטו שעדיף להם לכתוב בכתב יד או להקליט, כפי שציינו קודם לכן. בכל אותם מקרים, ישנו צורך בשלב נוסף לפני תחילת העבודה על הטקסט עצמו: הקלדה של הספר והעברתו, למעשה, לפורמט דיגיטלי כתוב.

הסיבה שבגללה נדרש המעבר הזה פשוטה: כיום כל תהליך ההוצאה לאור הוא תהליך דיגיטלי, שמבטיח שהספר שיצא לאור יהיה מדויק יותר, מסודר יותר וברור יותר. העבודה עם קבצים דיגיטליים קלה ומהירה יותר, וגם זולה פי כמה מכל דרך אחרת שבה ננסה להוציא ספר באופן מקצועי, משום שהיא מאפשרת להוסיף תמונות ואלמנטים גרפיים, ‘לסדר’ את הספר כאוות נפשנו, לתקן אותו בקלות לאחר כתיבתו ועוד. לכן חשוב כל כך ‘תרגום’ של כתב היד לטקסט דיגיטלי ‘חי’ על ידי הקלדתו באופן מקצועי.

הקלדה 1

תהליך הקלדת ספר

תהליך הקלדת הספר תלוי, בראש ובראשונה, בפורמט שבו נמצא כתב היד המקורי. אם מדובר בכתב יד שכתוב על גבי דפים, תהליך ההקלדה יכלול ‘העברה’ של הטקסט למעבד תמלילים – כלומר כתיבה מילה במילה של הכתוב על גבי המחשב, בהתאם לכתוב בדפים.

יש לציין ששלב זה דורש לא פעם תקשורת בין המקליד לבין הכותב, כדי לעמוד על מקומות שבהם הכתב לא ברור או לא מובן מספיק. מאחר שמדובר בטקסט כתוב, הוא גם פגיע יותר ועלול להינזק (למשל: דפים שנשפך עליהם נוזל עשויים לשבש את הכתוב בצורה משמעותית), ולכן הסיכוי להתייעצות בין השניים גבוה.

ישנם מקרים שבהם הטקסט כולו מודפס – כלומר שבעבר הוא היה שמור כקובץ דיגיטלי – אך הקובץ המקורי לא נמצא בהישג יד. גם כאן נדרשת הקלדה, כדי ‘להעביר’ את הטקסט המודפס לפורמט הדיגיטלי. בטקסט המודפס, שככל הנראה לא עבר עימוד מקצועי, לא ניתן להשתמש כפי שהוא לטובת הדפסת הספר באופן מקצועי, ולכן נדרשת ההקלדה.

במקרים שבהם מדובר בקובץ שמע מוקלט (אם כי האפשרות הזו נדירה יותר במחוזותינו) יתבצע קודם כול תמלול לקובץ, אשר למעשה ‘יעביר’ את המלל המוקלט וימיר אותו לפורמט הכתוב, במעבד התמלילים.

לאחר שבוצעה ההקלדה במלואה, והטקסט כולו נשמר בפורמט דיגיטלי על גבי מעבד תמלילים, תתבצע הגהה של הטקסט – תהליך שמאתר שגיאות הקלדה, שגיאות כתיב, טעויות בפיסוק וכדומה. אם הטקסט נועד להוצאה לאור, הוא יעבור תהליך של עריכה ספרותית ועריכה לשונית, כחלק מההוצאה לאור של הספר – אז ההגהה תתבצע לאחר תהליכים אלו.

הקלדה של ספר והוצאתו לאור כולל תמלול

כמה זמן נמשך תהליך ההקלדה?

משך ההקלדה משתנה בהתאם לאורך הספר ולאיכות הטקסט הראשוני. ההקלדה הפשוטה יותר היא הקלדת ספר שהודפס, וההקלדה המסובכת יותר היא הקלדה מכתב יד, משום שפעמים רבות הכתב אינו ברור ולעיתים דרושים הסברים והבהרות מהלקוח – וכפי שציינו דבר שכזה ידרוש התייעצות בין הסופר לבין המקליד, ובוודאי ידרוש זמן עבודה נוסף.

גם תמחור ההקלדה נקבע בהתאם לאורכו של הטקסט ולמידת המורכבות של ההקלדה הנדרשת. 

סופרים רבים מחזיקים ברשותם כתבי יד אשר דורשים הקלדה, ואינם עושים בהם שימוש במשך שנים – משום שהם חושבים שהעברת הטקסט לפורמט הרצוי היא דבר מסובך ומורכב שיאריך משמעותית את תהליך הוצאת הספר. כאן המקום להגיד שהקלדה לא אמורה להימשך יותר מחודשים ספורים, במקרה המורכב ביותר.

הקלדת ספר בהוצאת ספרי ניב

בכל מקרה שבו יש ברשותכם כתב יד כלשהו הזקוק להקלדה ולהעברה לפורמט של טקסט דיגיטלי, אל תהססו: הוצאת ספרי ניב עומדת לרשותכם ותשמח לבצע את תהליך ההקלדה, כדי להוציא לדרך את ההוצאה לאור של הספר. כל כתב יד באשר הוא נתפס בעינינו כדבר בעל ערך, ולא מעט כתבי יד מתגלים תוך כדי העבודה כאוצרות של ממש. חבל לוותר על הוצאתם לאור רק בשל עניין טכני ברובו.

בהוצאת הספרים ספרי ניב עובדים קלדנים מקצועיים, שכבר ביצעו פרויקטים רבים מסוג זה, בהם גם הקלדה של כתבי יד שנחשבים ארוכים ומורכבים. המקלידים של ההוצאה מהירים ומקצועיים, ויכולים להפוך כל כתב יד שתגישו להם לקובץ מסודר ובו כתב היד המלא, בדרך להוצאת הספר שלכם לאור.

 

רוצים לשמוע פרטים נוספים? צרו אתנו קשר עוד היום!

צרו קשר

שתפו את המאמר

שירותים נוספים

חנות ספרים: חנות ספרי ניב

חנות ספרי ניב – כל המידע  מחפשים ספרים למכירה? בכדי לאפשר לקהל הרחב להיחשף לסופרים שלנו וליהנות ממאות הכותרים שיוצאים מידי שנה, אנחנו מחזיקים חנות

קרא עוד »

תרגום ספרים

על תרגום ספרים תרגום ספרים היה מאז ומתמיד שירות מרכזי בעולם הספרות. היכולת להעביר את משמעות כתב היד המקורי ואת המסר שלו בצורה מושלמת, למרות

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות