הכירו את: יוסי צורי

המרואיין שלנו הפעם הוא יוסי צורי, אשר כתב ביחד עם ליאת סוזנה את הספר “ההרים גבוהים והקיסר רחוק” אשר ראה אור לאחרונה בהוצאת ספרי ניב. צורי, נשוי + ארבעה ילדים וסבא ללא פחות מעשרה נכדים, עסק רוב חייו בחקלאות ובניהול חקלאי. בין היתר, הוא ניהל חברה חקלאית גדולה בסין וחי בבייג’ין במשך 13 שנה. בינואר 2020, עם פרוץ הקורונה, הוא שב לישראל, ובשל הפסקת התעופה בין המדינות הוא החליט לפרוש לגמלאות, בגיל 71. כיום הוא עוסק באופן פרטי בייעוץ חקלאי בתחום הזרעים, ובזמנו הפנוי הוא אוהב לקרוא ולשמוע הרצאות TED בתחומי המדע וההיסטוריה. הוא גם חובב כדורגל, “באופן מופרע למדי”, לדבריו.

הכירו את: יוסי צורי 1

בתקופה בה התגורר צורי בסין הוא נחשף לשינויים הפוליטיים, הכלכליים, החברתיים והתרבותיים ששיסעו את המדינה הקומוניסטית. אלה שימשו כר פורה לספר,  אשר מציג פתגמים סינים עתיקים, חלקם שגורים ביומיום,  בליווי תרגום ואיורים ולא פחות חשוב – בסיפורים, הסברים ו”הוראות שימוש” שמנגישים לישראלים את התרבות הסינית המורכבת והמרתקת.

למי הספר מיועד? 

“הספר מיועד בגדול לכלל האוכלוסייה אבל בעיקר מכוון לחברות טיולים במזרח, למטיילים עצמאים במזרח, לחברות עסקיות בעלות קשרי מסחר במזרח, לאנשי חינוך, למנהלי בתי ספר ולפוליטיקאים שירצו “להרשים” את בני/ות שיחם בפתגם כזה או אחר שיתאים לסיטואציה ויחברם לפרטנרים בצד השני של הדיון”.

למה בחרת להפיק ספר דווקא על הנושא הזה? מה נתן לך השראה לכתיבת הספר?

“ההשראה הגיעה לאחר שמצאתי ספר פתגמים בסינית בשוק העתיקות בו נהגתי לבקר בבייג’ין. רכשתי אותו מתוך סקרנות ובהמשך ועלה לי הרעיון לעשות משהו עם הפתגמים שמצאתי בו. בעזרת ליאת, דוברת וקוראת סינית שהתגוררה באותו זמן בבייג’ין (והיא גם שותפתי לספר) התחלתי להיחשף לפתגמים ויצאתי לדרך. החלטתי להנגיש חלק מהתרבות וחלק מהידע הסיני לאוכלוסיית המטיילים בסין ולאנשי העסקים. חלק מהפתגמים הם מהספר, את חלקם שמעתי מחברים ואחרים ליאת ואני  אספנו ברחבי הרשת”.

מה המסר העיקרי שאתה רוצה להעביר בספר?

המסר העיקרי הוא שלכל עם ותרבותו המסרים המוסריים עוברים באמצעות פתגמים ושהתובנות לכל מצב נמצאות בפתגמים של כל העמים (למשל, בספר “משלי” ביהדות) והן בעלות מוסר השכל כמעט בכל תחום. שווה ללמוד מהסינים כמו ששווה ללמוד גם מספר “משלי”.

מה היו התגובות הראשונות שקיבלת על הספר?

“קיבלתי הרבה תגובות טובות. בין היתר, אמרו שהספר מיוחד מאוד, שהאיורים נפלאים, שאפשר ללמד אותו בבתי ספר (בעיקר בשיעורי “חברה” כלימוד על מוסר השכל), שהמטיילים יידלקו עליו, שהוא מתאים כמתנה ייחודית לאנשי עסקים שיש להם קולגות בסין ועוד. בנוסף, נשאלתי למה הספר עוד לא יצא באנגלית”.

איך היה תהליך ההפקה של הספר עם הוצאת ספרי ניב?

“התהליך עבד לשביעות רצוני, בעיקר בתמיכת מנהלת הפרויקט, שביט וליאור נעים שעבדה איתי צמוד בעריכת ועיצוב הספר “.

תגובות

לא נמצאו חוות דעת

הוספת תגובה

צרו קשר

שתפו את הראיון

מי שקרא את זה התעניין גם ב

הכירו את: זלמן בר צבי

זלמן בר צבי (74), נשוי + 2 וסבא לשישה נכדים. זלמן הוא במקצועו מהנדס תעשייה וניהול. הוא היה בצבא במשך יותר מארבעה עשורים, מחציתן בשירות

קרא עוד »

הכירו את: יואב בוקשטיין

יואב בוקשטיין (37), רווק, בעל תואר ראשון בתקשורת עם התמחות בתסריטאות, עוסק בחינוך מזה מספר שנים ולדבריו, “נהנה מכל רגע”. בוקשטיין מספר על עצמו שהוא

קרא עוד »

הכירו את: חן הלר

חן הלר (46), נמצא בזוגיות ואב לשלושה ילדים (בן 13, בת 8 ובן 3), מכונאי רכב והנדסאי מכונות עם התמחות ברכב, ועכשיו גם סופר. ספר

קרא עוד »

הכירו את: יצחק שויגר

יצחק שויגר (77), נשוי, אב לארבעה ילדים וסבא לעשרה נכדים, הוא עורך דין, אשר עסק במקצוע במשך 50 שנה וכיום  הוא עוסק בתחום בהתנדבות. יצחק

קרא עוד »

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?