fbpx

סוגיות חשובות בנושא קניין רוחני סביב הוצאת ספר לאור

סוגיות חשובות בנושא קניין רוחני סביב הוצאת ספר לאור

סוגיות חשובות בנושא קניין רוחני סביב הוצאת ספר לאור

קניין רוחני הוא אחד הנושאים הרגישים ביותר בעולם הספרות, כמו בכל תחום יצירתי ואומנותי: האדם היוצר יבקש להגן על הזכויות הקנייניות שלו, הקשורות ביצירה שיצר, בכל דרך אפשרית – ואנחנו בספרי ניב מודעים לכך היטב, כהוצאת ספרים שחיה ונושמת את עולם הספרות כבר שנים.

לתפיסתנו, זכויות היוצרים של הספר שייכות לסופר בלבד, מרגע שכתב את הספר ולתמיד, וזאת משום שמדובר ביצירה שלו ושלו בלבד. אנו מקפידים לכלול זאת בתנאי ההתקשרות בינינו לבין כל סופר, כך שתדעו מהרגע הראשון שזכויות היוצרים בספר היא שלכם בלבד. גם כאשר אנחנו משווקים את הספר ומציעים את זכויותיו, באמצעות הסוכנות הספרותית שלנו, להוצאות ספרים ברחבי העולם, אנו מבהירים כי הזכויות הן של הסופר בלבד, וכי אנחנו פועלים בשמו.

לצד זה חשוב לדעת שקניין רוחני והסוגיות הקשורות בו נוגעים לא רק להגנה על היצירה שלכם, אלא גם להגנה על יצירות אחרות, מפני שימוש מצידכם או מצד סופרים אחרים. ועל כך נרחיב כאן.

שימוש בשירים בספר שיוצא לאור

רבים תוהים בעניין זה – ואנחנו רואים בזה מעין נקודת תורפה בכל הקשור להוצאת ספר לאור: שימוש בשירים או ביצירות אחרות (שאינן של הסופר, כמובן) והכללתם בטקסט. זה יכול להיות משפט, שורה, פסקה או היצירה כולה.

סופרים רבים עושים זאת כדי להעשיר ולהוסיף עומק ועניין לספר שלהם, ובצדק: מדובר במהלך שבוודאי יוסיף לכל טקסט.

העניין הוא שכל שימוש ביצירה קיימת חייב בדיווח לאקו”ם – אגודת קומפוזיטורים ומחברים ומו”לים – הארגון שאמון על חלוקת התמלוגים ליוצרים על היצירות שלהם. כן, אולי זה יפתיע כמה מכם, אבל כל אזכור של יצירה כזאת, בטח ובטח אם מדובר בציטוט ממנו, מחייב בתשלום תמלוגים:

הרי היוצר עמל לא מעט כדי ליצור את היצירה המדוברת ולהוציא אותה לאור. הוא ראוי לתגמול מסוים על כך.

אז מה עושים במקרה כזה? עליכם לשלוח לאקו”ם פירוט של היצירות שאוזכרו בטקסט, וכן לדווח לארגון כמה עותקים של הספר שלכם צפויים להתפרסם. בהתאם לכך תקבלו דרישת תשלום מהארגון, לרוב של כמה מאות שקלים, ולאחר שתשלמו את הסכום המדובר תזכו לאישור רשמי של אקו”ם על כך שאתם יכולים להשתמש בשירים בספר שלכם.

הכסף שתשלמו יחולק בין היוצרים השונים בהתאם לסיכום שלהם עם אקו”ם.

שילוב תמונות בספר

כיום כמעט כל ספר כולל בתוכו תמונה או כמה תמונות – בין אם מדובר בכריכה, בגב הספר או בחלקו הפנימי. גם תמונות, כמו כל יצירה אחרת, מוגנות בזכויות יוצרים, וגם צלמים הם יוצרים לכל דבר, שהשקיעו מאמץ, זמן וכסף ביצירת אותה תמונה שמצאה חן בעיניכם. השורה התחתונה:

כל תמונה שלא צולמה על ידכם היא תמונה המוגנת בזכויות יוצרים.

אם תכללו בספר שלכם תמונה שלא אושרה לשימוש על ידי המצלם – וזה צריך להיות ברוב המקרים אישור מילולי, רשמי וחתום על ידי הצלם – אתם חשופים לתביעות בגין הפרת זכויות יוצרים. אלו תביעות שמוגשות לא מעט, בישראל וברחבי העולם, ומלבד אי־הנעימות שבכך, הן גוררות אחריהן תשלום של אלפי ואף עשרות אלפי שקלים.

לכן, אם יש בספר שלכם תמונות שאין לכם זכויות יוצרים עליהן (לרוב יהיו אלו תמונות שהורדו מהרשת, כמובן), התריעו על כך בפני מנהל ההפקה שלכם בספרי ניב. מנהל ההפקה שלכם, יוכל לטפל בכך במהירות ולמצוא ברשת תמונות שמספקות את אותה אווירה בדיוק – אך כאלו שיש רשות להשתמש בהן.

היכן מוצאים תמונות שניתנות לשימוש? ישנם ברשת לא מעט מאגרים של תמונות כאלו, שניתנות להורדה תמורת תשלום סמלי – לרוב בין דולר לעשרה דולרים לתמונה בודדת. הוצאת ספרי ניב משתמשת בכמה מאגרים כאלו, שנחשבים איכותיים ואמינים ומאפשרים להוריד שלל תמונות שיוכלו להתאים לספר שלכם, תוך שאנחנו מקפידים על תקציב שפוי ולא חריג בעניין זה.

היעזרו והתייעצו

נושא הקניין הרוחני הוא לא משחק ילדים – לכן חשוב מאוד להתייעץ ולהיעזר בכל נושא שבו ישנה התלבטות ובכל מקרה שבו ישנו ספק כלשהו, עם אנשים שעוסקים בתחום. הוצאת ספרי ניב פועלת באופן קבוע מול עורכי דין מומחים בתחום, שיוכלו להסביר ולייעץ לכם על העניינים השונים והניואנסים החשובים.

לכן אם מקנן בכם, כסופרי ההוצאה, חשש כלשהו, עדכנו אותנו ואנחנו נדע לנתב אתכם לכיוון הנכון: אנשי ההוצאה יפנו אתכם אל הגורם המשפטי שיוכל לסייע בעניין הספציפי שלכם. חשוב מאוד להיות זהירים בדברים הללו, ולזכור:

איננו רוצים להפר זכויות יוצרים של אחרים, כמו שלא נרצה שיפרו את שלנו.

רוצים ללמוד עוד על הנושא? צפון בסרטון שהכנו:

*אין במאמר זה כל כוונה להעניק ייעוץ משפטי כלשהו בנושא קניין רוחני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מי שקרא את זה התעניין גם ב

איך כותבים ספר

איך כותבים ספר מעולה?

עם תהליך הכתיבה מציפות את הסופר מגוון שאלות – איך מפתחים עלילה ודמויות? איך מתמודדים עם מחסום כתיבה? ובכלל, איך כותבים ספר מעולה שיכבוש את

קרא עוד »
עימוד ספרים

כתיבת ספר

צמד המילים שבכותרת טומן בחובו הרבה יותר ממה שניתן לדמיין: כתיבת ספר היא דבר לא פשוט כלל, ובניגוד למה שנהוג לחשוב – אין כל הבדל

קרא עוד »

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן