fbpx

גיוס המונים להוצאת ספר

גיוס המונים, או מימון המונים, הוא תהליך שהפך פופולארי מאוד בישראל בשנים האחרונות (במקביל למתרחש בעולם, כמובן). מימון המונים מבוסס על הרעיון שבו אדם מגייס סביבו קהילה אשר חבריה תומכים, כל אחד סכום מסוים ולא גדול במיוחד לטובת גיוס כולל של סכומים גדולים למדי למען התגשמות מוצר כזה או אחר, בין אם זה ספר, אלבום מוזיקלי, סרט, מיזם טכנולוגי, מיזם חברתי ועוד.

מימון המונים הוא תנועה שתפסה כאן תאוצה עם השנים, ככל הנראה בשל התפתחות הכלכלה החברתית החדשה במחוזותינו. בכל הקשור לספרים ולהוצאות ספרים, תחום זה הפך נפוץ במיוחד. בעיקר בעידן שלנו, שבו הוצאות ספרים מעטות, ובמקרים מעטים, מממנות בעצמם את הוצאת הספר, גיוס ההמונים הוא אחד מהאמצעים לגיוס הכסף להוצאת הספר.

כיום סופרים רבים משתמשים בכלי המצוין הזה, כלי גיוס ההמונים. כדי לעשות כך, עליהם ראשית לבנות קהילה פעילה סביב ספריהם טרם יציאתו. בעזרת מינוף הקהילה וניהול נכון שלה, יוכלו הסופרים לגייס כסף בקמפיין מימון המונים להוצאת הספר שלהם. לא במקרה הוצאת ספרי ניב נכנסה גם היא עמוק לתחום הזה, וכיום נחשבת לאחד הגורמים המובילים בסקטור זה בישראל.

 

גיוס המונים להוצאת ספר 1

למה לא לעשות מימון המונים להוצאת ספר?

לפי שנפרט לעומק, כיצד עושים קמפיין מימון המונים נכון, חשוב שתדעו ראשית אם מימון המונים הוא התהליך הנכון עבורכם. והכלל הראשון, שבו דוגלת גם הוצאת ספרי ניב, הוא פשוט: לא לעשות זאת רק בשביל הכסף.

אם אתם מתכננים להוציא ספר לאור, סביר להניח, בעידן שבו אנחנו חיים היום, שכסף הוא לא מה שעוצר אתכם. החסם הוא לרוב רגשי, אנחנו לרוב שאולים את עצמנו שאלות כמו:

 • “האם אני ראוי לפרסם ספר?”
 • “מי יקרא את הספר שלי?”
 • “מה יחשבו עלי החברים אם הספר לא יצליח?”
 • “האם אני בכלל סופר?”

ולרוב, כשאנו לא אוהבים את התשובות שיש לנו כלפי עצמנו, אנחנו מוצאים תשובת “תחפושת” לשאלה למה אני לא יכול לפרסם את הספר שלי, וזה – כי זה דורש השקעה כספית. אבל האמת היא, שהשקעה כספית היא לעולם אינה החסם האמיתי, מי שחשוב לו לפרסם את ספרו, ימצא את המשאבים לעשות כך. ההשקעה הכספית ביצירה שלכם תמיד מתגמדת כשמבינים מהי הסיבה שבגללה אנחנו עושים זאת:

 • להשאיר את החותם שלך על כדור הארץ
 • להעביר את ההשפעה שלך לעולם
 • לקבל הוקרה והערכה
 • לחזק את המותג שלך
 • לתעד את הסיפורים, הרעיונות והמחשבות שלך
 • להשפיע ולעזור לאנשים ברחבי העולם
 • וזה רק קצה הקרחון.

אם אתם חושבים שגיוס המונים הוא דרך קלה ומהירה לגיוס כסף אתם טועים. תהליך מימון המונים זו עבודה רצינית, הדורשת השקעה רבה של מחשבה, זמן וכסף כדי לגרום לזה לקרות. לעיתים, תהליך של מימון המונים הוא מסע נוסף, שלא בהכרח מקדם אותך להגשמת היעדים שלך, כך שהרבה יותר קל יהיה להשיג מימון לעלות ההשקעה בהוצאת הספר באמצעות הבנק או פשוט לבקש מהוצאת הספרים שיחלקו לך את עלות ההשקעה בהוצאת הספר למספר רב של תשלומים בהם תוכל לעמוד.

אם כך, מהי הסיבה הנכונה למה כן לעשות מימון המונים להוצאת ספרכם? התשובה לשאלה הזו היא – בניית קהילה לספרכם. קהילה שתעזור לכם לקדם את ספרכם ביום שלאחר יציאתו לאוויר העולם ותהווה בעבורכם קבוצת מיקוד ושגרירים חרוצים לספרכם. כפי שמייד תבינו, בספרי ניב אנשי צוות מומחים בדיוק לעניין זה.

כיצד מבצעים גיוס המונים?

אז החלטתם שאתם רוצים לבנות קהילה לספרכם ולתכנן קמפיין מימון המון. מעולה. כאן נסביר את השלבים השונים בתהליך. כאשר אדם מחליט להקים קמפיין גיוס המונים (בין אם זה לספר, לאלבום מוזיקלי, למיזם חברתי, למיזם עסקי או לכל דבר אחר).

ראשית, עליו לעשות זאת דרך אחת הפלטפורמות הקיימות כיום בשוק. דרך אותה פלטפורמה הוא פותח מעין אתר משני, מיניסייט או עמוד נחיתה אם תרצו, שיאפשר לו להזמין אנשים להשקיע בפרויקט שלו. תמורת כל השקעה, יזכה המשקיע לתמורה מסוימת.

כך למשל, כאשר מדובר בספר, יכול הסופר להחליט שתמורת השקעה של 70 שקלים יקבל המשקיע את הספר שלך לפני כולם; תמורת 100 שקלים – ספר בתוספת הקדשה אישית; תמורת 300 שקלים – ספר וארוחת ערב בחברת הסופר. האפשרויות כאן רבות והיצירתיות בלתי נגמרת, והרעיון מצוין והגיוני למדי: כל פרויקט כולל סכום יעד לאיסוף, ותאריך יעד. כאשר מדובר בהוצאה לאור של ספר, ייתכן שגם 200 איש שישקיעו כל אחד 100 שקלים בלבד, יספיקו לסופר כדי להשיג את מטרתו. מדובר במהלך חברתי מאוד, שיכול להניע את הספר קדימה במהירות מפתיעה. זהו השלב הבא – שלב יצירת הקהילה.

איך יוצרים קהילה סביב קמפיין גיוס המונים?

כאן הגענו לשאלה מהחשובות ביותר בנושא, ומדוע? משום שכותבי ספרים מחפשים כל העת כיצד ליצור לעצמם קהילת קוראים נאמנה – וקמפיין גיוס המונים הוא דרך נפלאה לעשות זאת. כמי שליוו ומלווים תהליכים רבים כאלה בעולם הספרות, אנחנו בספרי ניב יודעים איזו השפעה נהדרת יכולה להיות לכך על הספר שלכם.

אם כן, איך יוצרים קהילה בדרך זאת? ראשית, מבינים מהי האג’נדה שלכם – שהרי לכולנו יש אגנד’ה (גם אם רבים לא יודעים שיש להם כזו…). אחרי שהוגדרה האג’נדה, והוגדרו המסרים שתרצו להעביר במסגרתה, מתחילים בבניית הקהילה החכמה. ומהי קהילה חכמה? קהילה שותפה, תגובתית, שמוכנה להיתרם לטובת המהלך, להתגייס ולעזור. זו לא צריכה להיות קהילה גדולה – כאן הגודל ממש לא קובע. האיכות שלה נקבעת על פי רמת המעורבות שלה ברעיון, ביכולת שלה לסייע בהנעת הרעיון שהוצאתם לדרך.

השלב הבא הוא יצירת הבידול והחלטה על הדרך הנכונה ליצירת הקהילה שלכם – הרשתות החברתיות המתאימות ביותר להעברת המסר, הצורה שבה תשמיעו את קולכם ותיצרו קול ייחודי ושונה, האמצעים שבעזרתם תעשו זאת (שיווק אורגני או שיווק ממומן, לדוגמה), התשורות שיקבלו התומכים בקמפיין ועוד ועוד. מכאן, הדרך להשקתו של התהליך קצרה. אתם בכיוון הנכון ליצירת קהילה חכמה.

לתהליך הזה יתרונות רבים. אחד מהם – היכולת להבין מבעוד מועד אם יש למוצר שלכם, לספר שלכם, היתכנות כלכלית; לוודא שהוא אכן יכול להביא להיווצרות קהילה חזקה ומעורבת; לוודא שאינכם מוציאים ספר לשווא, עם מאות עותקים ששוכבים בבית או במחסן ללא ביקוש. זוהי כלכלה חברתית אמיתית, שמעודדת קיימות.

לבד מזה, לאחר שתיצרו לעצמכם את הקהילה החכמה ותגייסו את המימון הנדרש, תגלו כי המציאות החדשה שיצרתם יכולה לשמש מקפצה אדירה לספר שלכם. כשביד אחת יש לכם כסף מספיק להוצאת הספר לאור ללא דאגות, ביד שנייה את אותה קהילה שמוכנה להירתם למענכם וביד שלישית (!) מוצרים משלימים כמו הרצאות, קורסים, סדנאות, מפגשים אחד על אחד ועוד – הספר שלכם נמצא בדרך הנכונה לחשיפה טובה ויעילה, לפרסום ולהצלחה.

 

גיוס המונים להוצאת ספר 2

גיוס המונים בעזרת ספרי ניב

כאמור, לצד מומחיותה בהוצאה לאור נחשבת הוצאת ספרי ניב לאחד הגופים הבולטים בישראל בכל הנוגע לליווי תהליכי מימון המונים. עד היום ליוותה ההוצאה 170 קמפיינים מוצלחים של סופרי ההוצאה, וצברה ניסיון עצום בתחום. כפועל יוצא, הוקמה בינואר 2019 חברת הבת של ספרי ניב – “HOOK גיוס המונים” המהווה כיום הגוף המוביל בישראל בתכנון וליווי קמפיינים לגיוס המונים, החברה מציעה מסלולי ליווי שונים, קורסים וסדנאות בתחום.

הליווי תחת ספרי ניב ו־HOOK כולל פגישת מיקוד שבה ימולאו קבצים מפורטים על ידי הסופר, לצורך בניית תוכנית מדויקת. הקבצים יעברו בדיקה והתאמה על ידי אנשי החברה, ולאחר מכן תיבחר הפלטפורמה שבה יתנהל הקמפיין. מאותו רגע הקמפיין יצא לדרך – אך יש לזכור כי כל התכנים שמתפרסמים על ידי הסופר בהקשר של הקמפיין, הם באחריותו בלבד.

ספרי ניב מלווה באמצעות HOOK שלל קמפיינים לגיוס המונים, ולאו דווקא בתחום הספרות. היא הרחיבה את שירותיה בתחום גם למקצועות נוספים כמו מוזיקה, סרטים, יזמות, טכנולוגיה, פעילות חברתית ועוד. מבחינת הסופר, במקביל למנהל ההפקה שילווה אותו בתהליך הוצאת הספר לאור ‘יוצמד’ אליו גם מנהל קמפיין גיוס המונים מטעם HOOK, שילווה אותו בכל תהליך הגיוס. תהליך הליווי כולל כמה כלים חשובים שלא רבים זוכים להם, כולל קורס מימון המונים, פגישות עבודה אישיות ועוד.

לכל תהליך ליווי לגיוס המונים באמצעות ספרי ניב ו- HOOK כמה אבני הדרך. אלו המרכזיות שבהן:

 • מיקוד והתנעה – בניית תשתית ברורה לתהליך על כל שלביו, הבנת ערכי הליבה של הפרויקט ושל הספר עצמו, מיפוי צרכים ואתגרים.
 • קביעת לוחות זמנים לפרויקט – מהדברים החשובים ביותר בגיוס המונים.
 • ליווי ב’הכנת השטח’ להשקתו של הפרויקט ולהתנהלותו השוטפת, ויצירת הקהילה ברשתות החברתיות ומחוץ להן.
 • דיוק הכתיבה השיווקית על מהות הפרויקט – התכנים אשר יציגו את הפרויקט בדרך הטובה ביותר וימשכו כמה שיותר תורמים.
 • עיצוב כריכה – למרות שזהו שלב מאוחר יותר בהוצאה לאור, בדרך כלל, במקרה שלנו גיוס ההמונים מחייב עיצוב כרירה לספר כבר בשלב מוקדם.
 • חשיבה וסיעור מוחות מפרה למציאת תשורות, שיתופי פעולה, רעיונות לשיווק וקידום הפרויקט. החשיבה המשותפת מסייעת רבות לגיבוש פרויקט יעיל ומושך.
 • הדרכה לבניית תוכנית שיווק מקיפה לתקופה הקודמת לעליית הפרויקט לאוויר, ולכל תקופת הפרויקט.
 • חשיבה משותפת לבניית תמהיל מתנות מדויק לצורך המרה מקסימלית של קהל לכסף – שהרי לא כדאי להבטיח תמורות כך סתם, אלא כאלו שיועילו לקידום הספר ולפרסומו ברבים.
 • בניית תסריט והכנת סרטון פרויקט – כלים שיווקיים חשובים במיוחד
 • ליווי צמוד מתחילת הדרך ועד סופה: הכוונה לאורך כל שלבי התהליך, תמיכה שוטפת וליווי באמצעות תקשורת וואטסאפ זמינה ורציפה, שיחת טלפון שבועית, מעקב אחרי הפרויקט ברמה יומית, פתרון בעיות על פי צורך.

צרו קשר

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print

שירותים נוספים

איור ספרים

איור ספרים בעולם הספרים המרתק, מלא האומנות והיצירה, תחום האיור הוא כנראה היצירתי ביותר. זוהי אומנות בפני עצמה, אשר חורגת כמובן מתחום הספרות ונוגעת לכל

קרא עוד »

הדפסת ספרים והפקות דפוס

https://www.youtube.com/watch?v=jNQhE1d7rFY&feature=youtu.be הדפסת ספרים הדפסת ספר היא, כמובן, אחד השלבים המרכזיים והחשובים ביותר בתהליך הוצאה של ספר, בטח ובטח אחד השיאים של תהליך זה. הוצאות ספרים,

קרא עוד »

חולמים לפרסם ספר?

צרו עמנו קשר, ואנו נלווה אתכם צעד צעד, יד ביד, לאורך כל הדרך. בהצלחה!

הצטרפת לרשימת התפוצה בהצלחה!

ספרי ניב ברשתות החברתיות

להוציא ספר לאור

עם ספרי ניב - זה פשוט מתמיד!

מזמינים אותך להשאיר פרטים ואנו נחזור אליך עם כל המידע :)

איפוס סיסמה

הזינו סיסמה חדשה

איפוס סיסמה

הזינו כתובת דוא"ל וישלח אליכם אימייל עם קישור לאיפוס הסיסמה.

כבר יש לך חשבון?

פעם ראשונה אצלנו?

צור חשבון

הוצאת ספר לאור?
התחל למכור את ספרך בחנות הספרים המקוונת המתקדמת בישראל!

צור חשבון סופר

כבר יש לך חשבון סופר?

מזל טוב!

עשית את הצעד הראשון
לקראת היציאה שלך לאור!

ולבינתיים - ספרי ניב ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן